Do naszej redakcji trafił niewielki serwer NAS od firmy Synology – model DS720+. Jest to niewielka sieciowa pamięć masowa, usprawniająca zarządzanie danymi i multimediami. Dwa wbudowane gniazda SSD M.2 i technologia pamięci podręcznej Synology SSD Cache zwiększają wydajność operacji we/wy systemu i aplikacji. Dzięki skalowalnej konstrukcji pamięci masowej serwer umożliwia rozpoczęcie od małej pojemności pamięci masowej i stopniowe jej zwiększenie dzięki Synology DX517 w miarę wzrostu ilości danych.

Jak wygląda nasz mały NAS DS720+?

Nasz NAS DS720+ jest stosunkowo niewielki. Wymiary 166 x 106 x 223 mm sprawiają, że idealnie wpasuje się w każde wolne miejsce na biurku, pod TV lub obok komputera. Serwer napędza 4-rdzeniowy procesor Intel Celeron J4125 o taktowaniu 2.0 GHz. Ma on do dyspozycji 2 GB pamięci RAM DDR4. Każda z kieszeni posiada złącze na dyski 3,5″ lub 2,5″ SATA 6 Gb/s z obsługą Hot-swap. Za komunikację odpowiadają dwa porty: RJ45 GbE oraz 2 porty USB 3.0: 1 z przodu i 2 z tyłu. Cały sprzęt waży około 1,5 kg. W pudle poza serwerem znaleźliśmy dwa kable Ethernet, komplet śrubek montażowych, zasilacz oraz instrukcję.

Według producenta NAS obsługuje dyski nawet o pojemności 16 TB każdy. Do portów USB możemy podpiąć zewnętrzne nośniki pamięci (pendrive, dyski przenośne), karty WiFi, adapter Bluetooth, drukarkę, a nawet UPS-y, routery UPnP oraz głośniki lub karty dźwiękowe. Wcześniej jednak zalecamy sprawdzić listę kompatybilnego sprzętu na stronie producenta.

Dzięki różnego rodzaju aplikacjom jesteśmy w stanie przekształcić serwer NAS w prawdziwe centrum zarządzania. Może on służyć między innymi jako serwer wydruku, serwer DLNA do odtwarzania multimediów, jako automatyczny backup plików, prywatna chmura, centrum zarządzania kontami e-mail, centrum pobierania. Funkcji jest naprawdę bardzo dużo – szerzej zostały opisane na tej stronie.

Konfiguracja naszego NASa jest nadzwyczaj prosta…

I nie przesadzamy tutaj w niczym. Po wyjęciu z pudełka Synology DS720+ zasilacza i kabli przystępujemy do montażu. Na początek warto zamontować nasze dyski. W tym celu wyjmujemy szyny z wnętrza i wykorzystując odpowiednie śrubki, przytwierdzamy dyski. Do naszych testów skorzystaliśmy z dwóch 2.5-calowych jednostek:

  • Crucial BX500 SSD o pojemności 240 GB (dyski nie są oficjalnie rekomendowane na stronie producenta)
  • Synology SAT5200 o pojemności 480 GB (dyski oficjalnie wspierane przez producenta)

Montaż dysków na złącze M.2 nie było nigdy tak proste. Po łatwym otwarciu jednej z dolnych klap wystarczy wsunąć dysk w złącze i wcisnąć go w zatrzask przytrzymujący.

Teraz pozostało nam podłączenie do prądu oraz sieci. Odczekujemy na sygnał i odpalamy w przeglądarce adres http://find.synology.com. Po krótkiej chwili pojawi się nam okno instalacyjne. Kilka kliknięć i odczekujemy do 10 minut, aż pobierze się system DiskStation Manager i zainstaluje na dyskach.

Po wstępnej konfiguracji konta i zalogowaniu się powita nas pulpit, gdzie znajdują się wszystkie podstawowe i potrzebne funkcje do konfiguracji urządzenia.

Sam interfejs jest bardzo przejrzysty, domyślny i łatwy w obsłudze. Panel sterownia wyposażony jest masę funkcji pozwalających na całkowitą personalizację urządzenia. Większość pozycji w menu ma rozbudowane opisy, które początkującym użytkownikom bardzo pomogą w konfiguracji.

Do konfiguracji dysków twardych służy praktycznie jedna zakładka. To w niej możemy ustawić tryb pracy dysku – RAID 0, 1 lub SHR, sprawdzić ilość wolnego miejsca oraz stan dysków twardych i macierzy.

AppCenter, czyli centrum zarządzania aplikacjami

Aplikacja AppCenter pozwala nam uzbroić nasz serwer NAS w masę dodatków. Dodatkowe aplikacje pozwalają nam uruchomić między innymi serwer DLNA, serwis do pobierania Torrentów, usługi działające w chmurze oraz masę serwisów multimedialnych.

Synology DS720+ - AppCenter

Central Management System

System centralnego zarządzania serwerami Synology (CMS) pozwala na wygodne jednoczesne zarządzanie większą liczbą serwerów Synology NAS. Funkcja ta zapewnia pojedynczy interfejs do monitorowania wielu serwerów, tworzenia strategi zbiorczej edycji ustawień grup serwer, a także zapewnia aktualności oprogramowania i płynnego działania wszystkich serwerów. Uprawnienia administratora dla grup lub serwerów indywidualnych można delegować do określonych użytkowników albo grup. Dzięki temu każdy administrator może kontrolować pewne konfiguracje i nimi zarządzać, co zwiększa efektywność i elastyczność administracji.

USB Copy

Funkcja USB Copy pomaga w kopiowaniu plików między serwerem Synology DS720+, a zewnętrznymi urządzeniami pamięci USB/SD. Kopiowanie plików może zostać rozpoczęty od razu po podłączeniu zewnętrznego urządzenia pamięci do serwera Synology NAS, bez konieczności otwierania konsoli sieciowej systemu DSM. Funkcję USB Copy wyposażono w wiele strategii kopiowania i organizacji plików, zapewniając optymalne wykorzystanie pamięci masowej i łatwą lokalizację plików.

Serwer multimediów udostępnia usługę multimedialną, która umożliwia przeglądanie i odtwarzanie multimediów na Synology NAS za pośrednictwem urządzeń zgodnych ze standardem DLNA i UPnP. Serwer multimediów umożliwia łatwe podłączanie takich urządzeń, jak telewizory i system stereo, do sieci domowej oraz strumieniowanie do nich multimedialnych plików zdjęć, muzycznych i wideo przechowywanych na serwerze Synology NAS.

Synology Drive Server i Synology Drive Client

Jest to oprogramowanie do synchronizacji plików w czasie rzeczywistym. Działa to na tej samej zasadzie, co przy Dropbox, Mega, OneDrive, czy Google Drive. Synchronizacja trwa bardzo szybko i sprawnie. Warto pamiętać, że do tego typu zadań konieczne jest ustawienie odpowiedniego katalogu. Zyskujemy jednakże pewność, że pliki będą takie same na wszystkich urządzeniach.

Synology DS720+ - Synology Drive Server

Ciekawą opcją są tzw. profile synchronizacji danego użytkownika. Można tam zaznaczyć, jakiego typu pliki i katalogi mają być synchronizowane z NASem. Przyda się to szczególnie w urządzeniach mobilnych, gdzie mamy ograniczone zasoby.

QuickConnect

Aplikacja QuickConnect ułatwia łączenie się z serwerem Synology NAS z dowolnego miejsca. Wystarczy się zarejestrować na portalu Synology, tworząc QuickConnect ID i potem wykorzystać specjalny adres: http://QuickConnect.to/pcmodpl. Można również wykorzystać do tego dedykowaną aplikację.

Synology DS720+ - QuickConnect

Serwer SSH i dostęp przez konsolę

Dla osób, które znają obsługę terminala, istnieje opcja włączenia logowania się po protokole SSH. Specjalne okno umożliwia odpowiednie skonfigurowanie całości. Pamiętać należy, aby zmienić domyślny port z 22 na jakiś losowy, aby utrudnić intruzom dostęp do naszego NASa.

Synology DS720+ - Serwer SSH i dostęp przez konsolę

Wydajność w pracy na plikach

Czas na sprawdzenie, jak wygląda kwestia kopiowania plików w przypadku Synology DS720+. Przeciętny użytkownik na takim urządzeniu będzie trzymał zdjęcia, filmy no i pewnie muzykę. Na początek zrobiliśmy kopiowanie 30 GB plików o różnej wielkości. Testy zrobiliśmy po WiFi oraz po kablu sieciowym.

Synology DS720+ - kopiowanie plików po WiFi

Jeżeli chodzi o WiFi to widzimy wyraźnie, że karta sieciowa 150 Mb/s nie daje kompletnie rady. Najlepiej jest posiadać 600 Mb/s i więcej, abym móc w pełni komfortowa korzystać z synchronizacji plików, zarówno przy katalogu współdzielonym, jak i przy dysku sieciowym.

Synology DS720+ - kopiowanie plików po LAN Synology DS720+ - kopiowanie plików po LAN

Kopiowanie 30 GB plików z dysku USB na NAS trwało aż 11 minut. Użyliśmy tutaj dysku zewnętrznego z USB 3.0 i WD Black 750 GB HDD.

Temperatury

Warto nadmienić, że urządzenie ma wbudowane automatyczne wyłączanie się, jeżeli temperatura dysków przekroczy 61 stopni Celsjusza. W naszych testach udawało się to zrobić głównie z dyskami Crucial BX500 SSD, głównie podczas testów kopiowania plików. Jedynym rozwiązaniem na to jest zwiększenie pracy wentylatora do maksymalnych obrotów. Wtedy temperatura nie przekracza 60 stopnie Celsjusza.

W przypadku dysków Synology SAT5200 problem z temperaturami nie mieliśmy problemów. Maksymalna wartość, zanotowana przez DSM wynosiła 44 stopnie Celsjusza.

Testy powtarzaliśmy minimum 5 razy, aby wyeliminować ewentualne skrajne wartości oraz błędy.

Podsumowanie

Dzisiejszy rynek urządzeń NAS jest bardzo duży. To już nie tylko urządzenia do archiwizacji i backupu danych. Producenci starają się zachęcić użytkownika dobrym designem urządzenia, prostotą konfiguracji i mnogością wbudowanych oraz dodatkowych funkcji.

Nie inaczej jest w tym przypadku. Prosta konfiguracja sprawia, że każdy użytkownik, który choć trochę korzysta z komputera da sobie radę z konfiguracją urządzenia Synology DS720+. Przejrzyste i intuicyjne menu ułatwia korzystanie. Rozbudowane opisy poszczególnych funkcji potrafią rozwiać wszelkie wątpliwości w czasie użytkowania. Ilość aplikacji rozbudowujących funkcje urządzenia jest ogromna. Sam system operacyjny DSM jest stabilny, jednak niepozbawiony wad. Brakowało nam choćby opcji zmiany alarmowania w kwestii temperatury dysków.

Czas pierwszego uruchomienia urządzenia trwał dość długo – to zrozumiałe, ponieważ wszystko musiało zostać uruchomione i wstępnie skonfigurowane. Urządzenie raczej należy do oszczędnych. W trybie spoczynku NAS nie pobierał więcej niż 9 W, a przy pełnym obciążeniu pobór prądu nie przekroczył 20 W.

W przypadku zastosowanych dysków, warto brać pod uwagę listę zalecanych urządzeń na stronie producenta. Jak widzimy na naszym przypadku, wybranie Crucial BX500 spowodowało problemy z temperaturami. Dopiero dyski Synology zachowywały się normalnie.

Jak z ceną? Ta nie należy do najniższych i za nasz model konieczne jest uiszczenie minimalnej opłaty około 2100 zł.

Zalety:

  • Małe wymiary i ładny wygląd
  • Można zamontować 2.5-calowe dyski SSD
  • Możliwy montaż dysków M.2
  • Bardzo łatwa rozbudowa urządzenia o dodatkową pamięć RAM
  • Dwa porty Ethernet
  • Oprogramowanie z dużą ilością funkcji
  • Szybki czterordzeniowy procesor 2.0 GHz (taktowanie chwilowe do 2,7 GHz)
  • Przyspieszenie pamięci podręcznej – 2 wbudowane gniazda SSD M.2 2280 NVMe
  • Bardzo dobra integracja z urządzeniami mobilnymi
  • Oprogramowanie z dużą ilością funkcji
  • Świetna aplikacja Synology Office
  • Ciekawe rozwiązanie monitoringu i zarządzania
  • Przechowywanie wielu wersji kopii zapasowych z przyrostowymi tworzeniem kopii na poziomie bloków oraz deduplikacją wersji.

Wady:

  • Przegrzewanie się niewspieranych dysków podczas kopiowania dużej ilości plików
  • Niestandardowe złącze zasilania
  • Cena
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułx-kom AGO pokonało Sprout i zagra w ESL Pro League Season 12!
Następny artykułNVIDIA GeForce Game Ready Driver 452.06 z optymalizacją dla gier
Piotr Bieńkowski
Miłośnik technologii najnowszych ale i tych starych . Uzależniony od wszystkiego co związane z komputerami oraz grafiką komputerową . Wolne chwile spędza nad fotografia i tworzy strony internetowe.