Strona głównaPcMod.plInformacja prasowaKarta SD od Hikvision - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Karta SD od Hikvision – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Rynek kart SD stopniowo staje się mniej popularny a to za sprawą rozwiązań chmurowych, ale zanim te zmiany będą, a sieci będą wystarczająco wydajne i przede wszystkim tanie, by dogonić znane i lubiane nośniki fizyczne, minie trochę czasu. Przed zakupem warto dokonać analizy, ponieważ wybór odpowiedniej karty może mieć kluczowe znaczenie dla działania urządzenia.

Co musisz wiedzieć i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia?

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na pojemność karty SD, aby była w stanie pomieścić wszystkie pliki i dokumenty. Ważny jest rodzaj karty. Obecnie w sprzedaży dostępne są karty SD, SDHC, SDXC oraz SDUC, różniące się m.in. pojemnością czy prędkością zapisu i odczytu. Oprócz tego warto dokonać wyboru karty, która jest zgodna z urządzeniem, w którym będzie używana, aby uzyskać maksymalną wydajność. Dla przykładu sprzęt zgodny jedynie ze starszym standardem SDHC nie obsłuży w pełni możliwości kart SDUC czy nawet SDXC i chodzi tu przede wszystkim o pojemność:

  •     SD do 2 GB
  •     SDHC powyżej 2GB, do 32 GB
  •     SDXC powyżej 32 GB, do 1 TB
  •     SDUC powyżej 2 TB, do 128 TB

Ogromnie istotna jest prędkość zapisu i odczytu danych – im wyższa prędkość, tym szybciej pliki zostaną zapisane lub odczytane z karty SD. Kwestia zależy przede wszystkim od rodzaju aktywności, jeśli karta SD ma posłużyć jako magazyn danych (na przykład do przechowywania zdjęć), wystarczy nawet podstawowy model, ale w np. w wideorejestratorach warto sięgnąć już po model o wysokiej prędkości zapisu 30-90 MB/s, trwałości i niezawodności. Warto wybierać karty od renomowanych producentów, aby mieć pewność, że będą działać przez długi czas.

Klasa kart SD – ważny czynnik przy wyborze

Jeśli już wiemy, z jakim standardem kompatybilne jest nasze urządzenie, możemy przejść do bardziej złożonej części zagadnienia, czyli klas kart SD. Istnieją trzy klasy kart, które różnią się ze względu na ich zastosowanie: klasa szybkości (oznaczona numerem w okręgu), klasa szybkości UHS (oznaczona literą U i numerem) oraz klasa szybkości wideo (oznaczona literą V i numerem). Należy jednak pamiętać, że tego typu oznaczenia mają zastosowanie jedynie w przypadku produktów renomowanych producentów, takich jak na przykład Hikvision. Należy tu również uważać na chińskie podróbki, które często posiadają takie same oznaczenia, ale nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi certyfikatami i wydajnością, którą powinny się odznaczać. Poniższa infografika pozwala zrozumieć, z czym mamy do czynienia:

Przy wyborze kart SD należy zwrócić uwagę na klasę szybkości wskazywaną przez numer w okręgu – 2, 4, 6 lub 10. Klasa 2 oznacza minimalną szybkość zapisu na poziomie 2 MB/s, klasa 4 to 4 MB/s, a klasa 10 to 10 MB/s. Dlaczego należy brać to pod uwagę? Ponieważ wielu producentów oferuje karty o wątpliwej jakości i podaje jedynie maksymalną prędkość, która w rzeczywistych warunkach jest niemal nieosiągalna, bo nawet jeśli karta jest w stanie osiągnąć prędkość zapisu do 20 MB/s, to po kilku sekundach wytężonej pracy prędkość transferu może spaść do 2 MB/s.

Karta SD od Hikvision - na co zwracać uwagę przy wyborze? 1

W drugiej klasie szybkości jest UHS (oznaczenie literą U oraz cyfrą arabską), które rozgraniczyć można na dwie podklasy: U oraz UHS. U dzieli się na U1 i U3, dla których minimalna prędkość zapisu danych wynosi odpowiednio 10 MB/s oraz 30 MB/s. UHS to już z kolei interfejs magistrali, dla UHS-I jest to teoretyczna maksymalna szybkość przesyłania danych do 104 MB/s, a na UHS-II do 312 MB/s.

Karty pamięci o klasie szybkości U1 i U3 działają tylko z interfejsem magistrali UHS-I i nie są zgodne z standardami UHS-II i UHS-III. Interfejsy magistrali określają teoretyczne maksymalne prędkości odczytu i zapisu, a nie minimalne prędkości zapisu, jak w przypadku klas szybkości C i U.

Jeżeli naszym wyborem będzie kartę pamięci UHS-I U3, gwarantowana minimalna prędkość zapisu wynosi 30 MB/s, a teoretyczna maksymalna prędkość odczytu i zapisu wynosi do 104 MB/s, ale pod warunkiem, że urządzenie końcowe obsługuje interfejs magistrali UHS-I. Karty pamięci zgodne ze standardem UHS-III wspierają magistralę o prędkości dochodzącej nawet do 624 MB/s.

Klasa szybkości V, czyli Video Speed Class, została zaprojektowana z myślą o obsłudze nagrywania filmów o wyższej rozdzielczości, rejestrowaniu wielu strumieni wideo oraz obrazów z kamer 360 stopni, treści VR oraz klipów nawet o rozdzielczości 8K.

Klasa V składa się z pięciu podklas, które określają minimalną prędkość zapisu:

●                 V6 (minimalna prędkość zapisu 6 MB/s)

●                 V10 (minimalna prędkość zapisu 10 MB/s)

●                 V30 (minimalna prędkość zapisu 30 MB/s)

●                 V60 (minimalna prędkość zapisu 60 MB/s)

●                 V90 (minimalna prędkość zapisu 90 MB/s)

Ostatni standard odnosi się do oznaczenia klasy A, czyli A1 lub A2. Oba, oprócz wymagań dotyczących minimalnej prędkości zapisu wynoszącej 10 MB/s, spełniają wymagania liczby operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS). A1 oznacza, że karta musi oferować co najmniej 1500 IOPS przy odczycie i 500 IOPS przy zapisie, podczas gdy A2 wymaga przynajmniej 4000 IOPS przy odczycie i 2000 IOPS przy zapisie.

Jaka karta SD do telefonu?

Model karty microSD dla naszego telefonu z systemem Android. W pierwszej kolejności, należy upewnić się, że karta jest kompatybilna z naszym urządzeniem, a następnie zastanowić się, do czego chcemy taką kartę wykorzystać. Jeśli chcemy używać karty jedynie do zapisywania niewielkiej ilości danych, przechowywania i słuchania muzyki lub oglądania zdjęć i krótkich filmów o niskiej czy średniej rozdzielczości, wystarczy nam karta z oznaczeniem C10, V10, A1 – na przykład Hikvision M1 o pojemności 32-512 GB. Ten model jest wyposażony w odpowiednie parametry i cechy, które umożliwiają wydajne działanie w podstawowych zastosowaniach, a do tego jest dwuletnia gwarancja.

  Karta SD od Hikvision - na co zwracać uwagę przy wyborze? 2

Jeśli chcemy wybrać kartę do wymagających zadań, takich jak nagrywanie wideo w jakości 4K, przechowywanie dużej ilości zdjęć w wysokiej jakości lub korzystanie z aplikacji wymagających wysokiej szybkości odczytu i zapisu danych. Warto rozważyć bardziej zaawansowane modele kart microSD: Hikvision C1, oferujący do 92 MB/s przy zapisie danych (klasa V30 UHS-I) i aż 7 lat gwarancji!

Karta pamięci do wideorejestratora lub monitoringu

Wideo rejestratory. W zależności od modelu, będziemy używać różnych kart SD, jednak w każdym przypadku ważne jest, aby wybrać nośnik charakteryzujący się wysoką wytrzymałością. Tu ważna jest m.in klasa prędkości, która wpływa na szybkość odczytu i zapisu danych oraz pojemność, która pozwala na dłuższe nagrywanie bez konieczności częstej wymiany.

Karta SD od Hikvision - na co zwracać uwagę przy wyborze? 3

Dobrym przykładem jest Hikvision P1, który wyposażony został w pamięć o bardzo wysokiej trwałości MLC. Klasa 10 zapewni nawet 95 MB/s przy odczycie i 85 MB/s przy zapisie (10 MB/s minimalnie przy zapisie), a producent zapewnia też 2 lata gwarancji.

Jaka karta pamięci do konsoli przenośnej?

Wcześniej pisaliśmy o rzadziej stosowanym oznaczeniu A, które sprawia, że nośnik danych musi się cechować odpowiednią wydajnością: spełniać wymagania dotyczące liczby operacji wyj/wej., czyli IOPS. Takie karty idealnie nadają się do przenośnej konsoli, szczególnie klasa A2, która oferuje przynajmniej 4000 IOPS przy odczycie i 2000 IOPS przy zapisie. Sprawia to, że aplikacje będą ładować się dużo szybciej niż podczas korzystania z typowych najtańszych rozwiązań.

Karta SD od Hikvision - na co zwracać uwagę przy wyborze? 4

Dobrą kartą do konsoli jest Hikvision G2, oferująca klasę szybkości V30 (minimum 30 MB/s przy zapisie), dużą pojemność (256 lub 128 GB) oraz klasę A2 i U3, na którą udzielana jest dożywotnia gwarancja producenta.

Wybierz raz a dobrze

Wybór karty SD zależy od wielu czynników, które w trakcie kupna powinniśmy przeanalizować. Mniej wymagający użytkownicy, którzy chcą po prostu niskim kosztem powiększyć dostępną w telefonie pamięć, mogą wybrać nawet podstawowy model z oznaczeniem C10. Profesjonalni kierowcy czy osoby chcące korzystać z wysokiej klasy monitoringu, powinni już zwracać wzrok ku kartom o ponadprzeciętnej, a często nawet i najwyższej trwałości oraz wydajności – V30 lub nawet V90. Gracze, uwielbiający spędzać czas z przenośną konsolą, sprawdzi się jeszcze coś innego – warto zainteresować się  sprzętem, który zapewni szybkie ładowanie aplikacji, czyli klasy A2. Niezależnie jednak od zastosowania, zawsze warto szukać rozwiązań uznanych producentów, jak np. Hikvision, które gwarantują trwałość i niezawodność na lata.

Więcej o urządzeniach marki Hikvision.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Urban
Michał Urban
Dziennikarz esportowy, zajmujący się tematyką Counter-Strike: Global Offensive.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać