Strona głównaPcMod.plArtykułyJaki dysk przenośny: SSD, czy HDD należy wybrać? Oferta od Hikvision (1/2)

Jaki dysk przenośny: SSD, czy HDD należy wybrać? Oferta od Hikvision (1/2)

Hikvision – czym powinien charakteryzować się dobry dysk przenośny w 2023? Dysk przenośny. Na co zwracać uwagę przy zakupie i jaki model wybrać?

SSD, czyli (ang. Solid State Drive), to dyski półprzewodnikowe oparte na kościach pamięci i kontrolerze. Nie ma tu żadnych ruchomych części, jak głowica czy talerze, na których zapisuje się dane w dyskach HDD. Konstrukcja nośnika danych przekłada się na zdecydowanie wyższą przepustowość i niższy pobór prądu.

To jednak nie oznacza, że przenośne dyski HDD nie mają żadnych zalet, bo oferują nośniki o dużej pojemności. To rozwiązanie praktyczne i tanie, gdzie jeden gigabajt pamięci kosztuje użytkownika zdecydowanie mniej niż w przenośnym dysku SSD.

Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli zależy nam na atrakcyjnym cenowo magazynie danych, dyski przenośne bazujące na HDD będą dobrym wyborem, natomiast jeśli wymagamy od urządzenia najwyższej wydajności – SSD.

Charakteryzacja dobrego dysku przenośnego – HDD

Dobry dysk przenośny HDD charakteryzuje się przede wszystkim dużą pojemność, czyli 1-2 TB, ale wybór na rynku jest ogromny. Możemy kupić nośnik oparty o dysk twardy 3,5″, który zasilany jest za pomocą zasilacza i odznacza się największą możliwą pojemnością (nawet kilkanaście terabajtów), lub sięgnąć po rozwiązanie ultramobilne, oparte na nośniku danych w formacie 2,5″ i zasilane z reguły wyłącznie przez przewód USB.

Nośniki różnią się od siebie wydajnością, ale żaden w formacie: 2,5″ oraz 3,5″, nie będzie prezentował wyższej od dysku SSD. Na więcej niż ok. 150-200 MB/s nie ma co liczyć, ale w przypadku magazynu danych nie ma to większego znaczenia.

Jaki zewnętrzny dysk HDD wybrać?

Ciekawe rozwiązanie ma w swojej ofercie Hikvision. Mowa o modelu T30. Niewielkie urządzenie mieści się nawet w kieszeni (ma zaledwie 10,5 mm grubości i waży 130 gramów). Spełni oczekiwania użytkowników wymagających bezkompromisowej mobilności. Dysk oferuje maksymalny transfer rzędu 120 MB/s i oparty jest na wspomnianym wcześniej nośniku w formacie 2.5″. Dostępny w trzech wariantach kolorystycznych, dwóch wersjach pojemności: 1 i 2 TB, a producent udziela na niego 3-letniej gwarancji.

Hikvision T30
Fot. Hikvision T30

Dysk SSD – jaki model?

Dysk SSD to wysoka wydajność kosztem nieco wyższej ceny. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń skierowanych do różnych odbiorców. Najbardziej zaawansowane i najszybsze modele powinny trafić w ręce profesjonalistów, grafików i edytorów wideo. Dyski przeznaczone dla tej grupy muszą wykazywać bezkompromisową wydajność, na przykład prędkość transferu danych rzędu 1 GB/s oraz trwałość.

Jeśli nie potrzebujemy tak szybkiego nośnika, możemy dużo zaoszczędzić, wybierając nieco mniej zaawansowany model, jak: Hikvision T100l, Hikvision T100F, T200N lub T300S.

Hikvision T100l
Fot. Hikvision T100I

Hikvision T100l, zewnętrzny dysk SSD o niewielkich gabarytach i dobrych osiągach ogólnych. Wersję o pojemności 1 TB można nabyć za ok. 257 zł, co wydaje się naprawdę atrakcyjną ofertą, biorąc pod uwagę konkurencję cenową w postaci urządzeń wyposażonych w dysk talerzowy HDD. Hikvision T100l komunikuje się z komputerem za pośrednictwem portu USB-C i oferuje przepustowość maksymalną rzędu 450 MB/s przy odczycie i 400 MB/s przy zapisie danych.

Więcej o Hikvision.

Artykuł sponsorowany

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Urban
Michał Urban
Dziennikarz esportowy, zajmujący się tematyką Counter-Strike: Global Offensive.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Warto przeczytać