fbpx
Strona głównaSprzętIntel proponuje architekturę x86S - tylko 64-bity

Intel proponuje architekturę x86S – tylko 64-bity

64-bitowe systemy operacyjne stały się już normą. Wiele osób porzuciło 32-bitowe oprogramowanie, ze względu na to, że nie wspiera ono więcej, niż 4 GB pamięci RAM. Microsoft również porzucił oferowanie 32-bitowych systemów dla partnerów OEM w 2020 roku. Co ciekawe, procesory nadal wspierają 16-bitowe i 32-bitowe tryby pracy oprogramowania.

Firma Intel zaproponowała projekt 64-bitowej architektury procesorów, które działają jedynie w tym trybie. Przedsiębiorstwo opublikowało aktualizację na swojej stronie internetowej z informacjami i tzw. szkicem na temat 64-bitowego procesora, który nosiłby nazwę x86S.

Procesor Intela ze starym trybem uruchamiania aplikacji

Intel zwraca uwagę, że obecne procesory podczas uruchamiania aplikacji przechodzą przez starsze tryby pracy kompletnie bez sensu. Nie oferuje to żadnej użyteczności na nowoczesnych systemach operacyjnych. Aplikacja oraz procesor i tak przechodzą w 64-bitowy tryb pracy.

Procesor Intela x86S z nowym trybem uruchamiania

Zalety architektury x86S:

  • Wykorzystanie uproszczonego modelu segmentacji 64-bitowej do obsługi segmentacji dla aplikacji 32-bitowych, odpowiadającego temu, z czego korzystają już nowoczesne systemy operacyjne,
  • Usunięcie tzw. ring 1 i ring 2, które nie są używane w nowoczesnym oprogramowaniu oraz bramek,
  • Usunięcie 16-bitowego adresowania,
  • Usunięcie wsparcia dostępu dla portów wejścia/wyjścia ring 3,
  • Ograniczenie użycia lokalnego kontrolera przerwań (APIC) do X2APIC i usunięcie starszej obsługi 8259,
  • Usunięcie nieużywanych bitów w trybach systemu operacyjnego.

Propozycja wydaje się sensowna, szczególnie jeżeli ma to przyspieszyć działanie procesora oraz systemu operacyjnego. Dodatkowo pozbywamy się zaszłości, które muszą być utrzymywane, a mogą powodować poważne luki bezpieczeństwa. Jesteśmy ciekawi, jak reszta producentów procesorów, odniesie się do tej zmiany.

Wspierane i niewspierane tryby w procesorze x86S

Źródło: www.neowin.net

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać