Pierwsze minikomputery pojawiły się na rynku kilka lat temu. Propagatorem tego rozwiązania była firma Intel ze swoim urządzeniem NUC. W ślad za nią poszli inni producenci i zaczęli wydawać podobne maszyny. Po kilku latach firma Intel znowu zaskoczyła świat, wypuszczając Intel Compute Stick, który ma być z założenia bardzo mobilnym komputerem do uruchomienia w dowolnym miejscu i czasie.

Intel Compute Stick

Specyfikacja techniczna Intel Compute Stick

Producent posiada obecnie kilka wersji tego urządzenia, a nam się trafił model STK1AW32SC za 129 dolarów. W naszym komputerze zastosowano procesor Intel Atom Z8300, z czterema rdzeniami o taktowaniu od 1.44 GHz do 1.80 GHz, należący do rodziny układów Bay Trail. Do tego mamy dostępne 2 GB pamięci operacyjnej DDR3L oraz 32 GB wbudowanej pamięci Flash.

Jako układu graficznego użyto Intel HD Graphics z rodziny Cherry Trail o taktowaniu od 313 MHz do 646 MHz. Mamy zapewnioną w nim obsługę technik Quick Sync i Clear Video, a także jesteśmy w stanie bez problemów odtwarzać filmy w rozdzielczości 1920×1080 pikseli.

Warto także wspomnieć o portach. A mamy tutaj USB 3.0, USB 2.0, złącze HDMI 1.4b oraz mikro-USB, służące do zasilania.

Na lewej ściance jest też przycisk włączenia, a z drugiej znajduje się slot na karty microSD. Pracę minikomputera sygnalizuje niebieska dioda. Do całości w środku znajduje się bardzo mały wentylator, który podczas dużego obciążenia potrafi nieźle hałasować.

Wyposażenie

W pudełku nie znajdziemy zbyt dużo dodatków. Prócz Compute Sticka jest ładowarka z kilkoma rodzajami wyjść zasilania i 2-amperowy zasilacz z kablem. Z tego wiemy, w zestawie jest jeszcze przedłużacz kabla HDMI, ale my otrzymaliśmy komplet bez tego.

Testy

Procedura testowa składała się z: Otwierania pliku Word, Otwierania pliku PDF, Kompresji 7-zip dużego katalogu z plikami, Kopiowania plików w katalogu, Konwersji filmu, W32 Prime, Testów HTML5 w przeglądarce Internetowej.

Otwieranie pliku Word

Intel Compute Stick

Otwieranie pliku PDF

Intel Compute Stick

Kompresja 7-zip dużego katalogu z plikami

Intel Compute Stick

Kopiowanie plików w katalogu

Intel Compute Stick

Kopiowanie obrazu ISO

Intel Compute Stick

Konwersja filmu Tears of Steel

Intel Compute Stick

W32 Prime

Intel Compute Stick

Testy HTML5

SiSoftware Sandra – Kryptografia i Artymetyka

OCCT

Jak widzimy na wykresie, podczas 20 minutowego obciążenia, Intel Compute Stick osiągał temperatury procesora na poziomie 75 – 79 stopni Celsjusza. Tym samym układ potrafił zwalniać taktowanie do 1333 MHz, co odbijało się na wynikach testów.

Intel Compute Stick

Zrobiliśmy też test na szybkość przywracania ustawień fabrycznych. Okazało się, że cały proces potrafi zająć około 3 godzin. Dodatkowo nasz egzemplarz systemu operacyjnego był dostępny jedynie w języku angielski, ale dało się wybrać obsługę języka polskiego w systemie.

Podsumowanie

Przyszedł czas na wrażenia z użytkowania Intel Compute Stick – mobilny sprzęt do pracy. Ponad dwa tygodnie, jakie otrzymaliśmy na jego codzienne testowanie, pozwoliło nam wysnuć kilka wniosków.

Na początek chcemy pogratulować firmie Intel, umiejętności zmieszczenia na tak małej powierzchni tylu podzespołów i to całkiem wydajnych. Szczególnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę oglądanie filmów, przeglądanie Internetu, czy praca biurowa.

Dużym minusem są tylko 2 GB pamięci DDR3, co czasami dawało się nam we znaki podczas pracy z dużą liczbą otwartych zakładek, większą liczbą aplikacji, czy podczas samych testów. Do poprawy jest też sposób chłodzenia urządzenia. Ten mały wiatraczek w środku potrafił naprawdę dać się we znaki, podczas oglądania filmu w wysokiej rozdzielczości czy konwersji filmu do innego formatu wideo.

Czy możemy polecić ten sprzęt, jak zamiennik dla małych komputerów do salonu? Jak najbardziej tak. A jak się ma kwestia pracy biurowej? Tutaj jest to bardzo dyskusyjne. Gdyby producent zamieścił 4 GB i w komplecie dodawał zewnętrzny hub USB, to jak najbardziej. W innym wypadku trzeba korzystać z zestawów bezprzewodowych, aby móc podłączyć wszystkie kable USB.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułW Grepolis pojawiło się wydarzenie Sparta vs Hades
Następny artykułW ten weekend w Krakowie odbędzie się Liga Komputronik Gaming
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.