Andrzej Śledź: Od dłuższego czasu jesteśmy w pewnym dołku – WYWIAD

0
69
Andrzej "Śledziu" Śledź
Fot. Games Clash Masters - Michał Konkol

Polska scena Counter-Strike’a od pewnego czasu ma dość duży problem z przejściem otwartych kwalifikacji i awansem do dużych turniejów. Ostatnio mieliśmy tego przykład, gdy trwały otwarte kwalifikacje do Intel Extreme Masters: Fall 2021, który jest ostatnim turniejem kwalifikacyjnym do PGL Major Stockholm 2021, który odbędzie się w październiku. W zamkniętych kwalifikacjach zagra tylko jeden polski zespół — Anonymo Esports. O obecnej sytuacji na polskiej scenie Counter-Strike’a porozmawiałem z działaczem polskiej organizacji e-sportowej – Illuminar Gaming, Andrzejem “Śledziu” Śledziem.

Michał Urban: Od pewnego czasu mówi się o problemach na polskiej scenie CS:GO, o zmianach w drużynach, braku występów na międzynarodowych turniejach. Jak myślisz, z czego to może wynikać?

Andrzej “Śledziu” Śledź: Aktualnie niestety trwa pewna “posucha”, jeśli chodzi o możliwości rywalizacji, dlatego moim zdaniem jest to właśnie idealny moment na wprowadzanie zmian w składach. Nie ma co się oszukiwać, od dłuższego czasu jesteśmy w pewnym dołku i organizacje starają się jakoś z niego wyjść. Zmiany to stary sprawdzony sposób, oby jednak tym razem był z tego jakiś efekt.

Nawiązując do poprzedniego pytania o polskich drużynach na arenie międzynarodowej. Co Twoim zdaniem jest problemem w kwalifikacjach do różnych turniejów? Dlaczego polskie zespoły czasem nie radzą sobie w kwalifikacjach i odpadają?

Andrzej “Śledziu” Śledź: Pewnie gdybym znał odpowiedź na to pytanie, zarobiłbym dużo pieniędzy. A tak na poważnie to wszystkie organizacje cały czas szukają na to odpowiedzi. Sam nie rozumiem, dlaczego nasze ekipy potrafią zagrać rewelacyjne spotkanie, by następnego dnia pokazać totalny “piach”. Mam wrażenie, że gdyby nasze formacje grały stabilnie to naprawdę potrafiłyby namieszać na międzynarodowej scenie, bo mamy sporo talentów.

Co myślisz o zmianach zawodników w polskich drużynach?

Andrzej “Śledziu” Śledź Zupełnie mnie one nie dziwią. Włodarze nie są zadowoleni z osiąganych wynikach i postanawiają zmienić jakoś swoje ekipy. Niektóre teamy w mniejszym, inne w większym stopniu, ale wyraźnie widać, że niemal wszystkie nasze organizacje zdecydowały się na przetasowania w składach.

Jak obserwuję polską scenę CS:GO, odnoszę wrażenie, że brakuje nam trochę stabilizacji w składach. Chodzi mi konkretnie o to, że te zmiany są robione zbyt szybko, przez to właśnie brakuje drużynom zgrania.

Andrzej “Śledziu” Śledź: Szczerze, to nie. Mamy oczywiście teamy, które zmieniają swoich reprezentantów regularnie, ale są też ekipy jak PACT, które bardzo długo grało jednym składem, a mimo to nie pokazało czegoś więcej niż te “płynne” ekipy. Dodatkowo trzeba na to patrzeć szerzej. Fajnie jest mówić o dawaniu czasu, najlepiej kilku lat na zgranie, ale kto za to zapłaci? Organizacje są zależne od sponsorów, wyników oglądalności a tych zależności jest przecież znacznie więcej. Kolokwialnie mówiąc “hajs się musi zgadzać” a kto chce płacić za długą i niepewną inwestycję?

Myślisz, że po tym, co zaprezentowało Anonymo Esports w turnieju kwalifikacyjnym Flashpoint Season 3 do PGL Major Stockholm 2021 są oni w stanie awansować na tak duży turniej? Podczas tego turnieju, podopieczni Adriana „IMD” Piepera mieli bardzo wymagających rywali.

Andrzej “Śledziu” Śledź: Oczywiście, że są w stanie. Anonymo to naprawdę świetna paczka co potrafią pokazać i zagrozić najmocniejszym, pamiętamy “dwumecz” z NiP gdzie moim zdaniem to polska formacja pokazała się lepiej. Brak tam jednak utrzymania się na wysokim poziomie. Jak wspomniałem na początku wywiadu, potrafią zagrać z najlepszymi na świetnym poziomie, a innego dnia niestety pokazać się jakby byli ekipą o kilka poziomów niższą.

W ciągu ostatnich dni mieliśmy trochę zmian w składach. Jak myślisz, który z zespołów wyszedł najlepiej na transferach?

Andrzej “Śledziu” Śledź: Ja widzę tu różne style. My postawiliśmy na coś, co bardzo lubię, czyli wejście czegoś świeżego. Anonymo za to uznali, że brakuje im pewnego trybiku w machinie i nim ma być Blacktear5 i mega szanuję taki ruch. Jestem fanem mieszania młodych utalentowanych zawodników z doświadczonymi graczami jak Snax czy Innocent.

Illuminar Gaming przedstawiło swój nowy skład. Od kiedy pojawił się pomysł na nowy skład CS:GO? Jednym z bardziej znanych zawodników w drużynie jest oskarish. Chcieliście zbudować zespół zupełnie od nowa, biorąc mniej znanych graczy? Jak to wyglądało?

Andrzej “Śledziu” Śledź: Jeżeli chodzi o składanie ekipy, to po prostu zaczynamy od zera. Mamy świetnych aimowo zawodników, jest doświadczony lider, który dzięki doświadczeniu może pokierować chłopaków, którzy też przecież nowicjuszami nie są. Bogdan tak naprawdę tworzy zupełnie nowy skład, a ja jestem dobrej myśli. Niedługo pierwsze oficjale i sami zobaczycie, jak wygląda nasza gra po pierwszych szlifach.

Jak myślisz, czy presja „bycia na dużym turnieju” faktycznie może przekładać się na wyniki polskich formacji? Chodzi mi o to, że może za bardzo chcemy polskich drużyn na wielkich turniejach, a to nie tędy droga?

Andrzej “Śledziu” Śledź: Ja jestem zdanie, że są zawodnicy i drużyny, na które presja działa deprymująco, ale i zdarza się, że motywuje. Sądzę jednak, że nasze community nie pomaga. Zawodnicy doskonale wiedzą, że w przypadku gorszych spotkań naczytają się o sobie masę złośliwości. Nie widzę problemu w krytyce, ale doskonale wiemy co potrafi wypisywać banda baranów na socialach zawodników. Oczywiście można powiedzieć, że to część pracy profesjonalnych graczy, tylko czy chcemy coś takiego normalizować? Jesteśmy głodni dużych turniejów i zawodnicy to wiedzą, moim zdaniem jednak żadna z naszych ekip w ostatnim czasie nie zasługiwała na taki turniej. Liczę, że ostatnie zmiany mocno wpłyną jednak na naszą obecność w takich rozgrywkach.

Czy transfer jakiegoś zawodnika jest dla Ciebie zaskoczeniem?

Andrzej “Śledziu” Śledź: Odejście Darko z PACT-u i pojawienie się tam Reatza. Kacper był dla mnie pewną ikoną Mad Dogs i ciężko mi było wyobrazić go sobie w innym teamie, dodatkowo jeśli idzie o Reatza, to sporo mówiło się o jego dojściu do Anonymo, wysżło jednak inaczej, oby pozytywnie.

Kiedyś tak sobie pomyślałem nad jedną rzeczą. Mianowicie, obecnie na światowej scenie CS:GO jest dużo akademii, a nawet dwóch polskich zawodników z głównego składu Izako Boars przeniosło się do akademii mouz NXT. Czy Twoim zdaniem, takie akademie dla młodych zawodników przyniosłyby w Polsce dobry rezultat? Najpierw zdobywanie doświadczenia w akademii, a następnie próba gry w głównym składzie.

Andrzej “Śledziu” Śledź: Nie wiem, jak to wygląda od strony organizacyjnej, ale gracze często już na starcie oczekują dobrych wypłat i warunków. Ciężko moim zdaniem by jakąś organizację było stać na utrzymywanie głównego zespołu na dobrym poziomie i dodatkowo akademii, której też trzeba płacić, ale to moje dywagacje. Sama idea akademii jest moim zdaniem rewelacyjna, ale młodzi gracze są niecierpliwi.

Czego Twoim zdaniem brakuje w polskich zespołach?

Andrzej “Śledziu” Śledź: Wyników. Ale co zrobić, żeby je osiągnąć? Na scenie mamy masę ekspertów, ale żaden jeszcze nie odpowiedział na to pytanie. Może w tym roku?

Czy jest coś, co Tobie nie podoba się na polskiej scenie CS:GO?

Andrzej Śledź: Częsty brak ambicji, zbyt wysokie oczekiwania niektórych zawodników, którzy jeszcze nie zasłużyli na wymagane przez siebie warunki, brak wprowadzania młodych zawodników i dawania im szansy, choć akurat to ostatnio się zmienia, co widać w ostatnich przetasowaniach.

Czy myślisz, że w tym roku jakaś drużyna będzie w TOP 20 rankingu HLTV? Najbliżej jest x-kom AGO, które zajmuje 29. miejsce.

Andrzej “Śledziu” Śledź: Nie sądzę, choć liczę na miłe zaskoczenia.

Co należałoby ulepszyć lub zmienić na polskiej scenie, aby zespoły osiągały sukcesy?

Andrzej “Śledziu” Śledź: Nie mam zielonego pojęcia, ale chcę wierzyć, że mamy ludzi znających odpowiedź na to pytanie. Są trenerzy, analitycy i właściciele organizacji, którzy mają łeb na karku. Oby w najbliższym czasie zrobili z niego pożytek.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułOficjalnie: PGL Major Stockholm 2021 odbędzie się w Szwecji!
Następny artykułPoznaliśmy wszystkich uczestników Intel Extreme Masters: Fall 2021
Michał Urban
Dziennikarz esportowy, zajmujący się tematyką Counter-Strike: Global Offensive.