Tym razem do naszej redakcji zawitał dysk SSD – ADATA SU800 256 GB o pojemności 256 GB. Jest to jeden z najpopularniejszych modeli SSD w ofercie producenta. Od czasu jego wprowadzenia cena znacznie spadła. Dzięki temu dysk jest bardzo łakomym kąskiem dla wielu użytkowników.

Dysk został zbudowany na kościach pamięci 3D TLC od Microna. Przypomnijmy, że technologia ta pojawiła się kilka lat temu i okazał się bardzo rewolucyjna. Zmniejszono koszty produkcji, zwiększono wytrzymałość komórek oraz ich pojemność. Pierwsza generacji 3D TLC nie była może dużym sukcesem, ale już druga tak. Wtedy to ADATA postanowiła wypuścić serię SU800. I to był strzał w dziesiątkę.

Dyski ADATA SU800 bardzo szybko zdobyły rynek w swoim przedziale cenowym. A to wszystko, dzięki zastosowaniu wspomnianych wcześniej pamięci 3D TLC od Micron. A także czterokanałowego kontrolera Silicon Motion SM2258. Dyski z tej serii mają maksymalną pojemność 1 TB oraz złącze SATA 6 Gb/s. Producent oferuje również 3 letnią gwarancję.

Specyfikacja ADATA SU800 256 GB
Kontroler Silicon Motion SM2258
Kości pamięci 3D NAND TLC
Odczyt sekwencyjny do 560 MB/s
Zapis sekwencyjny do 520 MB/s
Odczyt losowy do 90 000 IOPS
Zapis losowy do 82 000 IOPS
MTBF 2 000 000 godzin
Gwarancja 3 lata

Nawet po tych kilku latach od premiery są to obecnie jedne z najciekawszych dysków SSD na rynku. Polecane są one osobom, które szukają kompromisu pomiędzy ceną, a rozmiarem. Obecnie najpopularniejsze wybierane wersje dysków SSD to te o pojemnościach 240 – 256 GB. A dzięki temu, że ceny powoli spadają, w niedługim czasie coraz więcej osób zwróci swoje oczy w kierunku 500 – 512 GB pojemności.

Osoby nie zaznajomione ze stosowanymi technologiami w dyskach SSD, zapraszamy na stronę Pamięci masowe, gdzie wyjaśniamy jak to się obecnie przedstawia.

Wygląd dysku

Dysk ADATA SU800 256 GB przyjechał do nas w takim opakowaniu.

ADATA SU800 256 GB

Urządzenie posiada obudowę, wykonaną z dobrej jakości plastiku.

Po bokach oraz od spodu znajdują się śruby, umożliwiające montaż. Otwory są wykonane z metalu.

Dodatkowo producent załącza dodatkowy 2.5 mm uchwyt do montażu w kieszeniach 9.5 mm.

Po podpięciu i sformatowaniu całego dysku do systemu plików NTFS otrzymujemy rozmiar około 238 GB.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGOODRAM 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy ADATA SU800 256 GBADATA SU800 256 GB PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 650WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 650W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS-SSD Benchmark 2.0.6821 to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD. Analizuje urządzenie z wykorzystaniem różnych próbek.

Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został skopiowany z jednego katalogu do innego.

ADATA SU800 256 GB - Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Na początku prędkość wynosiła około 330 MB/s, aby po około 5 sekundach ustabilizować się na poziomie około 220 MB/s.

Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany, a następnie zmierzyliśmy czas rozpakowania z archiwum.

ADATA SU800 256 GB - Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

 

Na początku prędkość wynosiła około 160 MB/s, aby po około 5 sekundach wzrosnąć do 220 MB/s.

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w kilku katalogach, zarówno małe kilku kB, jak i duże kilku MB. Ma to symulować standardowe kopiowanie na dysku.

ADATA SU800 256 GB - Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Na początku transfer wynosił ponad 200 MB/s. Następnie po około 10 sekundach spadł do 102 MB/s i utrzymywał się tak do samego końca. Co pewien okres prędkość potrafiła skoczyć do 150 MB/s, ale po chwili wracała do 100 MB/s. Wahania wynosiły około +/- 5 MB/s.

Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Obraz ISO został odpowiednio skompresowany programem 7zip. Następnie jego zawartość została rozpakowana na testowany dysk.

ADATA SU800 256 GB - Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Popularny pakiet biurowy został pobrany i zainstalowany. Czas był mierzony od momentu wciśnięcia przez nas przycisku Instaluj do czasu zakończenia całego procesu.

ADATA SU800 256 GB - Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7-zip

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany do archiwum 7-zip, a następnie zrobiono jego kopiowanie z jednego katalogu do innego.

ADATA SU800 256 GB - Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7-zip

Wielozadaniowość

W tym teście jednocześnie robimy dwie operacje: kopiujemy obraz systemu Windows 10 oraz instalujemy program LibreOffice.

ADATA SU800 256 GB - Wielozadaniowość

Wszystko zależy tak naprawdę od szybkości kopiowania obrazu systemu Windows 10, które to testy przeprowadziliśmy wcześniej. Prędkość ta ma diametralny wpływ przy wykonywaniu kilku operacji.

Podsumowanie testów ADATA SU800 256 GB

Dysk ADATA SU800 256 GB to ciekawe rozwiązanie od firmy ADATA. Zastosowane tutaj kości 3D TLC oraz kontroler zapewniają przyzwoitą wydajność. Jak można zobaczyć po wykresach dysk w wielu zadaniach sprawuje się raz lepiej, a raz gorzej od innych jednostek. W ogólnych rozrachunku nie odbiega jednakże wydajnością od innych jednostek.

Dzielenie kilku kopiowań było zróżnicowane. Algorytm starał się dobierać dla każdego postępu różne wartości. Nie było stałej reguły, czy plik jest większy, czy mniejszy.

Nie można zapomnieć o testach, po zapełnieniu dysku w 70%. Udało się nam sprawdzić, że dysk nie stracił na wydajności. Przeprowadziliśmy wszystkie testy i nie zauważyliśmy żadnych spadków prędkości kopiowania. Sytuacja bardzo dobra.

Dysk ADATA SU800 256 GB jest obecnie dostępny w cenie między 219 – 239 zł. Musimy powiedzieć, że jest to atrakcyjna oferta. A w tym przedziale cenowym jest duża konkurencja, która radzi sobie bardzo podobnie. A co za tym idzie ceny również są bardzo atrakcyjne.

Zalety:

  • Dobry odczyt i zapis
  • Stabilne kopiowanie wielu plików i jednego pliku
  • Kości pamięci 3D TLC
  • Nie zwalnia po zapełnieniu do 70% pojemności
  • Gwarancja nie ogranicza się do parametru TBW
  • Darmowe oprogramowanie Actronis po rejestracji produktu

Wady:

  • Brak

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy naszemu koledze redakcyjnemu Łukaszowi Ruszczakowi.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułAMD Athlon 200GE z układem graficznym Radeon Vega 3 w sprzedaży
Następny artykułRobin “Flusha” Rönnquist nowym zawodnikiem drużyny Cloud9 !
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.