Na rynku kart graficznych póki co mamy pewien spokój. NVIDIA cały czas dzierży pałeczkę króla wydajności. W marcu 2017 roku miała miejsce premiera karty GeForce GTX 1080 Ti. Jest to kolejny i zarazem bardzo mocny członek rodziny Pascal. Firma ZOTAC przygotowała miniaturową wersję tego modelu – ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini. A my postanowiliśmy sprawdzić jej możliwości. Szczegóły w dalszej części artykułu.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini

Wygląd

Zotac GeForce GTX 1080 Ti Mini posiada układ graficzny GP102-350-K1-A1, wykonany w 16 nm procesie technologicznym FinFET. W jego wnętrzu znajduje się 3584 rdzeni CUDA, zbudowane z 28 bloków SM (Streaming Multiprocessors). Do tego dochodzi 224 jednostek teksturujących oraz 88 jednostek renderujących.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini

Karta Zotac GeForce GTX 1080 Ti Mini ma fabrycznie podkręcone zegary do wartości 1506 MHz, a w trybie Boost wzrasta do 1620 MHz. Całość wspomagana jest przez 11 GB pamięci GDDR5X drugiej generacji o taktowaniu 11008 MHz i na 352 bitowej szynie danych. Łączna przepustowość modułów pamięci wynosi 484 GB/s.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini

PCB posiada długość 174 mm oraz system chłodzenia, składający z dwóch wentylatorów: 90 mm i 100 mm. Ma to zapewnić o wiele lepszy sposób odprowadzania ciepła. Technologia FREEZE dodatkowo reguluje działanie wentylatorów, przełączając je w cichy tryb w trakcie bezczynności systemu.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini

Do rdzenia przylegają miedziane ciepłowody o średnicy 8 mm oraz miedziana płytka chłodząca, zapewniające trzypunktowy efekt chłodzenia. Elementy te przekazują nadmiar ciepła do aluminiowych żeberek. Radiator posiada długość 211 mm.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini

Wszystkie elementy konstrukcyjne Zotac GeForce GTX 1080 Ti Mini są umieszczone wewnątrz osłony. Z tyłu mamy jeszcze miedzianą płytkę chłodzącą, zapewniającą dodatkowe wzmocnienie i odprowadzanie ciepła.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini

Na śledziu znajdziemy wyjścia: 3 x DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b oraz DVI-D.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dysk miał ustawiony interfejs AHCI i wpięty był w porty SATA 6 Gb/s. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1080 MiniZotac GeForce GTX 1080 Ti Mini Zotac
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSeagate Barracuda PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 550W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

Unigine Heaven

Unigine Heaven to znany benchmark do mierzenia wydajności kart graficznych. W naszych testach włączyliśmy wysokie detale, średnią teselację oraz wyłączyliśmy antyaliasing. Liczba klatek była mierzona po około 10 minutach od uruchomienia benchmarku.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - Unigine Heaven

Unigine Valley

Unigine Valley to benchmark do testowania wydajności karty graficznej od Unigine Corp. Podcas testów generowany jest krajobraz w klimacie górskim, z dużą rozległą doliną. Doskonale tutaj widać działanie teselacji oraz jak zmienna pogoda, wpływa na ilość generowanych klatek. W naszych testach włączyliśmy wysokie detale oraz wyłączyliśmy antyaliasing. Liczba klatek była mierzona po około 10 minutach od uruchomienia benchmarku.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - Unigine Valley

Unigine Superposition

Unigine Superposition jest to benchmark dopasowany pod karty graficzne najnowszej generacji. Obsługuje takie technologie jak OpenGL, Vulkan (w późniejszym czasie) oraz DirectX 12.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - Unigine Superposition

3DMark – Fire Strike

3DMark – Fire Strike to jeden z najpopularniejszych benchmarków na świecie. Służy do testowania wydajności komputerów, w tym głównie układów graficznych. Ostateczny wynik podawany w ilości punktów.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - 3DMark - Fire Strike

3DMark – Sky Diver

3DMark – Sky Diver jest to benchmark do testowania wydajności sprzętu. Został jednak przystosowany do sprzętu ze średniego segmentu wydajnościowego. Ostateczny wynik jest podawany w ilości punktów.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - 3DMark - Sky Diver

Crysis 3

Crysis 3 to gra, która została wydana w 2013 roku. Działa na silniku CryEngine 3, który potrafi wycisnąć siódme poty ze sprzętu. W naszych testach wykorzystaliśmy słynną mapę Welcome to the Jungle. Jest to miejsce, które wymaga dobrej karty graficznej oraz procesora.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - Crysis 3

DOOM

DOOM to gra autorstwa studia id Software. Wykorzystuje swój własny silnik id Tech 6, który renderuje przy użyciu OpenGL lub Vulkan. Jako miejsce testowe wybraliśmy pierwszą mapę w grze i miejsca różnych walk z wrogami.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - DOOM

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - DOOM

 

Elite Dangerous: Arena

Elite Dangerous: Arena to samodzielna produkcja od studia Frontier Development. Tytuł koncentruje się na szybkich i dynamicznych pojedynkach w trybie wieloosobowym. Jest to w zasadzie przerobiona wersja Elite Dangerous, bez możliwości zwiedzania ogromnego uniwersum.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - Elite: Dangerous Arena

Dying Light

Dying Light to gra akcji w klimatach survival horroru. Za tytuł odpowiedzialne jest polskie studio Techland. Gra działa na silniku Chrome Engine 6, a do renderowania grafiki wykorzystuje interfejs DirectX 11. Testy wykonywaliśmy na mapie od społeczności The Hunter. Jest to ogromna dolina z mnóstwem roślinności i zombi.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - Dying Light

DOTA 2

DOTA 2 to znana wszystkim gra typu MOBA. Jest to kontynuacja fanowskiej modyfikacji Defense of the Ancients dla gry Warcraft 3 i stała się jedną z najczęściej rozgrywanych gier online na świecie. W czasie rozgrywki może uczestniczyć do 10 graczy, po maksymalnie pięć osób w dwóch drużynach. Gracz kontroluje jednego bohatera, który zdobywa doświadczenie i awansuje na kolejne poziomy. Za zdobyte złoto kupowany jest ekwipunek, który wzmacnia bohatera.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - DOTA 2

Silnik gry Source 2 bardzo lubi dużą liczbę silnych wątków. Dlatego im posiadamy mocniejszy model, tym lepiej dla tej gry.

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2 to symulator jazdy ciężarówką. Gra oferuje nam kilka europejskich krajów do zwiedzania oraz wiernie odwzorowane modele pojazdów. Każde miasto w grze posiada swoje unikalne budynki. Za tytuł odpowiada czeskie studio SCS Software, w którym pracuje kilku Polaków.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - Euro Truck Simulator 2

Pobór mocy

Pobór mocy mierzyliśmy w całym zestawie przy użyciu watomierza. Błąd pomiarowy mógł wynieść maksymalnie 5 Watów. Jak widzimy, podczas zwykłej pracy zestaw pobiera niewiele. W naszych testach wartość ta mogła urosnąć do 120 watów, jeżeli oglądaliśmy film czy wykonywaliśmy jakieś inne czynności, które w zamierzeniu miały lekko obciążyć zestaw.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - testy karty graficznej 1 Maksymalny pobór mocy zmierzyliśmy po około 15 minutach uruchomienia gry Crysis 3 na mapie Welcome to the Jungle.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - Pobór mocy - obciążenie

Temperatury

Karta Zotac GeForce GTX 1080 Ti Mini w stanie spoczynku posiadała normalne temperatury. Chłodzenie było praktycznie bezgłośne, a wiatraki chodziły na minimalnych obrotach.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - Temperatura - spoczynek

Podczas obciążenia można było usłyszeć lekki szum wentylatorów. Podczas 20 minutowego obciążenia w Unigine Heaven karta nie przekroczyła 80 stopni Celsjusza.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti Mini - Temperatura - obciążenie

Wnioski końcowe

Musimy powiedzieć, że ZOTAC po raz kolejny pokazał, że najmocniejsze modele kart graficznych można zmieścić w standardzie mini-ITX. Obecnie na rynku nie ma drugiego takiego modelu (może oprócz wersji ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti ArcticStorm Mini). W benchmarkach syntetycznych widać wyraźny wzrost wydajności, względem układu ZOTAC GeForce GTX 1080 Mini.

Model ten wymaga mocnego procesora. Nasz Core i7-3770 radził sobie znakomicie. Aczkolwiek podejrzewamy, że z nowszymi generacjami Core i7 wyniki mogłyby być jeszcze lepsze. Szczególnie mowa tutaj o grach Crysis 3, DOTA 2, czy Euro Truck Simulator 2, gdzie silniki lubią dużą liczbę silnych wątków.

Posiadana przez nas obudowa Cougar QBX z zasilaczem ATX zmieściła na styk kartę Zotac GeForce GTX 1080 Ti Mini. Finy od radiatora praktycznie stykają się z kablami wychodzącymi z zasilacza. Jedynym ratunkiem tutaj jest zakup zasilacza SFX lub SFX-L z adapterem ATX.

Zalety:

  • Świetna wydajność w testowanych tytułach
  • Cicha i kulturalna praca chłodzenia
  • Świetnie się sprawdzi w zestawach mini-ITX z odpowiednią obudową i zasilaczem
  • Kompaktowe rozmiary i ładny wygląd
  • Sugerowana cena 3120 zł
  • 5 lat gwarancji (2 lata podstawowej + 3 lata po darmowej rejestracji na stronie producenta)

Wady:

  • W niektórych obudowach mini-ITX może być problem z jej montażem

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Zotac.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułPowerbank dla laptopa, czyli Xtorm AC Pro 41 600
Następny artykułRainbow Six Siege otrzymuje aktualizację White Noise
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.