Do naszej redakcji trafił dysk SSD – WD Black SN750 1 TB IHS. Jest to nowsza wersja nośnika WD Black SN750 1 TB, ale tym razem z zamontowanym fabrycznie chłodzeniem. Czy dzięki temu będziemy mieli niższe temperatury oraz lepsze niektóre osiągi? Niedługo się o tym przekonamy.

WD Black SN750 1 TB IHS bazuje na 64-warstwowych pamięciach BICS 3D NAND. Jest to technologia stosowana przez firmę Toshiba. Tym samym producent chce pokazać, że ma na uwadze błędy, jakie popełnił przy poprzedniej generacji tych dysków. Co ciekawe, zastosowanie tych kości nie wpłynęło zbytnio na cenę nośnika.

Wspomniane kości BICS 3D NAND współpracują z autorskim kontrolerem na interfejsie PCIe 3.0 x4. Dysk ma format M.2 2280 i jest zgodny z protokołem NVMe 1.3. Dzięki temu oferuje prędkość odczytu/zapisu do 3400/2800 MB/s oraz do 500/400 tys. IOPS. WD Black SN750 1 TB IHS obsługuje też inteligentny bufor SLC Cache o pojemności 20 GB. Zastosowano tutaj technologię nCache 3.0, która ma działać o wiele skuteczniej niż standardowe rozwiązania. Współczynnik TBW wynosi aż 600 TB.

WD Black SN750 1 TB IHS

Poniżej tabelka, jak to się prezentuje:

WD Black SN750 250 GB WD Black SN750 500 GB WD Black SN750 1 TB IHS
Szybkość odczytu sekwencyjnego 3000 MB/s 3400 MB/s
Szybkość zapisu sekwencyjnego 1600 MB/s 2500 MB/s 2800 MB/s
Losowy odczyt danych 4K 220000 IOPS 410000 IOPS 500000 IOPS
Losowy zapis danych 4K 170000 IOPS 330000 IOPS 400000 IOPS
TBW 200 TB 300 TB 600 TB

W modelu WD Black SN750 1 TB IHS zastosowano masywny radiator. Jego zadaniem jest równomierny rozkład ciepła z kości i kontrolera, a także zmniejszenie temperatur. Ma to pozwolić na szybsze chłodzenie oraz dłuższą pracę pod obciążeniem, bez utraty wydajności. Druga kwestia to wygląd. Inżynierowie WD stanęli na wysokości zadania. Radiator wygląda po prostu świetnie. Jednakże ma to też swoją wadę – nośnik nie będzie pasował do wszystkich płyt głównych czy obudów. Mówię tutaj chociażby o modelu ASUS ROG STRIX X370-I GAMING. Jak widzicie, miejsce na dysk M.2 zostało wyposażone już w radiator. Aczkolwiek płyta pozwala na montaż z tyłu. W tym momencie musimy pamiętać o prześwicie, pomiędzy obudową a spodem płyty głównej.

Nasz model ma 1 TB pojemności na papierze, a po sformatowaniu otrzymujemy 930 GB. Czyli formalnie posiadamy o 70 GB mniej, niż jest napisane na opakowaniu. Szkoda, że producent nie podaje faktycznej wielkości, jaką otrzymują użytkownicy. Dodatkowo WD dokłada 3 stopnie ochrony LDPC, zwiększające żywotność tego nośnika i poprawiające stabilność podczas codziennej pracy.

WD Black SN750 1 TB IHS

W zestawie prócz dysku nie otrzymaliśmy nic więcej. W sumie jakby spojrzeć na to od strony praktycznej, nic więcej nie potrzeba. Radiator jest już przymocowany i nie musimy robić tego ręcznie. Dysk wyjmujemy z opakowania, wkładamy do gniazda i przykręcamy. Pozostaje jeszcze zainstalowanie na nim systemu operacyjnego.

Zaciekawiło nas bardzo oprogramowanie. Jest ono przejrzyste i łatwe w obsłudze. Pozwala na zarządzanie dyskiem, sprawdzanie jego stanu oraz aktualizowanie softu.

Procedura testowa

Wszystkie testy dysku WD Black SN750 1 TB IHS wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Home 64-bit w wersji October 2018 Update. Pobrane były najnowsze aktualizacje oraz zainstalowaliśmy najbardziej podstawowe oprogramowanie:

 • Steam z kilkoma grami
 • Przeglądarka Firefox
 • Sterowniki systemowe oraz do karty graficznej
 • Oprogramowanie płyty głównej

Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.

Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był do około 10 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości.

Oto użyte oprogramowanie:

 • AS SSD 2.0.6821.41776
 • HWInfo 6.0
 • 7-zip 18.06
 • Plik MKV – film Tears of Steel w wersji 4K o rozmiarze 6.23 GB
 • Gra DOOM w najnowszej wersji na Steam
 • Gra Dead Island w najnowszej wersji na Steam

Do mierzenia temperatury dysku używaliśmy dostarczonego przez producenta oprogramowania oraz HWInfo. Pozwoliło to na w miarę precyzyjne zapisanie wyników.

Platforma testowa

Model Dostawca
Procesor 2nd Gen. Ryzen CPUAMD Ryzen 7 2700X @ 4.1 GHz PcMod.pl
Płyta główna BiostarRacingX GTNBIOSTAR RACING X370GTN PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Patriot Viper SteelPatriot Viper Steel 2×8 GB DDR4 4000 MHZ Patriot Viper Steel
Dysk twardy WD Black SN750 1 TBWD Black SN750 1 TB IHS Western Digital, WD
Zasilacz be quiet! SFX L Powerbe quiet! SFX L Power 500 W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Home 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS SSD Benchmark to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD poprzez wykonywanie analizy pracy urządzenia z wykorzystaniem różnych próbek.

Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Przygotowaliśmy 7 GB plik binarny, który następnie został skopiowany do innej lokalizacji.

WD Black SN750 1 TB IHS - Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Aby zminimalizować wpływ procesora do minimum, użyliśmy 0% kompresji. Wykorzystywane były wszystkie dostępne wątki procesora. Czas mierzyliśmy od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

WD Black SN750 1 TB IHS - Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Następnie mierzyliśmy czas jego rozpakowywania od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

WD Black SN750 1 TB IHS - Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w jednym katalogu – od małych, ważących ledwie kilka kB, aż po pliki większe, których rozmiar przekraczał kilka gigabajtów. Nasz test ma w zamierzeniach symulować standardowe kopiowanie na dysku.

WD Black SN750 1 TB IHS - Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Stworzyliśmy kopię zapasową gry Dead Island na tym samym dysku. Następnie skasowaliśmy grę i przywróciliśmy ją z kopii. Czas mierzony był od wciśnięcia przycisku zatwierdzającego zadanie.

WD Black SN750 1 TB IHS - Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Wielozadaniowość

W tym teście robimy dwie operacje jednocześnie: kopiujemy plik z filmem MKV o wadze 6.2 GB oraz instalujemy grę Dead Island z kopii zapasowej Steam. Test sprawdza, jak dysk radzi sobie z kilkoma zadaniami jednocześnie.

WD Black SN750 1 TB IHS - Wielozadaniowość

Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM – mapa Odlewnia

Uruchomiliśmy grę w trybie Vulkan. Następnie mierzyliśmy czas wczytywania od momentu wybrania mapy.

Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM - mapa Odlewnia

Podsumowanie testów WD Black SN750 1 TB IHS

WD Black SN750 1 TB IHS to młodszy brat dysku WD Black SN750 1 TB. Prócz dodania radiatora nie zmieniło się tak naprawdę nic. Dysk został ponownie umiejscowiony w segmencie o wysokiej wydajności. Wszak seria Black zawsze odznaczała się lepszymi osiągami od Blue czy Green.

Jednakże mimo dołożenia radiatora, dysk potrafi się nagrzewać do 82 stopni Celsjusza. Aczkolwiek cały proces trwa o wiele wolniej. Dzięki temu nawet przy 15 minutowym obciążeniu nie będzie to aż tak drastyczne dla kości czy kontrolera. Warto tutaj zauważyć, że radiator równomiernie odbiera ciepło. Ale przez to nie wszędzie będziemy mogli go od razu zamontować. Dlatego, jeżeli ktoś ma płytę główną i gotowy do tego radiator, to lepiej niech wybierze starszego brata.

Dysk po zapełnieniu w 60% nie stracił na wydajności. To dobra wiadomość dla osób, które instalują dużo oprogramowania i przechowują sporą ilość plików. Przy większej temperaturze również nie ma spadków wydajności.

Kopiowanie 30 GB plików było stabilne. Wykres prędkości okazał się sinusoidalny – od 800 do 1050 MB/s. Średnia prędkość kopiowania wynosiła około 900 MB/s. Najmniejsza zanotowana przez nas prędkość to około 250 MB/s.

A jak anomalie przy kopiowanie 100 GB pliku? Dokładnie takie same, jak przy starszym bracie. W ciągu 15 minut kilka razy został wysycony bufor i prędkość dysku spadła do zaledwie 220 – 260 MB. Na szczęście po chwili dysk sobie poradził i wrócił do normalnej prędkości.

Dzielenie kilku kopiowań było zróżnicowane. Algorytm starał się dobierać dla każdego postępu różne wartości. Nie było stałej reguły, czy plik jest większy, czy mniejszy.

Czy warto brać ten dysk? Jeżeli nasza płyta ma odpowiednie miejsce do zamontowania to jak najbardziej. Obecnie jest to jedna z najwydajniejszych jednostek w swoim przedziale cenowym. Czekamy jeszcze na niewielkie obniżki, bo obecnie mamy swoisty podatek od nowości.

Zalety:

 • Świetnie wyglądający radiator
 • Dysk wolniej się nagrzewa pod dużym obciążeniem
 • Kości pamięci 3D TLC i interfejs NVMe 1.3
 • Dobre szybkości odczytu oraz zapisu
 • Stabilne kopiowanie plików o dużych rozmiarach – powyżej 50 GB
 • Czytelne oprogramowanie Western Digital SSD Dashboard

Wady:

 • Radiator nie uchronił przed wysokimi temperaturami, ale i tak jest lepiej
 • Radiator na dysku nie pozwoli na montaż w niektórych slotach płyt głównych
 • Cena od nowości

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Western Digital.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułBLAST Pro Series Miami 2019: Podsumowanie turnieju
Następny artykułRAGE 2 otrzyma broń BFG 9000 z gry DOOM. Zobaczcie 11 minut rozgrywki
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj