Firma ADATA użyczyła nam do testów dysk SSD – ADATA SU900 o pojemności 240 GB. Model ten to udoskonalona wersja SU800, ale zbudowana na kościach Micron 3D MLC NAND. Dyski z tej serii mogą osiągać nawet 2 TB pojemności oraz bardzo dużą wydajność na złączu SATA 6 Gb/s. Zaletami tej serii są również 5 letnia gwarancja producenta, możliwość zapisania 800 TB danych oraz 2 mln roboczogodzin.

ADATA SU900

Warto tutaj zauważyć, że jest to kolejny dysk, który posiada warstwowe pamięci. A wszystko zaczęło się od ADATA SU800, który jako pierwszy pokazał kości 3D TLC. Dodatkowo do tej pory posiada świetny stosunek ceny do oferowanych możliwości.

ADATA SU900

Osoby nie zaznajomione ze stosowanymi technologiami w dyskach SSD, zapraszamy na stronę Pamięci masowe, gdzie wyjaśniamy jak to się obecnie przedstawia.

Wygląd dysku

Dysk przyjechał do nas w takim oto opakowaniu razem z zawartością:

ADATA SU900

Obudowa jest solidna, wykonana z dobrej jakości czarnego, matowego aluminium. Dysk jest bardzo lekki i waży zaledwie 63 gramy.

ADATA SU900

Po podpięciu i sformatowaniu całego dysku do systemu plików NTFS otrzymujemy rozmiar około 240 GB. Jako kontrolera użyto Silicon Motion SM2258. Producent zastosował również 512 MB pamięci podręcznej DDR3L, a także bufor z kości SLC NAND.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Do naszego porównania wzięliśmy dyski SSD o pojemnościach 240 GB, tak jak testowany tutaj egzemplarz ADATA SU900.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i5 LGA 1155Intel Core i5-2400 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy ADATA SU900ADATA SU900 ADATA
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 650WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 650W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS-SSD Benchmark 1.9.59 to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD. Analizuje urządzenie z wykorzystaniem różnych próbek.

Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został skopiowany z jednego katalogu do innego.

ADATA SU900 - kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany, a następnie zmierzyliśmy czas rozpakowania z archiwum.

ADATA SU900 - Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w kilku katalogach, zarówno małe kilku kB, jak i duże kilku MB. Ma to symulować standardowe kopiowanie na dysku.

ADATA SU900 - Czas kopiowania dużej ilości plików

Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Obraz ISO został odpowiednio skompresowany programem 7zip. Następnie jego zawartość została rozpakowana na testowany dysk.

ADATA SU900 - Rozpakowywanie pliku ISO

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Popularny pakiet biurowy został pobrany i zainstalowany. Czas był mierzony od momentu wciśnięcia przez nas przycisku Instaluj do czasu zakończenia całego procesu.

ADATA SU900 - Instalacja pakietu LibreOffice

Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7zip

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany do archiwum 7-zip, a następnie zrobiono jego kopiowanie z jednego katalogu do innego.

ADATA SU900 - Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7zip

Wielozadaniowość

W tym teście jednocześnie robimy dwie operacje: kopiujemy obraz systemu Windows 10 oraz instalujemy program LibreOffice.

ADATASU Wielozadaniowość

Wszystko zależy tak naprawdę od szybkości kopiowania obrazu systemu Windows 10, które to testy przeprowadziliśmy wcześniej. Prędkość ta ma diametralny wpływ przy wykonywaniu kilku operacji.

Podsumowanie testów ADATA SU900

Dysk ADATA SU900 spełnił nasze oczekiwania. Sprawdzał się dobrze w naszej codziennej pracy przy komputerze. Czynności było sporo, od prostego przeglądania Internetu, przez kopiowanie plików, instalacja oprogramowania, a kończąc na graniu. Jeżeli przyrównanym go do poprzednich modeli na kościach MLC, to idzie z nimi na równi. Oczywiście niewątpliwą zaletą jest czas bezawaryjnej pracy, ilość zapisanych danych oraz gwarancja.

Zalety:

  • Dobry odczyt i zapis sekwencyjny
  • Dobrej jakości obudowa
  • Dobre parametry podczas kopiowania dużego plików
  • Dobre parametry podczas kopiowania dużej ilości różnych plików
  • Bardzo mała waga
  • Duża pojemność
  • Kości pamięci 3D MLC oraz duża pamięć podręczna

Wady:

  • Słaby wynik odczytu dla próbki 4K, w stosunku do zapisu

Serdecznie dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy ADATA za wypożyczenie dysku.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułStar Wars: Battlefront II – więcej informacji o kampanii fabularnej
Następny artykułAlbion Online – gra w której każdy czyn ma swoje konsekwencje
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.