W naszym laboratorium mieliśmy okazję przetestować klawiaturę mechaniczną HAMA – uRAGE EXODUS 900 Mechanical. Model ten charakteryzuje się wielobarwnym podświetleniem LED, wytrzymałą i ciężką konstrukcją oraz przełącznikami Outemu z gwarancją do 50 mln kliknięć. Do tej pory mieliśmy do czynienia z kilkoma modelami podświetlanych klawiatur: Trust GXT 860 Thura, Rapoo V500S VPRO, Cougar Aurora S oraz uRage M3chanical. Jak wypadnie nowy model na tle reszty?

Opakowanie i elementy

Klawiaturę firmy HAMA – uRAGE EXODUS 900 Mechanical otrzymaliśmy w szczelnym opakowaniu. Już po nim można było wywnioskować sprzęt dobrej klasy. Pudełko jest mocne i solidne, a producent zastosował ciemnoniebieską kolorystykę. Na przodzie widnieje pełne zdjęcie klawiatury z informacją o zastosowanych klawiszach Outemu.

Z tyłu pudełka jest natomiast opisane kilka jej podstawowych funkcji, specyfikacja techniczna oraz zdjęcie klawiatury.

uRAGE Mechanical EXODUS 900

W samym pudełku znajdowała się klawiatura, instrukcja obsługi, akcesorium do wyjmowania klawiszy oraz element podparcia, który należy dołączyć do klawiatury, aby korzystanie z niej było przyjemniejsze.

Wykonanie i budowa klawiatury

Klawiatura dla graczy uRAGE EXODUS 900 Mechanical wykonana została z dobrej jakości plastiku w czarnym matowym kolorze. Jej waga wynosi 1285 gramów, a wymiary to 175 x 455 x 40 mm. Dzięki swojej wadze leży ona stabilnie na biurku i nie przesuwa się tak łatwo. Mam na niej większy komfort pracy.

Producent zadbał o dobrej jakości kabel w oplocie. Z tyłu klawiatury mamy specjalne rowki, aby można go było odpowiednio poprowadzić. Końcówka kabla USB jest pozłacana.

Na spodzie klawiatury znajdziemy cztery podkładki antypoślizgowe, które trwale przylegają do biurka. Dodatkowym elementem są nóżki umożliwiające podwyższenie klawiatury.

Jako dodatkowy element, mamy podkładkę, którą możemy dołączyć do klawiatury za pomocą magnesu. Jest to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy się obawiać o uszkodzenie elementów montażowych. Sama podkładka jest miła w dotyku oraz zapewnia duży komfort korzystania.

Co jeszcze posiada klawiatura?

 • Anti-ghosting, dzięki czemu klawisze nie blokują się,
 • Win-Lock – opcja, która bardzo się przydaje, szczególnie w czasie samej rozgrywki, gdyż wtedy nie przerzuci nas do pulpitu,
 • Podświetlenie RGB – 16.8 miliona kolorów – które można regulować do naszych potrzeb, a także ustawić sobie oświetlenie w klawiszach bocznych,
 • Wbudowana pamięć do ustawień Macro, dzięki której szybko ustawisz swój profil.

Przełączniki mechaniczne Outemu

Klawiaturę można dostać z kilkoma rodzajami przełączników:

 • Outemu Red – wymagana mała siła nacisku na klawisz, zapewnia cichą pracę,
 • Outemu Brown – w przypadku tych klawiszy, trzeba użyć większej siły nacisku, niesłyszalne kliknięcie
 • Outemu Blue – przełączniki charakteryzujące się głośnym i odczuwalnym kliknięciem, a powrót do pozycji początkowej zajmuje im chwilę, ale są dobre do pracy podczas pisania

Oprogramowanie

Producent dołącza u siebie na stronie paczkę sterowników z oprogramowaniem. Niestety, ale po raz kolejny trzeba spędzić chwilę czasu, zanim to znajdziemy. Hama – tutaj bardzo duży minus za to podejście!

uRAGE EXODUS 900 Mechanical

Z poziomu aplikacji możemy programować podświetlenie. Oczywiście można to zrobić również bez tego, ale czemu odbierać sobie tę frajdę? Na klawiaturze jest dostępne nawet pokrętło, którym sterujemy intensywnością kolorów.

Dla graczy dużo ważniejsze może być konfigurowanie makr oraz profili. To zapewne się przyda podczas korzystania z różnych tytułów. Niestety, zapamiętane możemy mieć tylko do 5 gier. Tryb gaming mode umożliwi podświetlenie najbardziej potrzebnych klawiszy.

Klawisze multimedialne i makra

Klawiatura wyposażona jest w wiele klawiszy z dodatkowymi funkcjami. Pierwszymi są przyciski makr G1 – G5, które można zaprogramować. Następnie możemy zobaczyć 3 klawisze multimedialne, a także pokrętło do zwiększania głośności lub intensywności kolorów.

Dodatkowe funkcje są również dopisane do klawiszy F1 – F12. Mowa o uruchamianiu funkcji systemu Windows, czy głośności. Na koniec można wspomnieć o klawiszach strzałek, które także mają kilka funkcji – jasność oraz zmianę utworów.

uRAGE EXODUS 900 Mechanical

Korzystanie

Klawiaturę używaliśmy głównie do pisania tekstów. Jak wiadomo, do każdej klawiatury trzeba się przyzwyczaić i tutaj potrzebowaliśmy na to około 2 tygodniu czasu. Można było używać kilku klawiszy naraz i nie było problemów z ich reakcjami. Do tego mamy odpowiedni skok oraz umiarkowaną głośność. Klawisze reagują natychmiastowo i nie ma żadnych opóźnień.

W trakcie testów mieliśmy możliwość pogrania na klawiaturze w takie gry jak np. Counter-Strike: Global Offensive, przyjemnie się gra, a dodatkowo kolory, które się świecą oraz zmieniają, dodają takiego „gamingowego” klimatu.

Podsumowanie

Klawiaturę uRAGE EXODUS 900 Mechanical mieliśmy ponad miesiąc czasu. W tym okresie mieliśmy czas oswoić z jej układem oraz głośnością klawiszy. Jest generalnie drugi testowany u nas mechanik . Wykonanie klawiatury zasługuje na duży plus – nic nie trzeszczy, nie ugina się. To bardzo ważne, szczególnie w klawiaturach przeznaczonych do długiego korzystania i grania. Nawet przenoszenie jej nie powoduje wygięcia się którejkolwiek części. Całość jest naprawdę solidna.

Dołączona magnetyczna podkładka pod dłonie to świetny pomysł. Jest miękka i przyjemna w dotyku. Dzięki temu nasze dłonie nie męczą się podczas długich sesji.

Zastosowane klawisze Outemu Brown mają odpowiedni skok oraz nie są zbyt głośne. To właśnie zaleta tej wersji. Jesteśmy ciekawi, jakby się sprawdziły Outemu Red, które wymagają mniejszej siły nacisku. Tutaj duży plus za dobre podejście.

Ile kosztuje klawiatura? Obecnie jest to cena około 300 zł i musimy przyznać, że producent dość dobrze wycenił swoje urządzenie. Jeżeli ktoś szuka mechanika z kilkoma rodzajami klawiszy, wykonanego solidnie oraz z zarządzanym podświetleniem, to powinien się zainteresować właśnie uRAGE Mechanical EXODUS 900.

Zalety:

 • Wytrzymała i solidna konstrukcja
 • Trzy rodzaje przełączników
 • Oprogramowanie do zarządzania klawiaturą
 • Cena do oferowanych możliwości
 • Podkładka na magnes pod nadgarstki

Wady:

 • Ukryte w dziwnym miejscu oprogramowanie do pobrania

uRAGE EXODUS 900 Mechanical – recenzja klawiatury mechanicznej z podświetleniem 1

uRAGE EXODUS 900 Mechanical – recenzja klawiatury mechanicznej z podświetleniem 2

uRAGE EXODUS 900 Mechanical – recenzja klawiatury mechanicznej z podświetleniem 3

Za wypożyczenie klawiatury dziękujemy firmie Hama Polska.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułNVIDIA GeForce Game Ready Driver 442.50 z optymalizacją dla gier
Następny artykułINNO3D GeForce GTX 1650 Single Slot – niski profil i grubość 1 slotu
Michał Urban
Dziennikarz esportowy, zajmujący się tematyką Counter-Strike: Global Offensive.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.