Symmetry to tytuł od studia Sleepless Clinic, które ma swoim koncie takie gry na PC jak The Last Journey. Tym razem postanowili stworzyć tytuł o mikro-zarządzaniu. Jego akcję osadzili w kosmosie na zupełnie obcej planecie.

Serdecznie zapraszamy do naszej recenzji.

Fabuła

Akcja Symmetry toczy się na opuszczonej mroźnej planecie. Grupa naukowców ląduje awaryjnie na nieznanej planecie. Okazuje się, że klimat jest bardzo nieprzyjazny – panuje sroga zima. Do tego można zauważyć oznaki obcej cywilizacji, ale czy przyjaźnie nastawionej do nas?

Ostatecznym celem jest naprawa statku kosmicznego i ucieczka z planety. Do tego potrzeba jednakże dużej liczby surowców.

Rozgrywka

Po krótkim wstępie naszym oczom ukazuje się trzech członków załogi. Każdy z nich został wybrany losowo i posiada różne umiejętności.

SymmetryI tak mamy do dyspozycji:

 • Zbieranie drewna
 • Tworzenie żywności
 • Zbieranie złomu
 • Naprawa elektrowni i produkcja energii

Owe umiejętności nie są w pełni wyuczone. Można je jednakże w ulepszyć, dzięki czemu członek załogi będzie jeszcze efektywniejszy. Co ciekawe, każdy z rozbitków może wyuczyć się wszystkich dostępnych umiejętności w grze. Tym samym będzie bardziej przydatny i uniwersalny.

I tak, aby ogrzać pomieszczenie, potrzebne jest drewno. Aby nakarmić załogę, potrzeba jedzenia. Do ulepszeń i napraw wymagany jest złom. Natomiast prąd zapewnia działająca elektrownia.

Wszystkie te surowce zbiera się do specjalnych pojemników. Można je powiększyć i mieć duże zapasy. Prąd natomiast musi być generowany na bieżąco. Aczkolwiek jest akumulator, który potrafi nam podtrzymać odpowiednią ilość godzin.

SymmetryNa planecie występuje tryb dnia i nocy. Za dnia jest cieplej, a w nocy zimniej. Czasami przychodzi ostrzeżenie, że temperatura na zewnątrz zagraża życiu. Wtedy nie należy posyłać nikogo poza schronienie.

Do dyspozycji oddano stację pogodową, która informuje nas o temperaturze. Jej ulepszenie pozwala na przewidywanie pogody z wyprzedzeniem kilku dni. Jest to bardzo przydatne, jeżeli wysyłamy członków po zapasy, gdzie ich powrót może zająć kilka godzin.

SymmetryCzłonkowie załogi posiadają określone paski stanu zdrowia i najedzenia. Jeżeli zejdziemy zbyt nisko w którymś z nich, to taka osoba umiera. Warto tego pilnować, ponieważ utrata kogokolwiek jest bardzo kosztowna. Im więcej osób, tym lepiej dla nas.

Czasami są takie momenty, że czas idzie zbyt wolno. Twórcy przewidzieli takie sytuacje i przygotowali tzw. Przyspieszenie czasu. Trzeba go jednak używać z głową.

Trzeba pamiętać również o naprawach. Czasami się coś psuje i wtedy potrzebny jest złom elektroniczny do naprawy. Wyjątek stanowi elektrownia, którą można naprawić, mając umiejętność Elektryka.

Oprawa graficzna

Szata graficzna w grze nie jest super piękna. Jednakże posiada swojego rodzaju klimat, który idealnie pasuje. Mamy poprawne animacje wszystkich czynności oraz ewentualnych zdarzeń.

Uważamy jednakże, że można było tutaj zastosować trójwymiarową grafikę, co nadałoby grze o wiele lepszego charakteru 🙂

Oprawa dźwiękowa

W Symmetry nie uświadczymy super oprawy dźwiękowej. Twórcy przygotowali kilka utworów, które nam towarzyszą. Dodatkowo pojawiają się specjalne dźwięki, informujące nas o różnych sytuacjach.

Wady

Z wad możemy wymienić brak opcji zatrzymania członków w miejscu, aby nie wykonywali żadnych czynności. Byłoby to bardzo przydatne w szczególności, gdy przychodzą takie momenty. Można to obejść chwilowo, karząc im się uczyć nowych umiejętności lub coś robić w budynku.

SymmetryDo tego poziom trudności jest bardzo wysoki i może zniechęcać niektórych graczy. Na szczęście w aktualizacji 1.0.1 pojawiła się opcja zmniejszenia wymagań. Powinno to pomóc w przejściu gry i nauczeniu się jej działania.

Symmetry

Podsumowanie

Po kilkunastu dniach rozgrywki w Symmetry, a raczej kilkunastu spędzonych godzinach jesteśmy zadowoleni. Co prawda nie udało się nam jeszcze dotrzeć do końca. Bo po drodze zawsze ginął jakiś członek lub dwóch, co utrudniało bardzo dalszą grę.

Symmetry

Do odkrycia pozostał nam jeszcze pewnie sporo funkcji, ale się nie poddajemy. Tytuł wręcz zachęca do tego.

Cena gry nie jest wygórowana i powinna zadowolić każdego. Jest to mniej niż 40 zł. A ile frajdy daje spędzenie kilku godzin przed nią.

Zalety:

 • Wysoki poziom trudności
 • Zmienne warunki pogodowe
 • Tryb dnia i nocy
 • Konieczność pilnowania wszystkich członków załogi
 • Losowość podczas startu nowej rozgrywki

Wady:

 • Niektórych może odstraszyć wysoki poziom trudności
 • Brak opcji zatrzymania członków załogi
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułWarhammer: Vermintide 2 z systemem Heroic Deed System
Następny artykułStarcraft już niedługo skończy 20 lat. Blizzard szykuje niespodzianki
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.