Marka Patriot kojarzy się głównie z dobrej jakości nośnikami SSD oraz pamięciami RAM, jednak od jakiegoś czasu wraz z serią Viper Gaming próbuje podbić serca graczy peryferiami komputerowymi. Dziś mam okazję przetestować klawiaturę mechaniczną Patriot Viper V770 RGB, która jest ich flagowym produktem. Wyraża się to nie tylko w cenie, ale też mnogości funkcji, jakie sobą reprezentuje. Jednak czy klawiatura Viper V770 RGB to świetny i pozbawiony kompromisów oręż dla graczy? Przekonajmy się!

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowej specyfikacji, chciałabym poruszyć kilka istotnych aspektów dotyczących klawiatury Patriot Viper V770 RGB. Jest to pełnowymiarowa konstrukcja wyposażona w przełączniki Kailh Red (jedyna opcja, na jaką możemy się zdecydować), magnetyczną podkładkę pod nadgarstki, efektowne podświetlenie RGB, dodatkowe przyciski makr oraz inne ciekawe cechy, o których dowiecie się w dalszej części recenzji. Nie przedłużając – zapraszam was do przeczytania dalszej części artykułu.

Specyfikacja Patriot Viper V770 RGB

Działanie:

 • Typ: Klawiatura mechaniczna
 • Przełączniki: Kailh Red
 • Charakterystyka działania: Linear
 • Siła nacisku: 50 g
 • Punkt aktywacji: 2 mm
 • Całkowita odległość przemieszczenia: 4 mm
 • Deklarowana żywotność: 50 mln kliknięć

Keycapy:

 • Materiał: ABS
 • Typ: Laser etched
 • Mocowanie: Cherry

Klawiatura:

 • Materiały: Tworzywo sztuczne, aluminium
 • Typ: Fullsize (100%)
 • Układ: ANSI
 • Podświetlenie: RGB
 • Kolor: Czarny
 • Diody sygnalizacyjne: Brak
 • Dodatkowe funkcje: Regulator głośności, przyciski multimedialne, przyciski makr
 • Przewód: 1.8m (w oplocie)
 • Złącze zasilające: USB-A
 • Dodatkowe złącza: USB passthrough, 2x jack 3.5mm
 • Dedykowany sterownik: Posiada
 • Akcesoria: Magnetyczna podpórka pod nadgarstki, keycap puller, rozgałęźnik jack 3.5 mm
 • Wymiary: 459 mm × 228 mm × 39 mm
 • Waga: 1390 g
 • Gwarancja: 2 lata
 • Cena: 599 zł

Patriot Viper V770 RGB – Opakowanie i zawartość

Recenzowana klawiatura trafiła do nas zapakowana w pokaźnych rozmiarów pudełko, które zostało zachowane w czarno-czerwonej kolorystyce. Na froncie możemy zobaczyć zdjęcie przedstawiające produkt oraz piktogramy, za pomocą których producent wyszczególnił najważniejsze cechy klawiatury. Nie zabrakło również okienka, dzięki któremu już podczas zakupu w sklepie możemy sprawdzić, czy odpowiada nam charakterystyka zastosowanych przełączników.

Patriot Viper V770 RGB

Z tyłu zostały zaprezentowane funkcjonalności klawiatury, treściwy opis przełączników Kailh Red oraz ilustracje prezentującą ich konstrukcję. Wewnątrz znajduje się właściwe pudełko w kolorze czerwonym. Patriot Viper V770 RGB została bardzo dobrze zabezpieczona na czas transportu za pomocą piankowego wypełnienia. W zestawie poza samą klawiaturą dostajemy podpórkę pod nadgarstki, keycap puller, rozgałęźnik combo jacka, zestaw naklejek i bardzo krótką instrukcję obsługi. Miłym dodatkiem w tej cenie urządzenia byłyby dodatkowe keycapy na podmianę np. z WSAD, szkoda, że ich zabrakło.

Patriot Viper V770 RGB – Jakość wykonania, wygląd

Wykonanie

Patriot Viper V770 RGB to ciężki produkt o dużych gabarytach, który został bardzo przyzwoicie wykonany. Poczucie solidności zapewnia metalowa płyta na froncie, która usztywnia całą konstrukcję i tworzy podstawę dla umiejscowienia przełączników Kailh Red. Pozostałe elementy klawiatury to dobrej jakości plastik.

Patriot Viper V770 RGB

Na moje wyróżnienie zasługuje również podpórka pod nadgarstki. Jej powierzchnia została pokryta miłym w dotyku gumowym wykończeniem, dzięki czemu komfort obcowania z urządzeniem jest dodatkowo podwyższony. Aby zachować spójność designu, producent zastosował aluminiowe wstawki po jej bokach, co tworzy ciekawy efekt stylistyczny.

Patriot Viper V770 RGB

Fanów podświetlenia RGB z pewnością zainteresuje fakt, że klawiatura została wyposażona w pasek LED z logiem Viper. Podpórka podpinana jest do klawiatury za pomocą magnesów i łączy się z nią pięcioma goldpinami. U góry, nad keycapami do dyspozycji użytkownika zostały oddane przyciski do sterowania podświetleniem oraz multimediami. Zastosowane tu pokrętło regulacji głośności działa płynnie i zostało pokryte gumowym tworzywem. Zaraz pod nim gdzie standardowo powinny znajdować się  trzy diody sygnalizujące stan klawiszy funkcyjnych zostało umieszczone logo Viper w czerwonym kolorze. O aktywacji klawiszy informuje zmiana ich podświetlenia na biały kolor, więc wolałabym klasyczne diody w tym miejscu.

Patriot Viper V770 RGB

Podświetlanych pasków RGB nie zabrakło również po bokach klawiatury, lewy bok ma USB passthrough, a prawy combo jack, który dla zwiększenia kompatybilności możemy rozdzielić załączoną w zestawie przejściówką. Wolałabym, aby wszystkie porty znajdowały się po lewej stronie, ponieważ po podłączeniu przejściówki i zestawu słuchawkowego klawiatura o już dużej szerokości zabiera jeszcze więcej miejsca na biurku. Na górnej krawędzi został umieszczony przewód w grubym czerwonym oplocie, który tuż przy końcu rozdziela się na cztery przewody: 2 złącza jack 3,5 mm oraz 2 złącza USB-A. Jeden z nich to przedłużenie portu passthrough. Nie można również zapomnieć o wysuwanej podstawce pod smartfona, która może się przydać w niektórych sytuacjach.

Patriot Viper V770 RGB

Na spodzie Patriot Viper V770 zostało umieszczone sześć gumowych podkładek antypoślizgowych, które zapewniają stabilne utrzymanie klawiatury na biurku. Sama podpórka pod nadgarstki została wyposażona również w sześć podkładek. Nóżki, dzięki którym możemy zwiększyć kąt pochylenia klawiatury, są solidne i mają gumowe wykończenie.

Keycapy

Nakładki klawiszy prezentują średni poziom jakościowy, ich grubość to około 1 mm więc są cieńsze niż standardowe keycapy montowane w większości klawiatur. Warto dodać, że wykonano je w technologii double-inejction, dzięki czemu nawet po dłuższym czasie użytkowania oznaczenia nie wytrą się, a ich wyprofilowany kształt ułatwia trafienie w poszczególne klawisze. Posiadają stonowaną i czytelną czcionkę. Ich powierzchnia jest miła w dotyku i dość dobrze opiera się zbieraniu odcisków palców.

Przełączniki i komfort użytkowania

Przełączniki

Skoro już dowiedzieliście się o konstrukcji klawiatury, to warto przejść do jej najważniejszego elementu, czyli przełączników. W tym modelu dostępne są tylko Kailh Red, które z pewnością docenią fani cichych nocnych rozgrywek, ponieważ producent zastosował w nich dodatkowe wyciszenie, dzięki czemu są cichsze nawet od Cherry Mx Red. Szkoda, że nie mamy do wyboru innych wariantów przełączników w tym modelu klawiatury. Zastosowane tu przełączniki sprawdzą się wszędzie, gdzie wymagana jest szybka reakcja. Wystarczą już lekkie muśnięcia klawiszy, aby akcja została zarejestrowana przez komputer. Aktywacja następuje już w połowie drogi wciśnięcia klawisza, która wynosi 4 mm. Siła potrzebna do ich aktywacji to 50 gramów i nie zmienia się podczas wciskania przycisku. Jak na klawiaturę dla graczy przystało posiada pełen anti-ghosting oraz n-key rollover.

Patriot Viper V770 RGB

Komfort użytkowania

Z klawiatury korzystało mi się wygodnie, nie bolały mnie nadgarstki za sprawą dedykowanej podpórki. Doceniam fakt, że producent chciał rozszerzyć funkcjonalność przez zastosowanie dodatkowych przycisków makr, jednak używając klawiatury na pamięć, na początku zdarzało mi się je przypadkowo naciskać. Po dłuższym użytkowaniu można się do nich przyzwyczaić. Moim zdaniem z klawiatury korzystałoby się lepiej, gdyby jej kąt nachylenia był wyższy.  Bardzo szybko jednak przyzwyczaiłam się do multimedialnych funkcji Viper V770, dzięki którym sterowanie głośnością oraz przewijanie miałam zawsze pod ręką.

Podświetlenie i oprogramowanie

Podświetlenie

Jak w większości gamingowych klawiatur Patriot Viper V770 wykorzystuje podświetlenie RGB, które może generować 16,8 milionów kombinacji kolorów. Diody zostały umieszczone w przełącznikach, bezpośrednio pod keycapami. Gwarantuje to równomierne rozświetlenie wszystkich czcionek, jednak intensywność podświetlenia mogłaby być delikatnie mocniejsza. Efektami możemy sterować za pomocą dedykowanego oprogramowania jak również za pomocą dedykowanych przycisków, o których wspominałam wcześniej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w każdej chwili nawet podczas gry możemy zarządzać iluminacjami. Podświetlone zostały również wstawki po bokach klawiatury oraz pasek na podpórce pod nadgarstki. O ile te pierwsze są zsynchronizowane z podświetleniem przycisków, to podświetleniem podpórki możemy sterować indywidualnie.

Oprogramowanie

Aby rozszerzyć możliwości klawiatury Viper V770 RGB, możemy pobrać dedykowane oprogramowanie. Interfejs prezentuje się bardzo przejrzyście i z pewności odnajdą się w nim nawet mniej zaawansowani użytkownicy. Możemy za jego pomocą łatwo personalizować podświetlenie RGB, zablokujemy klawisz Windows, ustawimy częstotliwość komunikacji klawiatury z komputerem, precyzyjnie skonfigurujemy makra oraz przypiszemy nowe funkcje pięciu specjalnym klawiszom.

Patriot Viper V770 RGB

Podsumowanie

Podsumowując, klawiatura Patriot Viper V770 RGB to produkt kompletny, posiada wszystko, czego można by oczekiwać od wysokiej klasy mechanicznej klawiatury przeznaczonej dla graczy. Jakość wykonania stoi na zadowalającym poziomie. Jedną z niewielu wad, które mogę jej zarzucić to niski kąt pochylenia, do którego nie mogłam się przyzwyczaić, jednak może to być moje subiektywne odczucie. Nie można również zapomnieć o mnogości dodatków, na jakie składają się między innymi dodatkowe klawisze makr oraz przyciski multimedialne z wygodnym potencjometrem głośności na czele.

Jeśli poszukujecie pełnowymiarowej, masywnej klawiatury z ciekawym wzornictwem, rozbudowanymi funkcjami multimedialnymi i w pełni konfigurowalnym podświetleniem RGB będzie to strzał w dziesiątkę!

Zalety:

 • Jakość wykonania
 • Niebanalny design
 • Łatwe w obsłudze, lekkie oprogramowanie
 • Funkcjonalne przyciski multimedialne
 • Wysoka kultura pracy dzięki zastosowaniu wyciszonych przełączników Kailh Red…

Wady:

 • … jednak w tej cenie mile widziane były Cherry MX Red
 • Keycapy wykonane z cienkiego plastiku
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułPoznaliśmy grupy DreamHack Open November 2021
Następny artykułENCE przegrywa z MOUZ i odpada z PGL Major Stockholm 2021