fbpx
Strona głównaPcMod.plInformacja prasowaPatriot zmienia nazewnictwo pamięci RAM

Patriot zmienia nazewnictwo pamięci RAM

Firma Patriot, znana z produkcji wysokiej jakości pamięci RAM, ogłasza bardzo ważną zmianę w podejściu do jej opisywania. Od teraz przy swoich modułach pamięci RAM DDR, zamiast taktowania wyrażonego w MHz (megaherce), będzie podawała prędkość transferu danych, wyrażoną w MT/s (megatransferach na sekundę).

Jak działa pamięć RAM DDR (Double Data Rate)?

Pamięć DDR (Double Data Rate) umożliwia przesyłanie danych podczas rosnącego, jak i opadającego zbocza sygnału zegarowego, oznacza, że transmisja danych odbywa się dwukrotnie szybciej w porównaniu z pamięcią SDR (Single Data Rate), która działa tylko na jednym zboczu sygnału.

Taktowanie oraz transfer

Taktowanie (w MHz): Taktowanie oznacza częstotliwość, z jaką zegar systemowy generuje sygnały zegarowe. Wyraża się ją w megahercach (MHz) i odnosi się do liczby cykli zegarowych na sekundę.

Patriot zmienia nazewnictwo pamięci RAM 1

Transfer (w MT/s): Transfer odnosi się do rzeczywistej prędkości przesyłania danych, wyrażonej w megatransferach na sekundę (MT/s). W przypadku pamięci DDR, jeden cykl zegarowy może skutkować dwoma transferami danych, dzięki czemu prędkość transferu jest dwukrotnie wyższa niż taktowanie.

Różnica między Megatransfers per second a Megaherz. Na czym polega?

Różnica między MT/s a MHz w kontekście pamięci DDR polega na tym, że MT/s odnosi się do rzeczywistej prędkości transferu danych (czyli liczby operacji odczytu/zapisu na sekundę), podczas gdy MHz odnosi się do częstotliwości taktowania zegara. Dla pamięci DDR, 1 MHz równa się 2 MT/s.

Co to oznacza dla konsumenta?

Producenci od lat stosują nomenklaturę opisującą efektywne taktowanie pamięci, nie rzeczywiste, co odnosi się nie do samego zegara, a do prędkości transferów MT/s. Dzisiejsze Megaherce są nieco naciągane, ponieważ kupując pamięć RAM DDR4 o taktowaniu 3600 MHz, kupujesz moduły o rzeczywistym taktowaniu 1800 MHz. Nie ma to jednak znaczenia w kontekście ogólnej wydajności podzespołów, tutaj nie zmieni się nic. Wspomniane 3600 MHz zamieni się w 3600 MT/s w specyfikacji technicznej pamięci.

Co się zmieni?

Zmiana podejścia Patriot podkreśla znaczenie rzeczywistej prędkości transferu danych w stosunku do częstotliwości taktowania. Poprzez użycie MT/s zamiast MHz, klienci uzyskują bardziej precyzyjny obraz wydajności pamięci, co może pomóc w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji zakupowych.

Warto przeczytać:

Artykuł sponsorowany

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Urban
Michał Urban
Dziennikarz esportowy, zajmujący się tematyką Counter-Strike: Global Offensive.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać