fbpx
Strona głównaPcMod.plNewsyPierwsze płyty główne mini-ITX z chipsetem B650 pojawiają się na rynku!

Pierwsze płyty główne mini-ITX z chipsetem B650 pojawiają się na rynku!

Wraz z premierą procesorów Ryzen 7000 na rynku pojawia się coraz więcej płyt głównych w różnych wariantach. Ze wszystkich obecnych i zapowiadanych modeli nas najbardziej interesują te w formacie ITX. Obecnie szanse na pojawienie się na rynku mają trzy modele od MSI, ASRock’a i Gigabyte’a. Przyjrzymy się im nieco i zobaczymy co producenci upchnęli na laminacie o wymiarach 17×17 cm.

MSI B650I EDGE WIFI

MSI B650I-EDGE WiFi

Na pierwszy ogień weźmy płytę MSI B650I EDGE WIFI. Oparta na chipsecie B650 pozwala nam korzystać z całej serii procesorów Ryzen 7000. 10-warstwowy laminat będzie solidną podstawą dla tak „upchanej” konstrukcji, a sekcja zasilania VRM w konfiguracji 8+2+1 zapewni stabilne napięcia dla zainstalowanego procesora. Mamy możliwość podkręcania maksymalnie 64 GB pamięci RAM do taktowania 6600 MHz. Obsługa dwukanałowa jak najbardziej jest dostępna. Slot PCIe x16 4.0 połączony jest bezpośrednio z procesorem. Płyta obsługuje funkcję Multi GPU (korzystanie ze zintegrowanej jak i dedykowanej grafiki).Na pokładzie znalazła się karta sieciowa WiFi w standardzie 6E oraz standardowy 2,5 Gbit port LAN. Za podłączenie nośników pamięci odpowiadają dwa złącza M2 NVMe x4 w standardzie PCIe 4.0 – jedno bezpośrednio połączone z procesorem a drugie z chipsetem. Dla starszego typu nośników przeznaczono cztery złącza SATA 6Gbps. Za wrażenia dźwiękowe odpowiada kodek Realtek ALC4080.

MSI B650I-EDGE WiFi

Na tylnym panelu zajdziemy (patrząc od lewej strony) przycisk do resetu BIOSu, złącze HDMI 1.4, 2xUSB 3.2 Gen 1 5Gbps, 2xUSB 3.2 Gen 2 10Gbps, 2,5 Gbps port LAN, kolejne USB 3.2 Gen 2 10Gbps, USB 3.2 Gen 2×2 20Gbps Type C, złącza antenowe WiFi i Bluetooth oraz wyjścia audio 7.1.

Na laminacie to już chyba totalny standard. Złącze do zasiania płyty, procesora. Dwa sloty dla pamięci DDR5. Wyjście dla wentylatora i pompy dla chłodzenia wodnego. Złącze przedniego panelu audio, USB 3.0 oraz USB typu C. Do dyspozycji mamy także adresowalne złącza podświetlenia LED.

Źródło: www.msi.com

ASRock-B650E-PG-ITX-WiFi

ASRock B650E-PG-ITX-WiFi

Kolejna płyta to model firmy ASRock B650E PG-ITX WiFi. Producent wykorzystał tutaj lepszy chipset B650E, który wspiera natywnie magistralę PCIe 5.0. Podobnie jak na poprzedniku pyta pozwala obsadzić dowolny procesor pod podstawkę AM5. Na 10-warstwowym laminacie umieszczono dwa sloty DDR5, które pozwolą zainstalować maksymalnie 64 GB pamięci RAM i podkręcić ją do 6200 MHz – skorzystamy tu zarówno z profili XMP jak i EXPO. Mamy do dyspozycji mocniejszą sekcję zasilania, w stosunku do poprzednika, w standardzie 10+2+1. Za komunikację ze światem odpowiadają karty sieciowe serii Killer – 2,5 Gbps karta LAN oraz WiFi 802.11ax 6E. Za dźwięk w standardzie 7.1 odpowiada kodek Realtek ALC1220.

ASRock B650E-PG-ITX-WiFi - panel tylni

Na tylnym panelu znajdziemy od lewej 2,5 Gbps port LAN, pod spodem port USB 3.2 Gen2 Type-A oraz 10 Gbps USB 3.2 Gen2 Type-C. Obok kolejne dwa porty USB 3.2 Gen2 Type-A oraz HDMI. Następnie 4 porty USB 2.0, wyjście liniowe, wejście mikrofonu oraz złącze optyczne SPDIF. Na samym końcu uświadczymy dwa złącza antenowe WiFi/Bluetooth.

Płyta oddaje nam do dyspozycji dwa sloty na RAM, dwa złącza M.2 dla nośników danych oraz dwa poty SATA 6Gbps. Znajdziemy tam również wyjście dla przycisków panelu przedniego, frontowego USB 3.0 i wyjścia typu C oraz HD Audio. Nie zabrakło dedykowane wyjścia dla wentylatorów oraz pompy chłodzenia wodnego, jak i adresowalnych wyjść dla podświetlenia LED.

Źródło: www.asrock.com

Gigabyte B650I AORUS ULTRA

B650I AORUS ULTRA

Najmniej wiemy o płycie Gigabyte B650I Aorus Ultra. Próżno szukać o niej wzmianki nawet na oficjalnej stronie producenta. Z tego co można odczytać ze zdjęcia, na laminacie znalazły się jak w poprzednich modelach dwa sloty pamięci DDR5, slot PCIe x16 – nie wiemy natomiast czy w wersji 4.0 czy 5.0.Tylko dwa porty SATA 6 Gbps. Udostępniono także gniazda dla podłączenia USB typu C oraz 3.0 w przednim panelu obudowy. Radiator z wentylatorem skrywa najprawdopodobniej złącze dla dysku M.2. Z opisów na płycie widać, że na tylnym panelu nie zabraknie wyjścia HDMI oraz oraz kilku portów USB 3.2 Gen. 2. Reszta specyfikacji jest owiana nutką tajemnicy. Gdy tylko coś ruszy się w temacie od razu zaktualizujemy dane.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

2 KOMENTARZE

  1. Nie mówicie proszę o profilach XMP w kontekście Ryzenów 7000. Zapomnieliście również o Asus ROG Strix B650E-I Gaming Wifi. Za mało researchu zrobiliście pisząc ten artykuł który dotyczy niszy na rynku. Rynku wypełnionego wyłącznie entuzjastami którzy robią w 95% przypadków lepszy research. Sorry ale to jest low effort. Zrobilibyście chociaż jakąś tabelkę albo sprawdzili amperarz VRMów… Te dane są łatwo dostępne.

    • Póki co trzeba mówić o XMP. Technologia AMD nie jest jeszcze oficjalnie dostępna. Jeżeli dobrze pamiętam, to ASUS ma coś przejściowego u siebie.

      Co do płyty głównej, o której wspomniałeś, to w momencie pisania newsa nie było jej oficjalnie dostępnej na stronie. Sprawdzimy, jak to teraz wygląda 🙂

      Wybraliśmy taki rynek i jesteśmy z tego dumni. I nie jest on przepełniony samymi entuzjastami wbrew pozorom.

      Co do tabelki i AMPerarza VRMów. To nie jest to low effort tylko piszemy to w całkowicie wolnym czasie. Postaramy się lepiej na przyszłość to ogarniać i dzięki za wskazówki w tej kwestii. Pozwoli to nam na ulepszenie naszych działań 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać