ASRock wprowadził do sprzedaży płytę główną ASRock B860I WiFi. Jest to model oparty na chipsecie B860 z gniazdem LGA 1851. Obsługiwane są procesory Intel Arrow Lake-S, co umożliwia zbudowanie mocnej maszyny do grania i profesjonalnej pracy bez zacięć w czasie korzystania.
Jak wygląda sekcja zasilania i inne technologie?
Płyta główna ASRock B860I WiFi otrzymała solidną konstrukcję 8+1+1 fazowego zasilania. Sekcja zasilania Dr. MOS zawiera najnowszą technologię SPS (Smart Power Stage), która monitoruje napięcia i temperaturę każdej fazy. Zapewnia to dostarczenie odpowiedniej ilości mocy do procesora. Złącze zasilania Hi-Density umożliwia dostarczenie prądu o większym natężeniu, co przekładać się będzie na stabilniejszą pracę procesora.
ASRock zaprojektował specjalnie dla płyt kompozytowe rozwiązanie chłodzące. Obejmuje to powiększone aluminiowe radiatory, rurkę cieplną i wentylator MOS, zapewniając solidną wydajność chłodzenia w celu zwiększenia możliwości pracy procesora w czasie długiego obciążenia. Temperatury pracy będą niskie, a nasz sprzęt nie będzie się przegrzewał.
8-warstwowa płytka PCB zapewnia stabilne przesyłanie zasilania, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu w gniazdku. Skorzystają na tym zarówno overclockerzy, gamerzy jak i entuzjaści komputerowi, płacąc mniejsze rachunki.
Co jest dobrego w pamięciach RAM DDR5, PCI Express 5.0 i pamięciach masowych?
Płyta główna ASRock B860I WiFi otrzymała dwa sloty na pamięci RAM DDR5. Umożliwi to zamontowanie kości o maksymalnej pojemności 128GB (2 x 64 GB każda). Dodatkowo każda z nich będzie mogła zostać podkręcona do częstotliwości 8933+ MHz (OC).
Na płycie głównej znajdziemy także złącze PCI Express 5.0 ze specjalnym montażem typu SMT. Sposób ten poprawia przesyłanie sygnałów pomiędzy kartą graficzną a procesorem. Standard PCI Express 5.0 pozwala osiągnąć przepustowość na poziomie 128 GB/s.
Użytkownicy mogą również zamontować kilka urządzeń pamięci masowej:
- 1 x dysk SSD NVMe PCIe 5.0 w standardzie M.2 na przodzie;
- 1 x dysk SSD NVMe PCIe 4.0 w standardzie M.2 na tyle.
- 4 dyski SATA 6 Gb/s
Inne udogodnienia, czyli dźwięk, wentylatory i oświetlenie RGB
Złącza wentylatorów ASRock automatycznie wykrywają, czy wentylatory pracują w trybie DC (zmiana napięcia), czy PWM (regulacja szerokości impulsu), umożliwiając użytkownikom precyzyjne dostrojenie krzywej wentylatorów i uzyskanie cichszej pracy.
Producent nie zapomniał o fanach multimediów. Na pokładzie ASRock B860I WiFi zamontowano system Nahimic Audio od SteelSeries z kodekiem Realtek ALC897. Niezależnie, czy używasz słuchawek, zestawu głośnomówiącego, zewnętrznych lub wewnętrznych głośników przez USB, Wi-Fi, wyjście analogowe czy HDMI, Nahimic Audio oferuje dobre wrażenia dźwiękowe, żywe i pełne detali.
Na płycie głównej zostały zintegrowane headery RGB oraz adresowalny header RGB, które pozwalają na montaż kompatybilnych urządzeń LED. Użytkownicy mają również możliwość synchronizacji certyfikowanych urządzeń Polychrome Sync RGB dla stworzenia unikatowych efektów podświetlenia pod własne potrzeby.
Technologia SignalRGB umożliwia połączenie urządzeń RBG, oferując prostą konfigurację, efekty reagujące na wydarzenia w grze, automatyzację makro i monitoring systemu. Współpraca ASRock z producentami umożliwia wykorzystanie zaawansowanych efektów świetlnych, zapewniając kompatybilność z szeroką gamą urządzeń RGB.
Jeżeli chodzi o Internet, to producent przygotował dwa ciekawe rozwiązania. Pierwsze z nich to kontroler Dragon RTL8125BG 2.5 Gb/s LAN, który ma zapewniać stabilne połączenie Internetu. Drugi natomiast to moduł Wi-Fi 6E 802.11axe. Daje to użytkownikowi maksymalną przepustowość aż do 4.9 Gbps. Ruch po sieci jest priorytetyzowany i rozdzielany na oba interfejsy, co ma znaczenie w rozgrywce online, powodując zmniejszenie tzw. efektu lagowania.
Tylne porty
Na tylnym panelu ASRock B860I WiFi znajdziemy: DisplayPort 1.4, HDMI, USB 3.2 Gen2 Typu A, USB 3.2 Gen2x2 Typu C, 2 x USB 3.2 Gen1 Typu A, 2 x RJ-45 LAN, 4 x USB 2.0, 2 x złącza anteny oraz złącza HD Audio. Na plus zasługuje duża liczba portów USB, co docenią użytkownicy akcesoriów zewnętrznych.
Czy warto zainteresować się tą płytą?
ASRock B860I WiFi nie ma jeszcze podanej ceny, a to ona w dużej mierze pozwoli ocenić opłacalność zakupu. Jeżeli koszty zakupu nie przekroczą 650 zł, to będzie to ciekawa propozycja w segmencie płyt mini-ITX.
Źródło: www.asrock.com