Ceny kart graficzny powoli wracają do normalności. Część osób upatruje to w przesyceniu się rynku kryptowalut. Z drugiej strony zaczęły powstawać wyspecjalizowane urządzenia do kopania zwane ASIC. Są one o wiele wydajniejsze, pobierają mniej prądu oraz kosztują o wiele mniej pieniędzy.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX

Dlatego postanowiliśmy na warsztat wziąć kartę Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX. Można ją obecnie dostać w przedziale cenowym 600 – 800 zł. Czy spełni ona oczekiwania i będzie podobna do konstrukcji ZOTAC GeForce GTX 1050 Ti OC Edition? O tym już za chwilę

Wygląd

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX posiada układ graficzny GP107-300, wykonany w 16 nm procesie technologicznym FinFET. W jego wnętrzu znajduje się 768 rdzeni CUDA, zbudowane z 6 bloków SM (Streaming Multiprocessors). Do tego dochodzi 48 jednostek teksturujących oraz 32 jednostki renderujące.

Karta ma fabrycznie podkręcone zegary o wartości 1290 MHz, a w trybie Boost wzrasta do 1392 MHz. Całość wspomagana jest przez 4 GB pamięci GDDR5 o taktowaniu 7 GHz i 128-bitowej szynie danych.

PCB posiada długość około 155 mm. System chłodzenia składa się z aluminiowego radiatora oraz jednego wentylatora.

Wszystkie elementy konstrukcyjne karty Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX są umieszczone wewnątrz  plastikowej 16.6 cm osłony.

Na śledziu znajdziemy DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b oraz DL-DVI. Łączna długość całej karty wynosi 166 mm.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dysk miał ustawiony interfejs AHCI i wpięty był w porty SATA 6 Gb/s. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Palit GeForce GTX 1050 Ti StormXPalit GeForce GTX 1050 Ti StormX Palit
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGOODRAM 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSeagate Barracuda PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 550W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

Unigine Heaven

Unigine Heaven to znany benchmark do mierzenia wydajności kart graficznych. W naszych testach włączyliśmy wysokie detale, średnią teselację oraz wyłączyliśmy antyaliasing. Liczba klatek była mierzona po około 10 minutach od uruchomienia benchmarku.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - Unigine Heaven

Unigine Valley

Unigine Valley to benchmark do testowania wydajności karty graficznej od Unigine Corp. Podcas testów generowany jest krajobraz w klimacie górskim, z dużą rozległą doliną. Doskonale tutaj widać działanie teselacji oraz jak zmienna pogoda, wpływa na ilość generowanych klatek. W naszych testach włączyliśmy wysokie detale oraz wyłączyliśmy antyaliasing. Liczba klatek była mierzona po około 10 minutach od uruchomienia benchmarku.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - Unigine Valley

Unigine Superposition

Unigine Superposition jest to benchmark dopasowany pod karty graficzne najnowszej generacji. Obsługuje takie technologie jak OpenGL, Vulkan (w późniejszym czasie) oraz DirectX 12.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - Unigine Superposition

3DMark – Fire Strike

3DMark – Fire Strike to jeden z najpopularniejszych benchmarków na świecie. Służy do testowania wydajności komputerów, w tym głównie układów graficznych. Ostateczny wynik podawany w ilości punktów.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - 3DMark - Fire Strike

3DMark – Sky Diver

3DMark – Sky Diver jest to benchmark do testowania wydajności sprzętu. Został jednak przystosowany do sprzętu ze średniego segmentu wydajnościowego. Ostateczny wynik jest podawany w ilości punktów.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - 3DMark - Sky Diver

Crysis 3

Crysis 3 to gra, która została wydana w 2013 roku. Działa na silniku CryEngine 3, który potrafi wycisnąć siódme poty ze sprzętu. W naszych testach wykorzystaliśmy słynną mapę Welcome to the Jungle. Jest to miejsce, które wymaga dobrej karty graficznej oraz procesora.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - Crysis 3

DOOM

DOOM to gra autorstwa studia id Software. Wykorzystuje swój własny silnik id Tech 6, który renderuje przy użyciu OpenGL lub Vulkan. Jako miejsce testowe wybraliśmy pierwszą mapę w grze i miejsca różnych walk z wrogami.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - DOOM Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - DOOM

Elite Dangerous: Arena

Elite Dangerous: Arena to samodzielna produkcja od studia Frontier Development. Tytuł koncentruje się na szybkich i dynamicznych pojedynkach w trybie wieloosobowym. Jest to w zasadzie przerobiona wersja Elite Dangerous, bez możliwości zwiedzania ogromnego uniwersum.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - Elite Dangerous: Arena

Dying Light

Dying Light to gra akcji w klimatach survival horroru. Za tytuł odpowiedzialne jest polskie studio Techland. Gra działa na silniku Chrome Engine 6, a do renderowania grafiki wykorzystuje interfejs DirectX 11. Testy wykonywaliśmy na mapie od społeczności The Hunter. Jest to ogromna dolina z mnóstwem roślinności i zombi.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - Dying Light

DOTA 2

DOTA 2 to znana wszystkim gra typu MOBA. Jest to kontynuacja fanowskiej modyfikacji Defense of the Ancients dla gry Warcraft 3 i stała się jedną z najczęściej rozgrywanych gier online na świecie. W czasie rozgrywki może uczestniczyć do 10 graczy, po maksymalnie pięć osób w dwóch drużynach. Gracz kontroluje jednego bohatera, który zdobywa doświadczenie i awansuje na kolejne poziomy. Za zdobyte złoto kupowany jest ekwipunek, który wzmacnia bohatera.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - DOTA 2

Silnik gry Source 2 bardzo lubi dużą liczbę silnych wątków. Dlatego im posiadamy mocniejszy model, tym lepiej dla tej gry.

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2 to symulator jazdy ciężarówką. Gra oferuje nam kilka europejskich krajów do zwiedzania oraz wiernie odwzorowane modele pojazdów. Każde miasto w grze posiada swoje unikalne budynki. Za tytuł odpowiada czeskie studio SCS Software, w którym pracuje kilku Polaków.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - Euro Truck Simulator 2

Pobór mocy

Pobór mocy mierzyliśmy w całym zestawie przy użyciu watomierza. Błąd pomiarowy mógł wynieść maksymalnie 5 Watów. Jak widzimy, podczas zwykłej pracy zestaw pobiera niewiele. W naszych testach wartość ta mogła urosnąć do 100 watów, jeżeli oglądaliśmy film czy wykonywaliśmy jakieś inne czynności, które w zamierzeniu miały lekko obciążyć zestaw.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - Pobór mocy

Maksymalny pobór mocy zmierzyliśmy po około 15 minutach uruchomienia gry Crysis 3 na mapie Welcome to the Jungle.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - Pobór mocy

Temperatury

Karta Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX w stanie spoczynku posiadała normalne temperatury. Chłodzenie było praktycznie bezgłośne, a wentylator pracował na minimalnych obrotach.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - Temperatury

Podczas obciążenia można było usłyszeć lekki szum. Podczas 20 minutowego obciążenia w Unigine Heaven karta nie przekroczyła 70 stopni Celsjusza.

Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX - Temperatury

Wnioski końcowe na temat karty Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX

Przyszedł czas na podsumowanie. Karta gościła w naszym komputerze ponad tydzień czasu. Przez ten okres mieliśmy okazję na niej zarówno pracować, jak i grać. Musimy przyznać, że Palit odrobił dobrze pracę domową.

A chodzi mianowicie o cenę do oferowanych możliwości. Karta jak na swój pułap cenowy spisuje się świetnie. Wypełnia idealnie lukę pomiędzy GeForce GTX 1050, a Radeon RX 570 i GeForce GTX 1060 3 GB. Idzie łeb w łeb z ZOTAC GeForce GTX 1050 Ti OC Edition.

Chłodzenie w niej zastosowane również spisuje się świetnie. Karta mimo dużego obciążenia nie przekroczyła ani razu 70 stopni Celsjusza. Do tego zamontowany wentylator nie był w ogóle słyszalny. Nawet przy długim teście syntetycznym czy grze.

A jak kwestia wyglądu? Jeżeli mielibyśmy porównać ZOTAC GeForce GTX 1050 Ti OC Edition i Palit GeForce GTX 1050 Ti StormX, to zdecydowanie konstrukcja ZOTACa wygrywa.

Zaciekawiły nas bardzo wyniki karty w Euro Trucks Simulator 2. W grze występowały dość dziwne anomalie z ilością klatek na sekundę. Raz karta potrafiła mieć ich nawet 121. Z reguły wynik ten oscylował w przedziale 90 – 100. Test powtarzaliśmy prawie 10 razy i wyniki potrafiły nas czasami zaskoczyć.

Producent oferuje obecnie 3 lata gwarancji na kartę. Jest to odpowiedni czas i zdecydowanie na plus.

Zalety:

  • Dobra wydajność w testowanych tytułach
  • Nie wymaga dodatkowej wtyczki zasilania
  • Kulturalna praca chłodzenia
  • Świetnie się sprawdzi w zestawach mini-ITX
  • Stonowany wygląd
  • 3 lata gwarancji

Wady:

  • Czasami zbyt wysoka cena

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Palit.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułAMD Combat Crate – zestaw podzespołów dla graczy w dobrej cenie
Następny artykułShadow of the Tomb Raider zakończy całą nową trylogię Lary Croft
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.