amd ryzen procesor
amd ryzen procesor

W internecie pojawiają się pierwsze informacje o procesorach Ryzen 4000 oraz architekturze Zen 3. To właśnie ona ma być dość rewolucyjna na wielu płaszczyznach. Jak możemy przeczytać na portalu RedTechGaming, obliczenia zmiennoprzecinkowe (FPU) mają być wykonywane nawet o 50% szybciej, w stosunku do Zen 2. W przypadku liczb całkowitych wartość ta ma wzrosnąć do maksymalnie 10 – 12%.

Ryzen 4000 i Zen 3

Możemy się także dowiedzieć, że współczynnik IPC (Instructions Per Cycle) w Ryzen 4000 ma wzrosnąć o 17%, co jest wartością całkiem przyzwoitą. Warto nadmienić, że dzięki temu wydajności w operacjach jednowątkowych, powinna być o wiele lepsza.

W niedawnym wywiadzie dla TomsHardwareMark Pepermaster poruszył dość ważną kwestię ilości rdzeni. Liczba ta ma pozostać na obecnym poziomie, aczkolwiek nie ma przeciwwskazań do ich zwiększenia. Chodzi tutaj raczej o dopasowanie się aplikacji do działania z wielordzeniowymi procesorami. AMD chce teraz poczekać na reakcję ze strony samego rynku. Dodatkowo trzeba bardzo uważać z ilością dodawanych rdzeni, aby zachować odpowiedni balans.

AMD Epyc Milan Zen 3

Taktowania nowych jednostek nie wzrosną jakoś drastycznie – według informacji ma to być maksymalnie do 100 do 200 MHz na rdzeń. Trzeba tutaj pamiętać, że wykorzystanie tu zostanie ten sam 7 nm proces technologicznych, co przy architekturze Zen 2. Będzie on natomiast o wiele bardziej dopracowany, co powinno pozwolić na mniejszy pobór mocy oraz lepszy uzysk.

AMD - plany rozwoju architektury ZEN

Na koniec warto wspomnieć krótko o technologii chipletów. AMD zaczęło ją stosować, aby móc zaoferować użytkownikom właśnie tak dużą ilość rdzeni. W tym celu opracowano także technologię Infinity Fabric , czyli interfejs do komunikacji pomiędzy poszczególnymi chipletami. Nowa odsłona pozwoli na wsparcie DDR5 oraz PCI Express 5.0. Będzie to naprawdę duży skok wydajnościowy.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ŹRÓDŁOredgamingtech.com
Poprzedni artykułJak Natus Vincere prezentuje się po zmianach w składzie?
Następny artykułBIOSTAR A10N-8800E V6.1 – nowa rewizja ciekawej płyty mini-ITX
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.