kubik: Podchodzę do tego ze sporym dystansem – WYWIAD – ESL Pro League Season 14

0
113
Intel Extreme Masters Katowice 2023

Przed rozpoczynającym się, nowym sezonie ESL Pro League Season 14 porozmawialiśmy z komentatorem oraz analitykiem Counter-Strike’a – Kubą “kubikiem” Kubiakiem. W trakcie przerwy wakacyjnej, w niektórych drużynach doszło do zmian w składach. Dla niektórych zawodników oraz trenerów będą to debiuty w nowych składach. Warto dodać, że w najwyższej lidze CS:GO zagrają polscy zawodnicy w drużynach międzynarodowych.

Michał Urban: Jesteśmy dzień po wakacjach dla drużyn. Jesteśmy również po zmianach w niektórych zespołach. Czy według Ciebie takie zmiany w składach różnych zespołów były do przewidzenia, czy spodziewałeś się zupełnie czegoś innego?

Kuba “kubik” Kubiak: Wydaje mi się, że dość leniwie do zmian podeszły europejskie ekipy w czasie wakacji. Tylko Fnatic dokonało mocniejszych zmian, bo doszło “aż” 2 nowych graczy, także widać, że sporo ekip daje sobie szanse do Majora, by ich skład zadziałał.

Przed nami ESL Pro League Season 14, czyli rozgrywki na najlepszym, światowym poziomie CS:GO, ale tutaj chciałbym jeszcze nawiązać do drużyn. Zastanawiam się, jak to będzie wyglądać, bo zawodnicy będą chwilę po wakacjach, po odpoczynku, więc jak myślisz, czy od pierwszego meczu będziemy mieli wyrównaną rywalizację, czy jednak jeszcze gdzieś ten okres wakacyjny będzie można poczuć?

Kuba “kubik” Kubiak: Wydaje się, że najłatwiejszą grupę mają zawodnicy OG i są tam w stanie wygrać z każdym. EG ma wiele mocnych ekip, z Na’Vi boje się, że są bez szans, tak w reszcie pojedynków faworytami raczej nie będą, ale kciuki oczywiście trzymać będę. Co do ENCE wiemy w jak dobrej są formie, każdy z ich rywali miewał problemy z wahaniem formy, także jestem dobrej myśli!

Która grupa według Ciebie będzie najbardziej wymagająca?

Kuba “kubik” Kubiak: Zdecydowanie grupa C. Jest niesamowicie zestackowana i moim zdaniem do ostatniego meczu, będzie trwała walka o wyjście z niej.

Czy jest jakiś zespół, któremu będzie przyglądał się z większym zaciekawieniem? Przypomnę, że podczas IEM Cologne 2021 było to Team Vitality (śmiech)

Kuba “kubik” Kubiak: Fnatic ze względu na największe zmiany kadrowe oraz oczywiście ekipy, w których mamy rodaków. Ekipą, której też będę ciekaw to Gambit. Zobaczymy jak tam ich forma po wakacjach.

Wspomniałem wcześniej o turnieju w Kolonii. Wydawało się, że jest to dobry prognostyk i kolejne turnieje jak ESL Pro League Season 14 również będą odbywać się w formie LAN, a okazało się że jednak nie do końca. Czy taka decyzja może mieć jakiś wpływ na grę zawodników oraz drużyn? Bo w Kolonii było widać tę radość ze strony zespołów, że są na LAN-ie.

Kuba “kubik” Kubiak: Zdecydowanie tak. Trochę zapomnieliśmy jak to jest mając graczy na LAN-ie i jak starzy wyjadacze są w stanie się zmotywować grając z jednego miejsca. Moim zdaniem sporo straci FaZe i Astralis. Zyskają takie ekipy jak Spirit.

Mówiło się, że Gambit Esports to drużyna, która w grze online radzi sobie doskonale, co również potwierdzali zwycięstwami. Czy w obecnym sezonie ESL Pro League sh1ro i jego koledzy będą faworytami do triumfu? Patrzę bardziej z perspektywy tego, co prezentowali grając online.

Kuba “kubik” Kubiak: Powrót po przerwie nie zawsze jest taki oczywisty pod kątem podtrzymania formy sprzed przerwy. Na pewno pierwsze turnieje będą nam w stanie powiedzieć, jak to faktycznie z perspektywy Gambit będzie wyglądało. Podchodzę do tego ze sporym dystansem.

W poprzednim sezonie ESL Pro League najlepsi okazali się być Duńczycy reprezentujący Heroic, a na drugim miejscu znaleźli się reprezentanci Gambit Esports. Czy Twoim zdaniem Heroic może powtórzyć swój sukces?

Kuba “kubik” Kubiak: Boję się, że nie. Sporo się u nich ciągle dzieje w związku z aferą z HUNDENEM. Takie zawirowania w trakcie okresu wakacji raczej nie służą, możliwe że ich przygotowania przedsezonowo też na tym ucierpiały, moim zdaniem nawet nie wyjdą z grupy A.

Co pomyślałeś, kiedy pojawiła się informacja od organizatorów o tym, że 14. sezon ESL Pro League odbędzie się online?

Kuba “kubik” Kubiak: Faktycznie sytuacja cały czas nie jest opanowana i migracja graczy w 1 miejsce z różnych stron świata cały czas jest ogromnym logistycznym wyzwaniem co wiąże się z przeogromnymi kosztami. Zdawałem sobie sprawę, że tak to może wyglądać, także zaskoczony nie byłem

W momencie układania pytań wiemy na pewno, że Complexity Gaming zagra w innym składzie, Fnatic też, a nie wiadomo, co będzie z innymi drużynami. Co myślisz o tych zmianach w kwestii Pro League?

Kuba “kubik” Kubiak: Wydaje mi się, że sporych różnic nie będzie. Moim zdaniem, ciągle jako faworytów chyba spokojnie możemy uznawać takie ekipy jak: Na’Vi, G2 czy Gambit.

Co sądzisz o zmianie formatu rozgrywek ESL Pro League w fazie play-off? Przede wszystkim nie będzie już tej fazy Play-In. Od pewnego czasu mówi się o różnych zmianach w formatach gry, nawet zawodnicy wypowiadają się w tym temacie.

Kuba “kubik” Kubiak: Z mojej perspektywy jako komentatora, chyba zmiana niewielka. Wracamy bardziej do klasyki spotkań gdzie, ćwierćfinał faktycznie oznacza 4 spotkania + nie otrzymujemy tak szybko meczów najlepszych ekip w grupach, co mogło dawać wrażenie przedwczesnego finału. Jest jak najbardziej nastawiony do tego pozytywnie.

Dowiedzieliśmy się, że w Evil Geniuses jest zmiana w składzie. Przerwę od profesjonalnej gry ogłosił sam prowadzący zespołu Peter “stanislaw” Jarguz, a za niego do składu dołączy ich trener Damian “daps” Steele. Jak Twoim zdaniem może to wpłynąć na grę zespołu? Mając na uwadze to, że jednak grupę którą ma Evil Geniuses jest dość trudna.

Kuba “kubik” Kubiak: Moim zdaniem może to wpłynąć bardzo negatywnie na ich ekipę. Liczyłem na bardzo dobra dyspozycje głównych armat – MICHA i Cerq i chociaż dobrą dyspozycje reszty ekipy. Tak tutaj w przypadku dapsa może być z tym problem.

Więcej wywiadów z Kubą “kubikiem” Kubiakiem.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułAMD Ryzen 5 5600G – oficjalny debiut na rynku detalicznym
Następny artykułPolskie drużyny European Development Championship Season 5
Michał Urban
Dziennikarz esportowy, zajmujący się tematyką Counter-Strike: Global Offensive.