Dzięki uprzejmości firmy ZOTAC do naszej redakcji trafił mały komputerek biurkowy: ZBOX ID83 Plus. Jest to jednostka, która od samego początku urzeka nie tylko wyglądem, ale i możliwościami jakie oferuje. Seria ZBOX posiada bardzo dużo modeli i praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie.

W naszym zestawieniu postanowiliśmy także dodać dwa inne modele: Gigabyte Brix GB-XM12-3227 i Intel NUC DC3217BY, które miały swoją premierę w tym roku.

ZOTAC ZBOX ID83 Plus

Komputer został dostarczony w czarno-żółtym opakowaniu, a całość jest zapakowana w szczelnie zamknięte pudełko. W komplecie otrzymujemy: komputer ZBOX ID83, mocowanie VESA, pilot Media Center z bezprzewodowym odbiornikiem, stojak, przejściówkę VGA – DVI oraz zasilacz.

ZOTAC ZBOX ID83 Plus posiada wymiary 188 x 188 x 44 milimetrów, dzięki czemu możemy go zamontować z tyłu monitora bądź telewizora. Jest chłodzony aktywnym wentylatorem oraz otworami wentylacyjnymi na górze i dole obudowy. Sama obudowa jest wykonana z czarnego błyszczącego plastiku.

Specyfikacja:

Procesor Intel Core i3 3120M, dwa rdzenie o taktowaniu 2.5 GHz z technologią HyperThreading
Karta graficzna Intel HD 4600
Pamięć RAM 4 GB, DDR3-1600
Dysk twardy 500 GB
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, LAN 1 Gb/s, BT 4.0
Wejścia-wyjścia 2 x USB 3.0, 4 x USB 2.0, 2 x RJ45, HDMI, DVI, S/PDIF, 2 x audio, antena Wi-Fi, czytnik kart

Gigabyte Brix GB-XM12-3227

Komputer został dostarczony w czarnym pudełku z niebieskimi napisami. Jest ono wykonane z twardego tworzywa, dzięki czemu urządzenie znajdujące się w środku jest odporne na niedogodności transportowe. Pudełko otwiera się, wysuwając do góry całość, a w komplecie otrzymujemy komputer BRIX, mocowanie VESA, kabelek HDMI, przejściówkę HDMI – DVI oraz zasilacz o mocy 65 Watów.

Gigabyte Brix - miniaturowy komputer i konkurent Intel NUCa

Specyfikacja techniczna:

Procesor Intel Core i3-3227U, dwa rdzenie o taktowaniu 1.9 GHz z technologią HyperThreading
Karta graficzna Intel HD 4000
Pamięć RAM Brak, u nas: 8 GB, DDR3-1600
Dysk twardy Brak, u nas: 120 GB SSD
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, LAN 1 Gb/s, BT 4.0
Wejścia-wyjścia 2 x USB 3.0, 4 x USB 2.0, 2 x RJ45, HDMI, DVI, S/PDIF, 2 x audio, antena Wi-Fi, czytnik kart
Wymiary 29.9 x 107.9 x 114.6 milimetrów

Intel NUC DC3217BY

Komputer otrzymaliśmy w pudełku o kolorystyce niebieskiej. Jest ono wykonane z twardego tworzywa, dzięki czemu urządzenie znajdujące się w środku jest odporne na niedogodności transportowe. Otwarcie pudełka spowoduje wydanie ciekawego dźwięku, który spodoba się wielu osobom. W komplecie otrzymujemy komputer NUC, mocowanie VESA oraz niewielki zasilacz o mocy 65 Watów.

Specyfikacja techniczna:

Procesor Intel Core i3-3227U, dwa rdzenie o taktowaniu 1.9 GHz z technologią HyperThreading
Karta graficzna Intel HD 4000
Pamięć RAM Brak, u nas: 8GB, DDR3-1600
Dysk twardy Brak, u nas: 240 GB SSD
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, LAN 1 Gb/s, BT 4.0
Wejścia-wyjścia 2 x USB 3.0, 4 x USB 2.0, 2 x RJ45, HDMI, DVI, S/PDIF, 2 x audio, antena Wi-Fi, czytnik kart
Wymiary 117 x 112 x 39 milimetrów

Cała konstrukcja jest sprzedawana, jako zestaw do samodzielnego montażu. Kupując NUC otrzymujemy jedynie procesor, z płytą główną, z dwoma slotami pamięci RAM i złączem mini PCIe/mSATA, pozwalającym na instalację miniaturowego dysku SSD i karty Wi-Fi Intel Centrino Advanced-N 6235. Brak jest też systemu operacyjnego, ale Intel deklaruje na swojej stronie zgodność z Windows 7, Windows 8 oraz Linuksem.

Użytkowanie

Instalacja systemu Xubuntu 13.10 64 bity nie przysporzyła nam większych problemów. Po zainstalowaniu, zrobieniu aktualizacji i pobraniu odpowiedniego oprogramowania, mogliśmy normalnie korzystać ze sprzętu. System uruchamiał się w około 30 sekund, a instalacja niezbędnego oprogramowania nie sprawiała żadnych problemów.

Odtwarzanie wideo w HD

Odtwarzanie materiału wideo w jakości 1080p działało bez zarzutu. Odpowiednie biblioteki VA-API do akceleracji wideo i audio na kartach Intela zostały zainstalowane wraz z kodekami, jednakże warto jeszcze sprawdzić, czy aby na pewno są. W programie VLC trzeba wybrać opcję – Używaj dekodowania wspomaganego przez GPU. Jeżeli wszystko zrobiliśmy prawidłowo, to procesor będzie obciążony na minimum. Testowaliśmy zarówno na porcie HDMI, jaki DisplayPort. Jedyna ingerencja z naszej strony, to w ustawieniach dźwięku należało ręcznie przełączyć na odpowiednie wyjście.

W programie XBMC bez problemu zadziałał dołączony pilot, dzięki czemu mogliśmy wykorzystać podstawowe przyciski na nim dostępne. Nie działało kilka, związanych bezpośrednio z Windows Media Center.

Pobór energii i głośność

Komputer pobiera małą ilość energii, co bardzo ucieszy osoby które pracują przed ekranem sporo godzin dziennie. W bezczynności wynik ten wynosi około 15-18 Watów, podczas typowej pracy od 22 do 26 Watów, a jeżeli uruchamiamy film, czy bardziej obciążamy całą jednostkę to wynik potrafi urosnąć do około 45 Watów. Wentylator jest tak cichy, że czasem zapominało się, iż tam w ogóle jest. Słychać go dopiero, jeżeli obciążymy całość jakimś programem diagnostycznym.

Dostęp do wyposażenia

Jest to nasza ulubiona cecha tego komputera. Wystarczy odkręcić dwie śrubki przy dolnym wlocie powietrza, przesunąć klapę i gotowe. Duży plus za normalne złącze SATA, dzięki czemu możemy sobie wybrać między SSD, a tradycyjnym dyskiem talerzowym. Zmiana chłodzenia procesora, czy pamięci RAM również nie przysparza większych problemów.

Zotac ZBOX ID83 Plus - wnetrze

Gry i rozrywka

W naszych testach gier skorzystaliśmy z Xubuntu 13.10, z jądrem Linux 3.11, X.Org Serverem 1.14.3 oraz sterownikami xf86-video-intel 2.99.904.

Unigine Heaven i Unigine Sanctuary
Renderowały się obie sceny. Unigine Sanctuary miały między 10 a 15 klatek i w miarę poprawne odwzorowanie. Unigine Heaven natomiast brakowało dobrego oświetlenia, cieniowania, czasami tekstur. Momentami klatki spadały do 1 – 3.

OpenArena
Gra utrzymuje liczbę klatek między 30 – 35. Da się bez problemu grać, aczkolwiek momentami trafiały się mikroprzycięcia.

Xonotic
Testowaliśmy dwa tryby szczegółów: Low i Ultimate. W Low bez problemu można grać, przy liczbie klatek 31 – 161 klatek. W trybie Ultimate liczba ta wynosiła 16 – 48. Jeżeli wybierze się pośrednie ustawienia, bez problemy będzie można prowadzić rozgrywkę.

Urban Terror
Gra utrzymuje liczbę klatek między 16 – 60. Da się bez problemu grać, aczkolwiek trafiały się także mikroprzycięcia.

Wyniki testów

Całość testowana była pod Xubuntu 13.10, z jądrem Linux 3.11, X.Org Serverem 1.14.3 oraz sterownikami xf86-video-intel 2.99.904. System został w pełni zaktualizowany, zainstalowano podstawowe sterowniki, kodeki i oprogramowanie. Każdy z testów był przeprowadzany kilkukrotnie, aby potwierdzić prawdziwość wyników.

Na początek kilka testów syntetycznych. Nasz model wygrywa, ze względu na mocniejszy procesor.

Szybkie pamięci to zaleta naszego modelu. W testach dysków niestety, ale ze względu na zwykły dysk wyniki są o wiele gorsze. Warto zaznaczyć, że SSD Intela ma wadę, która powoduje jego przegrzewanie się. Trzeba wyłączyć cały komputer i odczekać chwilkę.

W kodowaniu nasz ZBOX ID83 Plus znów jest faworytem.

W szyfrowaniu również prowadzi Zotac.

Podsumowanie

Nasze 3 tygodniowe testy i codziennie użytkowanie ZOTAC ZBOX ID83 Plus, ukazały wiele zalet nad produktami Intela i Gigabyte. Już po rozpakowaniu komputera z pudełka, można zauważyć o wiele więcej dodatków, w tym pilot na podczerwień. Druga bardzo ważna rzecz, to sposób dostania się do środka. Jest to wręcz genialne rozwiązanie. Dodatkowo producent nie ogranicza nas do jednego typu dysków. Duży plus za oferowane złącza.

Zalety:

  • Kompaktowe rozmiary i świetny wygląd
  • Dobrze wykonana i wytrzymała obudowa
  • Mocny mobilny procesor
  • Bezproblemowe odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości
  • Mały pobór prądu
  • Łatwy montaż i wymiana podzespołów
  • Pilot multimedialny, działający pod XBMC

Wady:

  • Słaba karta graficzna

Z całą pewnością możemy polecić ZBOX ID83 Plus, szczególnie że działa on bezproblemowo pod nowymi wersjami Ubuntu i Xubuntu.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułGigabyte Retro OC – nowy konkurs we współpracy z HWBOT
Następny artykułBluetooth 4.1 z masowym przesyłem danych oraz automatycznym nawiązywaniem połączeń
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.