fbpx
Strona głównaPcMod.plNewsyGigabyte Z690I AORUS ULTRA DDR4 - nowa płyta mini-ITX dla Z690

Gigabyte Z690I AORUS ULTRA DDR4 – nowa płyta mini-ITX dla Z690

Gigabyte wprowadziło do sprzedaży płytę główną Gigabyte Z690I AORUS ULTRA DDR4. Jest to gamingowy model, oparty na chipsecie Z690 z gniazdem LGA 1700 i obsługą pamięci DDR4. Wspierane są procesory Intel Alder Lake-S, zatem będzie można lekko zaoszczędzić na jednym z podzespołów przy zakupie 🙂

Sekcja zasilania i inne technologie

Płyta główna Gigabyte Z690I AORUS ULTRA DDR4 wyposażona została w 14-fazową sekcję zasilania (10+1+2). Podstawowe 10 faz odpowiada za zasilanie procesora i ma dławiki o mocy 105A Klasy Premium. Pozostałe dwie fazy są odpowiednio 60A i 70A. Dodatkowo dziesięciowarstwowa płytka PCB oraz kompleksowe rozwiązanie termiczne, pozwala entuzjastom cieszyć się ekstremalną wydajnością overclockingu bez kompromisów.

Z innych technologii warto wspomnieć o Smart Fan 6, która ma zagwarantować, że komputer do gier będzie mógł utrzymać wydajność przy zachowaniu niskiej temperatury. Do tego dochodzą jeszcze hybrydowe głowie wentylatorów, umożliwiające podłączenie wielu urządzeń.

Pamięci RAM, PCI Express 5.0 i pamięci masowe

Płyta główna Gigabyte Z690I AORUS ULTRA otrzymała dwa sloty na pamięci RAM DDR4. Zastosowano technologię Shielded Memory Routing (ekranowania ścieżek przesyłu danych), która umożliwia ochronę przed zakłóceniami. Pamięci mogą pracować z maksymalną częstotliwością 5333 MHz (OC). Użytkownik może umieścić do 64 GB w dwóch kościach łącznie. Warto także wspomnieć o obsłudze standardu XMP 3.0, który pozwoli w prosty i łatwy sposób podkręcić kości.

Gigabyte Z690I AORUS ULTRA DDR4

Slot PCI Express 5.0 został zaprojektowany od nowa, aby móc sprostać wymaganiom tego standardu. Wzmocniono go dodatkową stalową osłoną, zapobiegać ewentualnemu uszkodzeniu przez ciężkie karty graficzne. Płyta główna jest gotowa na przyjęcie wielu urządzeń M.2, w tym na obsługę dysków PCI Express 4.0 M.2 SSD.

Inne udogodnienia

Gigabyte Z690I AORUS ULTRA DDR4 wyposażono w RGB FUSION 2.0, aby zaoferować opcje efektów świetlnych i spersonalizowanych ustawień o wyjątkowej estetyce.

GIGABYTE EasyTune

GIGABYTE EasyTune to prosty i łatwy w użyciu interfejs, który pozwala użytkownikom na precyzyjne dostrojenie ustawień systemowych lub regulację zegarów i napięć pamięci w środowisku Windows. Dzięki Smart Quick Boost jedno kliknięcie wystarczy, aby automatycznie podkręcić system.

Gigabyte Z690I AORUS ULTRA

GIGABYTE System Information Viewer

GIGABYTE System Information Viewer to centralne miejsce, które daje dostęp do aktualnego statusu systemu. Można monitorować komponenty takie jak zegary i procesor, ustawiać preferowany profil prędkości wentylatorów, tworzyć alerty gdy temperatura staje się zbyt wysoka lub nagrywać zachowanie systemu.

Gigabyte Z690I AORUS ULTRA

Nowa hybrydowa architektura Intela

Dzięki nowej hybrydowej technologii Intela GIGABYTE stworzył dwa nowe profile dla procesorów. Umieszczono je w BIOSie, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników, pod względem zapotrzebowania.

Tryb Gaming:

  • Deaktywowane są wszystkie rdzenie energooszczędne E,
  • Wydajne rdzenie P chodzą z maksymalną wydajnością,
  • Do 20% mniejszenie zużycie energii,
  • Do 5°C mniejsze temperatury procesora.

Tryb maksymalnej wydajności

  • Włączane są wszystkie dostępne rdzenie w procesorze: P i E,
  • Wykorzystywana jest pełna moc.

Tylne porty

Na tylnym panelu Gigabyte Z690I AORUS ULTRA DDR4 znajdziemy: Display Port 1.4, HDMI, 4 x USB 3.2 Gen2 Typu A (czerwone), 4 x USB 3.2 Gen 1, USB Typu C, przycisk Q-Flash Plus, RJ-45 LAN, złącza anteny SMA oraz złącza HD Audio.

Gigabyte Z690I AORUS ULTRA DDR4

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

Warto przeczytać