Dzięki uprzejmości firmy SilverStone do naszej redakcji trafiło chłodzenie SST-AR06. Należy ono do serii Argon i zostało zaprojektowane z myślą o obudowach z małą liczbą miejsca. Jako że nasz portal uwielbia format mini-ITX, to w sam sprawdzi się w naszych zastosowaniach.

Wygląd

Chłodzenie dotarło do nas w niebieskim kartonowym pudełku.

Producent dobrze zabezpieczył całość specjalnymi piankami oraz folią ochronną.

SilverStone SST-AR06

Na samej górze znajduje się wentylator o wymiarach 92 × 92 × 15 mm. Jego prędkość obrotowa mieści się w przedziale  1200 – 2500 na minutę. Jest on zamontowany na górze przy pomocy czterech śrub.

Poniżej znajduje się dużych rozmiarów radiator. Składa się on z dużej ilości aluminiowych finów, przez które biegną 4 miedziane rurki cieplne. Wychodzą one z jednej strony i są wygięte w kształcie litery U.

SilverStone SST-AR06

Biegną one do podstawy, która posiada niewielkie rozmiary. Producent postanowił zastosować bezpośredni kontakt rurek z procesorem, co ma polepszyć przewodnictwo ciepła.

Wysokość całego chłodzenia to jedynie 58 mm i bez problemów wejdzie w takie obudowy jak Cougar QBX czy SilverStone SST-SG13B. Waga to zaledwie 268 gramów.

Montaż

Montowanie chłodzenia zajęło nam około 40 minut. W naszym przypadku musieliśmy wyjąć płytę z obudowy, aby umieścić z tyłu płytkę do przykręcenia uchwytów.

SilverStone SST-AR06

Wynikł również drobny problem. Otóż płyta główna MSI Z77IA-E53 posiada gniazdo procesora przesunięte bliżej złącza PCI-Express. Tuż przy złączu znajduje się niewielki kondensator. I lekko przeszkadza on w montażu.

Jedynym sposobem zamontowania było wygięcie z jednej strony finów i zastosowanie izolacji cieplnej.

Platforma testowa

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna ZotacGeForceGTXGBAMP!EditionZotac GeForce GTX 1060 3 GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSeagate Barracuda PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 550W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Benchmarki

Do testów chłodzenia SST-AR06 wykorzystaliśmy obudowę Cougar QBX. Jako benchmarków użyliśmy OCCT Linpack oraz Blendera. Chcieliśmy tym samym pokazać, jak chłodzenie zareaguje pod maksymalnym obciążeniem oraz w czasie renderingu. Temperatura 100 stopni Celsjusza oznacza krytyczną wartość, przy której test zostaje przerwany, ponieważ następuje wtedy automatyczny restart maszyny.

OCCT – CPU: Linpack

OCCT 4.5.9 Linpack uruchomiliśmy po około 30 minutach od startu komputera. Test trwał 20 minut.

SilverStone SST-AR06 - OCCT

Blender: Blenchmark

W przypadku Blendera był to Blenchmark 1.0.7, czyli najnowsza wersja ze strony producenta.

SilverStone SST-AR06 - Blender

Kultura pracy

Podczas maksymalnego obciążenie nie było słychać praktycznie wentylatora. Chłodzenie stabilnie utrzymywało temperaturę poniżej 76 stopni Celsjusza.

Minimalne obroty wentylatora wynoszą 1000 RPM, natomiast maksymalne 1500 RPM.

Podsumowanie

Czas na podsumowanie. Chłodzenie SST-AR06, które otrzymaliśmy od SilverStone, idealnie wpasowuje się w nasz styl mini-ITX. Podczas testów spisało się rewelacyjnie, utrzymując niskie temperatury, nawet pod dużym obciążeniem.

Jedyny problem to ten z montażem. Aczkolwiek jest to wynik specyficznej budowy naszej płyty głównej. Postaramy się lekko zmodyfikować chłodzenie pod nasze potrzeby, ponieważ zostanie ono naszym domyślnym w obecnej chwili.

Kultura pracy jest wręcz rewelacyjna. Wentylatora nie słychać nawet po 30 minutach testu z pełnym obciążeniem. A pamiętajmy, że jest to jednostka 4 rdzeniowa i 8 wątkowa. Domyślne TDP dla Core i7-3770 wynosi 77 W.

Cena chłodzenia SST-AR06 wynosi obecnie około 190 zł.

Zalety:

  • Dobre rozpraszanie ciepła
  • Sztywna konstrukcja finów oraz rurek cieplnych
  • Rurki cieplne stykające się bezpośrednio z procesorem
  • Dobre temperatury w spoczynku i pod obciążeniem
  • Cicha praca wentylatora, zarówno w spoczynku, jak i podczas obciążenia
  • Delikatne chłodzenie podzespołów na płycie głównej

Wady:

  • Mogą wystąpić problemy z montażem na specyficznych płytach głównych mini-ITX
  • Cena mogłaby być nieco niższa

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy firmie SilverStone.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułUSB Implementers Forum udostępniło specyfikację USB 3.2
Następny artykułWillard Wyler’s Halloween Scream w grze Call of Duty: Infinite Warfare
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.