Dzięki uprzejmości firmy SilverStone do naszej redakcji trafiło chłodzenie SST-AR06. Należy ono do serii Argon i zostało zaprojektowane z myślą o obudowach z małą liczbą miejsca. Jako że nasz portal uwielbia format mini-ITX, to w sam sprawdzi się w naszych zastosowaniach.
Wygląd
Chłodzenie dotarło do nas w niebieskim kartonowym pudełku.
Producent dobrze zabezpieczył całość specjalnymi piankami oraz folią ochronną.
Na samej górze znajduje się wentylator o wymiarach 92 × 92 × 15 mm. Jego prędkość obrotowa mieści się w przedziale 1200 – 2500 na minutę. Jest on zamontowany na górze przy pomocy czterech śrub.
Poniżej znajduje się dużych rozmiarów radiator. Składa się on z dużej ilości aluminiowych finów, przez które biegną 4 miedziane rurki cieplne. Wychodzą one z jednej strony i są wygięte w kształcie litery U.
Biegną one do podstawy, która posiada niewielkie rozmiary. Producent postanowił zastosować bezpośredni kontakt rurek z procesorem, co ma polepszyć przewodnictwo ciepła.
Wysokość całego chłodzenia to jedynie 58 mm i bez problemów wejdzie w takie obudowy jak Cougar QBX czy SilverStone SST-SG13B. Waga to zaledwie 268 gramów.
Montaż
Montowanie chłodzenia zajęło nam około 40 minut. W naszym przypadku musieliśmy wyjąć płytę z obudowy, aby umieścić z tyłu płytkę do przykręcenia uchwytów.
Wynikł również drobny problem. Otóż płyta główna MSI Z77IA-E53 posiada gniazdo procesora przesunięte bliżej złącza PCI-Express. Tuż przy złączu znajduje się niewielki kondensator. I lekko przeszkadza on w montażu.
Jedynym sposobem zamontowania było wygięcie z jednej strony finów i zastosowanie izolacji cieplnej.
Platforma testowa
Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit.
Benchmarki
Do testów chłodzenia SST-AR06 wykorzystaliśmy obudowę Cougar QBX. Jako benchmarków użyliśmy OCCT Linpack oraz Blendera. Chcieliśmy tym samym pokazać, jak chłodzenie zareaguje pod maksymalnym obciążeniem oraz w czasie renderingu. Temperatura 100 stopni Celsjusza oznacza krytyczną wartość, przy której test zostaje przerwany, ponieważ następuje wtedy automatyczny restart maszyny.
OCCT – CPU: Linpack
OCCT 4.5.9 Linpack uruchomiliśmy po około 30 minutach od startu komputera. Test trwał 20 minut.
Blender: Blenchmark
W przypadku Blendera był to Blenchmark 1.0.7, czyli najnowsza wersja ze strony producenta.
Kultura pracy
Podczas maksymalnego obciążenie nie było słychać praktycznie wentylatora. Chłodzenie stabilnie utrzymywało temperaturę poniżej 76 stopni Celsjusza.
Minimalne obroty wentylatora wynoszą 1000 RPM, natomiast maksymalne 1500 RPM.
Podsumowanie
Czas na podsumowanie. Chłodzenie SST-AR06, które otrzymaliśmy od SilverStone, idealnie wpasowuje się w nasz styl mini-ITX. Podczas testów spisało się rewelacyjnie, utrzymując niskie temperatury, nawet pod dużym obciążeniem.
Jedyny problem to ten z montażem. Aczkolwiek jest to wynik specyficznej budowy naszej płyty głównej. Postaramy się lekko zmodyfikować chłodzenie pod nasze potrzeby, ponieważ zostanie ono naszym domyślnym w obecnej chwili.
Kultura pracy jest wręcz rewelacyjna. Wentylatora nie słychać nawet po 30 minutach testu z pełnym obciążeniem. A pamiętajmy, że jest to jednostka 4 rdzeniowa i 8 wątkowa. Domyślne TDP dla Core i7-3770 wynosi 77 W.
Cena chłodzenia SST-AR06 wynosi obecnie około 190 zł.
Zalety:
- Dobre rozpraszanie ciepła
- Sztywna konstrukcja finów oraz rurek cieplnych
- Rurki cieplne stykające się bezpośrednio z procesorem
- Dobre temperatury w spoczynku i pod obciążeniem
- Cicha praca wentylatora, zarówno w spoczynku, jak i podczas obciążenia
- Delikatne chłodzenie podzespołów na płycie głównej
Wady:
- Mogą wystąpić problemy z montażem na specyficznych płytach głównych mini-ITX
- Cena mogłaby być nieco niższa
Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy firmie SilverStone.