Dzięki uprzejmości firmy Cooler Master otrzymałem do testów zestaw Cooler Master MS110. Model ten składa się z myszy oraz klawiatury. Mamy tutaj wielobarwne podświetlenie LED, wytrzymałą konstrukcję oraz stonowany wygląd. Do tej pory mieliśmy do czynienia z kilkoma modelami podświetlanych klawiatur: Trust GXT 860 Thura, Rapoo V500S VPRO, Cougar Aurora S oraz uRage M3chanical, uRAGE EXODUS 900 Mechanical.  Jak zestaw wypadnie na tle reszty?

Opakowanie i elementy

Klawiaturę i mysz firmy Cooler Master MS110 otrzymałem w szczelnym i schludnym opakowaniu. Otwarcie i wyjęcie całości nie spowodowało żadnych problemów. Na pudełku umieszczono zdjęcie zestawu, logo firmy, nazwa urządzenia oraz małe okno, przez które widać strzałki na klawiaturze. Na samym opakowaniu widnieją barwy fioletu oraz czerni, a w tym kompozycja klawiatury, co również wygląda bardzo interesująco.

Z tyłu opakowania znajdują się podstawowe informacje w różnych językach. Brakuje niestety wersji po polsku, co lekko dziwi.

Po otwarciu pudełka zobaczyłem klawiaturę oraz mysz, wszystko dobrze zapakowane, jednakże całość okazała się ciut mniejsza, aniżeli mogłoby się to wydawać.

Wykonanie i budowa

Klawiatura

Klawiatura firmy Cooler Master została wykonana z dość mocnego plastiku. Dodatkowo, całość została wzmocniona metalową płytką. Dzięki temu cała konstrukcja jest bardzo stabilna i nie ma zbędnych odkształceń podczas pisania, czy grania.

Klawiatura waży 988 gramów, a jej wymiary wynoszą 440 x 134 x 40.3 mm (dł x szer x wys). Zadbano również o podkładki antypoślizgowe oraz po jednej nóżce z każdej strony. Dzięki mogłem sobie nieco ją podnieść pod kątem i czuć komfort podczas pracy. Brakuje natomiast dołączanej podkładki, na której można by było oprzeć ręce.

W urządzeniu zastosowano 104 klawisze z podświetleniem. Numery F1 – F7 oraz Ins, Home, PgUp, PgDn, End, Del mają dodatkowo różne wbudowane funkcje, co pozwala na wygodniejszą pracę.

Cooler Master MS110 - budowa klawisza

Klawisze oparto na technologii membranowo-mechanicznej. Spód to standardowa membrana, natomiast mechanizm przycisku jest podobny do tego z klawiatur mechanicznych. Uzyskano dzięki temu kompromis pomiędzy szybkością reakcji, a czasem działania.

Nie zabrakło również podświetlania w samej obudowie oraz klawiszach. Mamy dostępne aż 6 stref podświetlenia, które można dopasowywać do własnych upodobań.

Mysz

Mysz do gier MS110 została zaprojektowana tak, aby zapewnić maksymalną wydajność bez zbędnego uderzania w portfel. Mamy tutaj klasyczne kształty boczne oraz większość obudowy pokryte gumą. Umożliwia to korzystanie z myszy przez osoby lewo i praworęczne.

Myszka otrzymała sensor PixArt 5050, który umożliwia zmianę DPI w następujących wartościach: 400, 800, 1600, 3200.

Producent dodał również 3 strefowe wielobarwne podświetlenie LED. Znajduje się ono w kółku, logu oraz po obu bokach przycisków.

Testy

Klawiaturę i mysz przetestowałem w takich grach jak: Counter-Strike: Global Offensive, Green Hell oraz w pisaniu tekstów. W czasie gier napotkałem na trudności w działaniu. Poprzednia klawiatura, któą testowałem, uRAGE EXODUS 900 Mechanical sprawdzała się pod w tym względem o wiele lepiej. Bardziej bym mógł rzec, że zestaw nadaje się do pracy biurowej, aniżeli codziennego grania.

Dużym plusem są takie funkcje, jak Anti-ghosting dla 26 klawiszy, blokada klawisza Windows, czy budowa przycisków.

Podświetleniem w klawiaturze steruje się przy użyciu skrótów klawiszowych. W przypadku myszy jest to kółko. W broszurce informacyjnej można przeczytać o wszystkich opcjach. Tym samym urządzenie nie wymaga dodatkowego oprogramowania.

Podsumowanie zestawu Cooler Master MS110

Zestaw Cooler Master MS110, czyli klawiaturę i mysz miałem około miesiąc czasu. Zdołałem się dokładnie zapoznać z wadami oraz zaletami. Na plus zasługuje wytrzymała konstrukcja klawiatury. Do tego dołączone wielostrefowe podświetlenie pozwala na sporo konfiguracji. Duży plus dla producenta za brak konieczności dodatkowego oprogramowania. Z drugiej strony nie możemy samodzielnie zdefiniować własnych efektów świetlnych.

Z minusów, jak dla mnie to małe zastosowanie przy codziennym graniu. Nie mogłem kompletnie przywyknąć do sposobu działania klawiszy. Sama myszka też nie jest najwyższych lotów i dłoń bardzo szybko zaczyna się męczyć podczas długich godzin użytkownia. Tym samym uważam, że zestaw nie nadaje się do grania, natomiast do codziennej pracy biurowej jak najbardziej.

Zalety

  • Wytrzymała konstrukcja klawiatury
  • Wielostrefowe podświetlenie RGB LED
  • Zarządzanie podświetleniem przy użyciu klawiszy

Minusy

  • Specyficzne przełączniki
  • Kiepskiej jakości myszka
  • Brak podkładki pod nadgarstki

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy firmie Cooler Master Polska.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułRadeon Software Adrenalin 2020 Edition 20.5.1 – nowe sterowniki
Następny artykułx-kom AGO wiosennym Mistrzem Polski 2020!
Michał Urban
Dziennikarz esportowy, zajmujący się tematyką Counter-Strike: Global Offensive.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.