ASRock Z690 Phantom Gaming-ITX/TB4

ASRock wprowadził do sprzedaży płytę główną ASRock Z690 Phantom Gaming-ITX/TB4. Jest to gamingowy model, oparty na chipsecie Z690 z gniazdem LGA 1700. Obsługiwane są procesory Intel Alder Lake-S, co umożliwia zbudowanie mocnej maszyny do grania.

Sekcja zasilania i inne technologie

Płyta główna ASRock Z690 Phantom Gaming-ITX/TB4 wyposażona została w 11-fazową sekcję zasilania. Składa się z solidnych komponentów i zapewnia płynny przesył mocy do procesora. Producent zamontował dławiki o mocy 105A Klasy Premium, które nawet trzykrotnie lepiej saturują napięcie, dostarczając stabilne i wzmocnione zasilanie Vcore do płyty głównej.

Konstrukcja Dr.MOS wykorzystuje najnowszą technologię SPS (Smart Power Stage). Jest ona zoptymalizowana pod kątem monitorowania prądu i temperatury każdej z faz, dzięki czemu dostarcza bardziej płynne i czyste zasilanie do procesora, zwiększając jego wydajność i możliwości OC.

10-warstwowa płytka PCB zapewnia stabilne przesyłanie zasilania, co przekłada się na dobrą wydajność energetyczną. Skorzystają na tym zarówno overclockerzy, gamerzy jak i entuzjaści komputerowi.

Pamięci RAM, PCI Express 5.0 i pamięci masowe

Płyta główna ASRock Z690 Phantom Gaming-ITX/TB4 otrzymała dwa sloty na pamięci RAM DDR5. Producent zastosował specjalne mocowanie do PCB, aby zapewnić lepszą wytrzymałość fizyczną, jak również bardziej stabilny sygnał. Zamontowane pamięci mogą pracować z maksymalną częstotliwością 6400 MHz (OC). Użytkownik może umieścić do 64 GB w dwóch kościach łącznie.

Trzeba tutaj wspomnieć o ważnym aspekcie bezpieczeństwa. ASRock zaimplementował na bezproblemowy obwód ochronny, który obniża ryzyko uszkodzenia modułu pamięci. Jest to spowodowane unikalną architekturą elektryczną DDR5. Jeżeli dojdzie do ich demontażu, w czasie włączone zasilania, to istnieje duże ryzyko uszkodzenia modułu pamięci.

Płyta główna otrzymała slot PCI Express 5.0 ze specjalnym montażem typu SMT. Sposób ten poprawia przesyłanie sygnałów oraz wzmacnia ich stabilność przy wysokiej prędkości. Standard PCI Express 5.0 pozwala osiągnąć przepustowość na poziomie 128 GB/s.

Użytkownicy mogą również zamontować do dwóch urządzeń pamięci masowej w standardzie M.2 na złączu PCI Express 4.0. Jedno znajduje się na górze pod specjalnym typem chłodzenia. Drugie natomiast jest na spodzie płyty.

Inne udogodnienia

Producent nie zapomniał o fanach multimediów. Na pokładzie ASRock Z690 Phantom Gaming-ITX/TB4 zamontowano system Nahimic Audio z kodekiem Realtek ALC1220.

Nie zapomniano również o podświetleniu RGB. Na płycie głównej zostały zintegrowane headery RGB oraz adresowalny header RGB, które pozwalają na montaż kompatybilnych urządzeń LED. Użytkownicy mają również możliwość synchronizacji certyfikowanych urządzeń Polychrome Sync RGB dla stworzenia unikatowych efektów podświetlenia.

Jeżeli chodzi o Internet, to producent przygotował dwa ciekawe rozwiązania. Pierwsze z nich to kontroler Killer Ethernet – Killer E3100 2.5G Ethernet. Drugi natomiast to moduł Wi-Fi 6E – Killer AX1675x 802.11ax.  Do tego dochodzi technologia Killer DoubleShot Pro, która pozwala na korzystanie z obu interfejsów w tym samym czasie. Daje to użytkownikowi maksymalną przepustowość aż do 4.9 Gbps. Ruch po sieci jest priorytetyzowany i rozdzielany na oba interfejsy.

Tylne porty

Na tylnym panelu ASRock Z690 Phantom Gaming-ITX/TB4 znajdziemy: Display Port 1.4, HDMI, 4 x USB 3.2 Gen2 Typu A, USB 4.0 Thunderbolt 4 Typu C, USB 3.2 Gen1 Typu A, RJ-45 LAN, przycisk Clear CMOS, wyjście optyczne SPDIF oraz złącza HD Audio.

ASRock Z690 Phantom Gaming-ITX/TB4
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ŹRÓDŁOasrock.com
Poprzedni artykułIntel Alder Lake-S – oficjalna premiera nowych procesorów
Następny artykułPoznaliśmy mecze ćwierćfinałowe PGL Major Stockholm 2021!
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.