Premiera procesorów Intel Core 12. generacji o kodowej nazwie Alder Lake-S miała miejsce już kilka miesięcy temu. Nowe jednostki zostały wycenione prawie idealnie, w stosunku do poprzedniej generacji, aczkolwiek nadal pozostawało to dyskusyjne. W przypadku płyt głównych ta sytuacja cenowa również nie wygląda aż tak różowo. Szczególnie, że modele ze średniego segmentu okazują się nadzwyczaj drogie, w stosunku do tego co oferują. Tylko jaka płyta główna mini-ITX będzie dla nas odpowiednia? Na co spoglądać przy wyborze? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na postawione pytania.

Na pierwszy ogień najważniejsza rzecz — kompatybilność. Płyty główne pod procesory Intel Core 12. generacji muszą być wyposażone w gniazdo LGA 1700, ponieważ tylko w taki sposób te elementy będą ze sobą współgrać. Drugą istotną cechą płyt jest chipset, których w sumie znajdziemy aż cztery rodzaje (mowa o konsumenckich modelach) – H610, B660, H670 oraz Z690. Nic nie stoi na przeszkodzie przed tym, by do najtańszej konstrukcji opartej o chipset H610 włożyć procesor Intel Core i9, ale jeśli chcemy, by nasz komputer działał optymalnie, takich połączeń należy się wręcz wystrzegać. Dlaczego?

Jaki chipset w płycie głównej mini-iTX?

Chipset

Chipset H610

Chipset H610 to najtańszy przedstawiciel rodziny przeznaczonej do procesorów Intel Core 12. generacji. Polecany jest zatem tym, którzy kompletują budżetowy zestaw komputerowy do domu lub biura, oparty na procesorze Intel Core i3. Możemy oczywiście wstawić jednostki z segmentu Core i5 lub Core i7, ale sekcja zasilania oraz jej chłodzenie nie pozwolą na rozwinięcie pełnego potencjału. Do tego nie będziemy w stanie na takiej płycie podkręcić ani procesora, ani pamięci RAM. Chipset H610 może obsłużyć maksymalnie 10 portów USB (w tym USB 3.2 Gen. 1 5 Gbps) i nie obsługuje standardu PCIe 4.0. Taki limit nie daje się we znaki w przypadku urządzeń biurowych, ale już nastręcza wiele problemów przy zestawach z wyższej półki.

Chipset B660

Rozwiązaniem części wprowadzonych limitów funkcjonalności jest chipset B660. Płyty wyposażone w ten chipset w pełni nadadzą się do zestawu dla graczy i streamerów z niskiej, średniej lub wysokiej półki bazujących na procesorach Core i3, Core i5 lub Core i7 Alder Lake-S. W zestawach otrzymujemy z reguły 12 złączy USB (w tym dwa USB 3.2 Gen 2×2 20 Gbps), możliwość podkręcania pamięci RAM i tworzenia macierzy RAID z nośników danych opartych o interfejs SATA. Szczególnie funkcja overclockingu pamięci RAM, która pojawiła się w generacji B560, okazała się strzałem w dziesiątkę – pozwala zwiększyć wydajność, bez potrzeby kupowania chipsetu ZX90.

Chipset H670

Chipset H670 to nieco bardziej rozbudowana wersja B660, choć nazewnictwo może nieco mylić. Tu otrzymujemy 14 portów USB (w tym dwa USB 3.2 Gen 2×2 20 Gbps), 24 linie PCIe, wsparcie dla RAID zarówno dla SATA, jak i dysków NVMe oraz wszystko to, co oferuje B660 – przede wszystkim możliwość podkręcania pamięci RAM, której brakuje w chipsecie H610.

 Chipset Z690

Z690 to już najbardziej zaawansowany chipset dla procesorów Alder Lake-S. Płyty główne wyposażone w ten konkretny chip idealnie nadadzą się do obsługi procesorów Intel Core i5, Core i7 i Core i9 z literką K na końcu. Głównym powodem jest możliwość podkręcenia RAM i procesora, a nie tylko samej pamięci, jak w przypadku H670 czy B660. Dodatkowo, otrzymujemy też 14 portów USB oraz 28 linii PCI Express.

Jaka tania płyta główna mini-ITX do procesorów Intel Core 12. generacji?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, chipset H610 zarezerwowany jest dla najmniej wymagających, którzy z powodzeniem chcą korzystać z nowoczesnego procesora w biurze, lub domu. Tacy użytkownicy nie potrzebują wsparcia dla podkręcania pamięci RAM, czy mocnej sekcji zasilania. Starczy im niezawodność całego komputera, który spełni wszystkie podstawowe wymagania.

MSI H610TI-S01

Gigabyte H610I DDR4

Jaka płyta główna mini-ITX do gier?

Gracze i streamerzy to już grupa, która oczekuje odpowiedniej stabilności oraz lepszej konfiguracji. Takie funkcje zapewniają płyty z chipsetami B660 lub H670. Nie ma tutaj opcji podkręcania procesorów, ale jest możliwość zwiększenia taktowania pamięci RAM. Wszystkie jednostki wyposażono w przyzwoitą sekcję zasilania, co pozwoli na stabilną pracę z procesorami: Core i3-12100, Core i5-12400F, Core i7-12700F lub Core i9-12900F.

ASRock B660M-ITX/ac

ASUS ROG STRIX B660-I GAMING WIFI

BIOSTAR B660GTN/ax

Colorful CVN B660I Gaming V20

Colorful CVN B660I Gaming Frozen V20

Gigabyte B660I AORUS PRO DDR4

Płyta główna mini-ITX dla wymagających

Chipset Z690 zarezerwowany został dla najbardziej wymagających, którzy mają zamiar zakupić procesor Intel Core 12. generacji z literką K na końcu, czyli Core i5-12600K, Core i7-12700K i w szczególności Core i9-12900K. Wynika to z tego, że Z690 oraz literka K na końcu wspólnie umożliwiają podkręcenie procesora, by wyciągnąć z jednostki maksymalną wydajność na jaką mogą sobie pozwolić. To oznacza również wysoki pobór prądu, a zatem płyta wyposażona w chipset Z690 musi mieć rozbudowaną sekcję zasilania.

ASRock Z690M-ITX/ax

ASRock Z690 Phantom Gaming-ITX/TB4

ASUS ROG STRIX Z690-I GAMING WIFI

Gigabyte Z690I AORUS ULTRA

Gigabyte Z690I AORUS ULTRA DDR4

Gigabyte Z690I AORUS ULTRA LITE DDR4

MSI MEG Z690I UNIFY

Dla każdego coś dobrego

Udało się nam odpowiedzieć na pytanie: Jaka płyta główna mini-ITX dla procesorów Alder Lake-S? Jak widać, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy szukamy czegoś do biura, gier czy najbardziej “wypasionego” na rynku sprzętu. Znając możliwości danej płyty, wybór staje się prosty. Z H610 skorzystają najmniej wymagający, z B660 lub H670 gracze, a z Z690 najbardziej wymagający entuzjaści. Pamiętajmy – funkcjonalna płyta główna z dobrą i chłodzoną sekcją zasilania to podstawowy element każdego zestawu oraz furtka bezpieczeństwa do wprowadzania przyszłych modernizacji. Nie warto na niej zbytnio oszczędzać, bo może się okazać, że to właśnie ona powodować będzie problemy.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

Poprzedni artykułG2 Esports i Astralis nie zagrają na Intel Extreme Masters Rio Major 2022!
Następny artykułDrużyny, które zagrają na Intel Extreme Masters Rio Major 2022
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.