Do naszej redakcji zawitał dysk SSD — Samsung 860 QVO 1 TB od firmy Samsung. Jest to dysk oparty na kościach QLC V-NAND (Quad-Level Cell), czyli autorskiej technologii. Komórki pamięci ułożone są w tzw. kształcie piramidy z mikroskopijnymi kanałami. Warto tutaj także wspomnieć o interfejsie Toggle DDR 4.0, który odpowiada za szybkość wymiany danych między nośnikiem a pamięcią. Czy zatem warto nadal interesować się nośnikami na interfejsie SATA? Wszak systematycznie wzrasta zainteresowanie modelami M.2, a dyski talerzowe powoli są wypierane z rynku. Wprowadzenie pamięci QLC po raz pierwszy przez firmę Intel w modelu Intel 660p może w przyszłości spowodować obniżenie ceny podstawowych nośników. Aczkolwiek od grudnia 2019 roku cena wszystkich dysków SSD malej w zawrotnym tempie.

Sama technologia QLC to po prostu chęć zmniejszenia kosztów produkcji przez samych producentów. Rozwiązanie pozwala na zapisanie aż 4 bitów w jednej komórce. Już wprowadzenie pamięci TLC było dużym skokiem naprzód i bardzo mocno obniżyło ceny dysków SSD. Mogły one zadomowić się na rynku i wypierać powoli rozwiązania talerzowe. Dodatkowo zwiększała się ich pojemność – ze 120 GB do zawrotnych 2 TB. I o ile, kiedy SSD i pojemności 512 GB kosztował prawie 1000 zł, to teraz możemy go dostać poniżej 300 zł. Obecnie 3D TLC jest dojrzałym tworem i dominuje praktycznie w całym segmencie konsumenckim. Dodatkowo można już nawet myśleć o braku konieczności zaopatrywania się w nośniki talerzowe, jako magazyny danych. A trend ten ma jeszcze bardziej spotęgować wspomniane QLC.

Samsung 860 QVO 1 TB wykorzystuje autorskie 64-warstwowe kości QLC V-NAND (V-NAND v4). Współpracują one z ośmiokanałowym kontrolerem Samsung MJX, który jest dostępny w nośnikach Samsung 860 EVO i Samsung 860 PRO. Ilość pamięci podręcznej wynosi 1024 MB LPDDR4. Mamy dostępne trzy warianty pojemnościowe: 1 TB, 2 TB i 4 TB. Maksymalna prędkość odczytu sekwencyjnego wynosi 550 MB/s, natomiast zapisu sekwencyjnego 520 MB/s. W przypadku IOPS 4K mamy wartości 96 000 / 89 000.  Ilość cyklu zapisu/odczytu wynosi tylko 1000, w porównaniu do 3000 przy TLC.

Warto tutaj także wspomnieć o dwóch buforach: statycznym i dynamiczny. Pierwszy ma rozmiar 6 GB, a drugi 36 GB. Mają one przyspieszać transfery na małych i średnich plikach. Ich zapełnienie wiąże się z drastycznym spadkiem wydajności. Wspierane są następujące technologie: szyfrowanie AES i TCG Opal 2.0. Mamy również 1 500 000 miliona godzin bezawaryjnej pracy,  360 TB zapisu danych i 3-letnią gwarancję producenta (do limitu TBW).

Pojemność 1 TB 2 TB 4 TB
Kontroler Samsung MJX
NAND Flash 64-warstwowe kości QLC V-NAND
Interfejs SATA 6 Gb/s
Rozmiar 100 x 69,85 x 6,8 mm
Odczyt sekwencyjny 550 MB/s 550 MB/s 550 GB/s
Zapis sekwencyjny 520 MB/s 520 MB/s 520 GB/s
Losowy odczyt IOPS 96 000 97 000 600,000
Losowy zapis IOPS 89 000 89 000 600,000
TBW 360 TB 720 TB 1440 TB
Pobór mocy < 900 mW (?)
DRAM Buffer 1024 MB 2048 MB 4096 MB
Gwarancja 3 lata

 

Wygląd dysku

Nasz dysk przyjechał w takim oto opakowaniu. Wygląda ono bardzo schludnie i zawiera wszystkie niezbędne dla użytkownika informacje.

Pamięci schowane są w obudowie z tworzywa sztucznego. Ma ono gładką strukturę, która niestety zbiera odciski palców. Po obu stronach oraz od spodu mamy otwory do mocowania dysku w obudowie lub szynie.

Z tyłu znajduje się naklejka informacyjna. Dysk waży zaledwie 62 gramy, a wymiary to 100 x 69,85 x 6,8 mm. Nośnik może pracować w temperaturach od 0 °C do 70 °C i jest odporny na wstrząsy o sile 1500 G/0,5 ms.

Procedura testowa

Wszystkie testy dysku Samsung 860 QVO 1 TB wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Home 64-bit w wersji October 2018 Update. Pobrane były najnowsze aktualizacje oraz zainstalowaliśmy najbardziej podstawowe oprogramowanie:

 • Steam z kilkoma grami
 • Przeglądarka Firefox
 • Sterowniki systemowe oraz do karty graficznej
 • Oprogramowanie płyty głównej

Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.

Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był do około 10 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości.

Oto użyte oprogramowanie:

 • AS SSD 2.0.6821.41776
 • HWInfo 6.0
 • 7-zip 18.06
 • Plik MKV – film Tears of Steel w wersji 4K o rozmiarze 6.23 GB
 • Gra DOOM w najnowszej wersji na Steam
 • Gra Dead Island w najnowszej wersji na Steam

Do mierzenia temperatury dysku używaliśmy dostarczonego przez producenta oprogramowania oraz HWInfo. Pozwoliło to na w miarę precyzyjne zapisanie wyników.

Platforma testowa

Model Dostawca
Procesor 2nd Gen. Ryzen CPUAMD Ryzen 7 2700X @ 4.1 GHz PcMod.pl
Płyta główna BiostarRacingX GTNBIOSTAR RACING X370GTN PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Patriot Viper SteelPatriot Viper Steel 2×8 GB DDR4 4000 MHz Patriot Viper Steel
Dysk twardy Samsung 860 QVO 1 TBSamsung 860 QVO 1 TB Samsung - logo
Zasilacz be quiet! SFX L Powerbe quiet! SFX L Power 500 W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Home 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS SSD Benchmark to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD poprzez wykonywanie analizy pracy urządzenia z wykorzystaniem różnych próbek.

Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Przygotowaliśmy 7 GB plik binarny, który następnie został skopiowany do innej lokalizacji.

Samsung 860 QVO 1 TB - Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Aby zminimalizować wpływ procesora do minimum, użyliśmy 0% kompresji. Wykorzystywane były wszystkie dostępne wątki procesora. Czas mierzyliśmy od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

Samsung 860 QVO 1 TB - Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Następnie mierzyliśmy czas jego rozpakowywania od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

Samsung 860 QVO 1 TB - Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w jednym katalogu — od małych, ważących ledwie kilka kB, aż po pliki większe, których rozmiar przekraczał kilka gigabajtów. Nasz test ma w zamierzeniach symulować standardowe kopiowanie na dysku.

Samsung 860 QVO 1 TB - Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Stworzyliśmy kopię zapasową gry Dead Island na tym samym dysku. Następnie skasowaliśmy grę i przywróciliśmy ją z kopii. Czas mierzony był od wciśnięcia przycisku zatwierdzającego zadanie.

Samsung 860 QVO 1 TB - Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Wielozadaniowość

W tym teście robimy dwie operacje jednocześnie: kopiujemy plik z filmem MKV o wadze 6.2 GB oraz instalujemy grę Dead Island z kopii zapasowej Steam. Test sprawdza, jak dysk radzi sobie z kilkoma zadaniami jednocześnie.

Samsung 860 QVO 1 TB - Wielozadaniowość

Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM — mapa Odlewnia

Uruchomiliśmy grę w trybie Vulkan. Następnie mierzyliśmy czas wczytywania od momentu wybrania mapy.

Samsung 860 QVO 1 TB - Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM — mapa Odlewnia

Podsumowanie testów Samsung 860 QVO

Samsung mocno zakorzenił się w świadomości wielu osób, jako producent dysków SSD. Wcześniej firma produkowała dyski HDD, ale nie miała aż takiego potencjału, jak Seagate czy WD. Wersja na kościach QLC dołączyła do rodziny TLC, z dyskami Samsung 860 PRO i 860 EVO. One również dostępne są na interfejsie SATA w 2.5 calowym rozmiarze.

Samsung SSD 860 QVO radzi sobie całkiem nieźle w testach syntetycznych, co widzimy po wykresach. Zapis i odczyt są zbliżone do nośnika SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB, a czasami nawet go wyprzedzają. Kopiowanie pliku 7 GB, czy wczytywanie rozgrywki DOOM jest również na przyzwoitym poziomie.

Kłopoty zaczynają się w momencie pakowania 7 GB pliku, kiedy to prędkość drastycznie spada. To samo dzieje się przy rozpakowaniu, instalacji gry Dead Island, czy kopiowaniu dużej ilości plików (30 GB). Wtedy bufor pamięci podręcznej bardzo szybko się zapełnia. A pamiętajmy, że podstawowy wynosi 1 GB, natomiast ten TurboWrite aż 40 GB. I pewnie dlatego najmniejsza wersja w ofercie to 1 TB. Mniejsze rozmiary dysków nie dawałyby rady.

A jak wypada kwestia wydajności przy zapełnieniu powyżej 60 GB? W syntetykach nie wypada to tak źle, ale w innych testach wydajność zwalniała. Już proste kopiowanie 7 GB ukazało problemy z prędkością – transfer wynosił między 30 – 60 MB/s.

Na koniec omówmy temperatury. Najmniejsza zanotowana przez nas wynosi 29 °C, a największa to 52 °C. Czyli nawet przy dużym obciążeniu nie powinno być problemów z przegrzewaniem się urządzenia.

Pora przejść do werdyktu. Patrząc po cenie za 1 TB, nośnik ten jest słabo opłacalny. Zważywszy na fakt, że za około 80 zł więcej możemy już kupić dysk SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB, którego wydajność jest aż nader zadowalająca. A pamiętajmy, że nośników 1 TB w niższych cenach i podobnej wydajności jest dość dużo obecnie na rynku. Mowa tutaj o ADATA SU800 1 TB, Patriot P200 1 TB, czy Crucial BX500 960 GB. Samsung 860 QVO ma więc bardzo trudny orzech do zgryzienia, bo w obecnej cenie około 500 zł nośnik ten jest nieopłacalny w zakupie.

Zalety:

 • Kości pamięci QLC V-NAND
 • Dobrej jakości kontroler
 • Niskie temperatury pracy
 • Wysokie współczynniki TBW oraz MTBF
 • Lekka waga oraz ładna obudowa

Wady:

 • Anomalie przy wielu testach kopiowania
 • Szybko zapełniający się bufor pamięci
 • Dysk zwalnia po zapełnieniu w 60%
 • 3 lata gwarancji
 • Cena w stosunku do oferowanych możliwości

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Samsung.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułLogitech G815 LIGHTSYNC – niskoprofilowa klawiatura mechaniczna
Następny artykułLogitech G915 Lightspeed Wireless – nowa klawiatura mechaniczna
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj