Do naszej redakcji zawitało chłodzenie Noctua NH-L9x65. Egzemplarz o profilu 65 mm, wykonany z niklowanego aluminium oraz miedzi. Producent deklaruje możliwość obsłużenia procesorów o maksymalnym TDP do aż 120 Watów (kompatybilność procesorów). Czy podoła ono naszemu procesorowi Core i5-12400F w standardowej wersji?
W testach wykorzystaliśmy takie chłodzenia: Cryorig C7 Cu, Scythe Shuriken 2, Scythe Shuriken 3, Noctua NH-L9i-17xx, które są zbliżone budową do Noctua.
Chłodzenia niskoprofilowe to dość obszerny rynek. Praktycznie każdy producent zajmujący się wytwarzaniem schładzaczy powietrznych dla procesorów, ma w swojej ofercie taki rodzaj. Jednakże, który nadaje się najlepiej, to w dużej mierze decyduje zastosowany procesor, budowa płyty głównej oraz przestrzeń w obudowie. Czy na tym polu pozostaje jeszcze miejsce dla nowych wynalazków, czy może już wszystko zostało wyeksploatowane?
Wygląd i budowa chłodzenia Noctua NH-L9x-65
Opakowanie prezentuje się dobrze wizualnie — dopracowano całość do perfekcji. Otwierając górną pokrywę, widzimy papierowe pudełko, w którym znajdują części do siodła na podstawki AM4, AM5, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1156, LGA 1155, LGA 1151, LGA 1150, LGA 2066, LGA 2011-0, LGA 2011-3. Zauważymy także instrukcje montażowe, razem z krótkim listem od szefa Noctua.
Pod spodem znajduje się pianka, w której umieszczono poszczególne części: pastę termoprzewodzącą, chłodzenie z wentylatorem, dodatkowy kabel zasilający do wentylatora i naklejkę.
Chłodzenie Noctua NH-L9x-65, to wyższa odmiana chłodzenia z rodziny NH-L9, dostosowana do kilku podstawek procesorów. Radiator, składa się z wielu cienkich finów, które wykonano z aluminium. Na dwóch bokach można zauważyć po 2 rurki cieplne o średnicy 6 mm, które biegną od podstawy. Główne miejsce styku z procesorem to miedź, pokryta niklem. Spód został dokładnie wypolerowany.
Wymiary jednostki wynoszą: 65 x 95 x 95 mm, czyli jest ono wyższe od kilku znanych modeli. Noctua gwarantuje bezproblemowy montaż na płytach głównych mini-ITX, gdzie mamy ograniczone miejsce. Pamięć RAM oraz karty graficzne nie będą się stykać z bocznymi finami. Do chłodzenia radiatora wykorzystywany jest 92 mm wentylator NF-A9x14 o grubości zaledwie 14 mm. Producent podaje na stronie, że można zamontować również 25 mm wersję. Waga całości nie przekracza 413 gramów.
Noctua zastosowała autorski system montażu o nazwie SecuFirm2 i jest on przeznaczony pod wspomniane na początku podstawki procesorów. Montaż chłodzenia sprowadza się do zamontowania siodła wokół gniazda procesora. Wpierw umieszczamy specjalny backplate na spodzie płyty głównej, a następnie skręcamy całość. Finalny wygląd możecie zobaczyć poniżej.
Jak widać ze zdjęć jest bardzo ciasno – odległości od pamięci RAM, czy sekcji zasilania wynoszą 1 – 2 mm. Jednakże chłodzenie nie styka się z niczym, o czym zapewniała Noctua.
Procedura testowa
Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit w wersji 22H2. Pobrane były najnowsze aktualizacje. Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.
Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był około 5 – 7 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości. W przypadku AIDA64 średni czas na przeprowadzony test wynosił 15 minut z 5-minutową przerwą na ostygnięcie.
Oto użyte oprogramowanie:
- AIDA64
- Handbrake
- Blender 3
- PCMark 10
- HWInfo 7.26
- NVIDIA GeForce Game Ready Driver 526
Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie tych konkretnych testów, aby pokazać, jak chłodzenie zachowuje się w realnych warunkach.
Platforma testowa
Benchmarki
Procesor w spoczynku
Pierwsze wykresy, to pomiar temperatur w stanie spoczynku. Miało to miejsce po dobrym wygrzaniu się pasty.
AIDA64
Wykorzystaliśmy standardowy test obciążeniowy, podzielony na 3 etapy: sam procesor, procesor + cache, procesor + cache + FPU. Pozwoliło to sprawdzić, jak chłodzenie zachowuje się podczas tego typu obliczeń.
W czasie podstawowego obciążenia procesora nasze chłodzenie ustawiło się na przedostatnim miejscu.
Kiedy do obciążenia rdzeni dorzuciliśmy pamięć podręczną, to nadal mamy te same pozycje, ale z już większą temperaturą.
W teście obciążenia procesora, pamięci podręcznej oraz jednostki obliczeniowej nasze chłodzenie nadal zajmuje tę samą pozycję. Temperatura wzrosła o 4℃, czyli tyle samo co u konkurencyjnych chłodzeń Scythe.
Handbrake
Do testów posłużył nam film Tears of Steel w rozdzielczości 4K. Konwersja filmu to bardzo wymagające zadanie. Wynik 71℃ to wynik godny uznania, aczkolwiek cieszylibyśmy się, jakby to był poziom Scythe.
Blender 3
Do renderingu użyliśmy sceny Classroom. Obciążone były wszystkie aktywne rdzenie. Nasze chłodzenie dzielnie dawało radę. 71℃ to całkiem przyzwoita temperatura, aczkolwiek mogłoby być lepiej, jak u chłodzeń Scythe.
PCMark 10
Na koniec zostawiliśmy standardowe testy komputera z użyciem różnych czynności biurowych i nie tylko. Jak widzimy poniżej, nasze chłodzenie zrównało się z trzema innymi w tym teście.
Podsumowanie testów
Nadszedł czas na podsumowanie testów chłodzenia Noctua NH-L9x65. Zaczniemy od aspektów wizualnych. Sposób pakowania, jak pisaliśmy wcześniej, zrobił na nas dobre wrażenie. Chcielibyśmy móc częściej widzieć u innych producentów podobne aspekty.
Czas na omówienie montażu, który wymaga skorzystania z załączonej instrukcji. Cała operacja zajmuje około 10 minut przy pierwszym zakładaniu. Potem już jest szybciej. Jak widać na zdjęciach, chłodzenie bardzo ładnie wpasowuje się w płytę główną. Powietrze dodatkowo chłodzi sekcję zasilania oraz jedną z kości pamięci RAM.
Jeżeli chodzi o wyniki w testach, to nie jest dość ciekawie. Chłodzenie sprawuje się o niebo lepiej od Noctua NH-L9i-17xx – w testach obciążeniowych o prawie 10℃ mniejsza temperatura. Jednakże przegrywa ze Scythe Shuriken 2, czy Scythe Big Shuriken 3. W spoczynku natomiast stawka jest lekko zmieniona — Noctua NH-L9i-17xx jest przodzie stawki, zaraz za chłodzeniem wodnym, a Noctua NH-L9x65 wskakuje przed Scythe Big Shuriken 3.
W kwestii generowanego hałasu. Zarówno pod obciążeniem, jak i w spoczynku wentylator działa idealnie. Jest praktycznie niesłyszalny.
A jak wygląda cena? Chłodzenie Noctua NH-L9x65 można kupić między 259 – 279 zł i jest to o wiele taniej, aniżeli Scythe Big Shuriken 3: 320 zł. Kwestia kupna zależy od tego, jaką mamy obudowę, wentylację oraz budżet.
Zalety:
- Miedziana podstawa i rurki cieplne,
- Kompatybilność z dużą liczbą podstawek procesorów od AMD i Intela,
- Idealnie wypolerowany spód do styku z procesorem,
- Cicha praca w spoczynku i pod obciążeniem,
- Prosty i czytelny montaż na płycie głównej z dołączonymi instrukcjami,
- 6-letnia gwarancja Noctua.
Wady:
- Cena mogłaby być nieco niższa, zważywszy na fakt wydajności konkurencji.
Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy firmie Noctua.