Kiedy myślimy o polskich grach, to do głowy przychodzą nam takie tytuły jak Wiedźmin 3: Dziki Gon, Dying Light, SUPERHOT czy This War of Mine. Lecz na światowy rynek gier, prosto z naszego kraju, wkracza nowonarodzone dziecko gliwickiego studia The Farm 51 o nazwie World War 3. Dla niepozornego gracza, który pierwszy raz widzi tą grę, może na pierwszy rzut oka przypominać polską odpowiedź na niezbyt zgodny historycznie Battlefield V. Ale tak nie jest. WW3 to FPS nastawiony w dużym stopniu na realizm i balistykę. Gliwiczanie byli w dużym stopniu wspierani przez specjalistów do spraw: broni, balistyki, umundurowania, czy nawet pojazdów używanych na realnych polach walki. Każda z tych rzeczy została odwzorowana z całkowitą wiernością dzięki technologii fotogrametrii. Zatem Battlefield V, a World War 3 to kompletnie inne gry. Tytuł ten to tak jakby zmieszać Battlefield 4, z grą od studia Battlestate Games. Mam tu na myśli realistycznego shooter-a Escape from Tarkov. Gra może śmiało dołączyć do grona FPS realistycznych typu Arma III czy Squad.

Customizacja, czyli to co tygryski uwielbiają najbardziej!

Nie od dziś wiadomo, że gracze lubią dobrowolnie dobierać swój własny styl postaci w grach. Gra od The Farm 51 daje nam taką możliwość. Tytuł jest bardzo nastawiony na indywidualizacje naszej postaci, broni oraz pojazdów. Dlatego każdy kto lubi spędzić kilka minut, a nawet godzin na dostosowaniu wszystkich wymienionych wyżej aspektów poczuje się jak w niebie. Pamiętajmy, że aby zdobyć dany osprzęt mundur, broń czy pojazd trzeba zapłacić. I to nie małą sumkę!

UWAGA!!! WORLD WAR 3 NIE POSIADA MOŻLIWOŚCI UBIORU NASZEJ POSTACI W STRÓJ MAŁEJ SYRENKI, BALETNICY, CZY RAMBO ORAZ MALOWANIA BRONI NA RÓŻOWO!!!

Nagich przyodziać…

World War 3Dzięki rozbudowanej personalizacji możemy upodobnić naszą postać do swej wymarzonej jednostki. Albo nie trzymać się standardów i dobrać ubiór tak jak chcemy. Możemy również wyposażyć się w coraz to bardziej wytrzymalsze opancerzenie. Pozwoli to naszej postaci przyjąć więcej pocisków na klatę.

Customizacje postaci mamy podzieloną na kilka kategorii:

  • Headwear – wszelkiej maści hełmy, kapelusze, berety czy czapki
  • Facewear – chusty, bandany, kominiarki. Co ciekawe, wśród okryć twarzy znajdują się maski przeciwgazowe, ale i również nowoczesny hełm od firmy Devtec o nazwie Ronin

World War 3

  • Chest ­­– kurtki wojskowe oraz kamizelki taktyczne
  • Gloves – rękawice wojskowe, z palcami oraz bez
  • Pants ­– spodnie i buty
  • Face Paint – malowanie twarzy w różnych wzorach, min. flagi brytyjskiej czy polskiej
  • Body Paint ­– ma takie samo zastosowanie co „Face Paint”, ale umożliwia nam naniesienie wzoru na ręce naszego wojaka
  • Camouflage ­– jeśli nie chcemy tracić czasu na dobieraniu kamuflażu do każdej części ubioru możemy wybrać tę opcję, by nasza postać miała malowanie na całym mundurze. Wzorów kamuflażu jest wiele, znajduje się w nim również kamuflaż „Pantera”. Stosowany przez Wojsko Polskie aż do dziś. Oczywiście nic nie stoi na drodze, byśmy samodzielnie dobrali sobie kolor poszczególnej części munduru. Cieszy mnie to, że brak tutaj różowych mundurów ala „Barbie”. Widać, że tutaj nikt nie chce być żywą tarczą

Dodam jeszcze, że każdy rodzaj ubioru jest wzorowany na obecnych mundurach noszonych przez amerykańskich, brytyjskich, niemieckich, polskich oraz rosyjskich żołnierzy. Być może, wraz z rozwojem gry zyskamy więcej mundurów z innych krajów i jednostek. Możemy też dodać naszywki z flagą naszego kraju i jednostką z jaką się utożsamiamy w grze.

…broń modyfikować…

World War 3Pierwsze informacje od dewelopera informowały nas, że gra będzie dawała nam duże pole do popisu pod względem modyfikacji nie tylko ubioru, a również naszej broni. Twórcy dotrzymali słowa. Dzięki chłopaki! Każdy kto pokochał modyfikowanie broni w Battlefield 4, zapała taką samą miłością do WW3, jak do gry DICE.

W World War 3 możemy stworzyć broń swoich marzeń. Dodając różne bajery. Jeśli chcemy to do naszego polskiego MSBS, możemy dodać: laser, latarkę, uchwyt pionowy, uchwyt poziomy, celownik kolimatorowy, celownik boczny, rodzaj amunicji, tłumik płomienia, tłumik dźwięku, kompensator, hamulec wylotowy, a nawet kamuflaż. A jeśli już lubimy naprawdę zmienić naszą broń nie do poznania, możemy zmienić kolbę, uchwyt pistoletowy czy długość lufy. Do koloru, do wyboru.

World War 3Bronie, tak jak umundurowanie, mamy podzielone na kilka kategorii:

  • ­Assasult Rifles – AK-15, MSBS-B, MSBS, G38, G36, Beryl 762, APLHA
  • Shotguns – Vepr-12, MCS
  • Precision Sniper Rifles – TOR, Tochnost, G29
  • Submachine Guns – Vityaz, SIG, Glauberyt
  • Special – RPG
  • Pistols – Lebedev, G17, Ragun
  • Light Machineguns – Pecheneg Bullpup, MG5, UKM

Żeby nie było za kolorowo, od wagi dodatków (jak i samej broni) do broni zależy czy nasza postać waży więcej lub mniej. A pamiętajmy, im jesteśmy ciężsi, tym wolniej biegniemy.

…ekwipunek dodatkowy dobrać…

World War 3Co to za wirtualna wojna bez granatów, paczek z amunicją lub apteczkami? Żadna. Rodzajów ekwipunku mamy tutaj w miarę dużo i zostały podzielone na dwie kategorie:

  • Grenade – Frag Grenade, Smoke Grenade, Concussion Grenade, oraz bardzo popularny przez CoD-owców: Semtex Grenade!
  • Gadgets – Mini UGV, Mini drone, Semtex C4, Med Pack, Equipment Pack, Anti Tank Mine, Ammo Pack, First Aid Kit

World War 3

…działa ładować!

World War 3Mamy bronie, mamy też gadżety, oraz mamy mundury. Ale jest jeszcze jeden aspekt do zmodyfikowania. Są nim Strikes. Oczywiście tak samo jak broń czy ubiór, pojazdy są odwzorowane na realnych machinach służących w różnych jednostkach. Czołgi oraz różne pojazdy niosące spustoszenie są do naszej dyspozycji i możemy je prowadzić z pierwszej lub trzeciej osoby. W każdym z wyborów widoku, dostajemy inną szatą dźwiękową. Z pierwszej osoby, będąc w czołgu wszystko z zewnątrz usłyszymy przytłumione. Prócz tego usłyszymy głośniejszą pracę naszego pojazdu. Zaś z trzeciej osoby wszystko tak, jakbyśmy byli na zewnątrz.

Niestety, na obecną chwilę nie mamy co liczyć na siedzenie za sterami odrzutowca lub śmigłowca. Jedyne co możemy zrobić z lotnictwem to wezwać tzw. wsparcie. Które ostrzeliwuje wrogą pozycję z powietrza.

  • Vehicles – pojazdy którymi możemy kierować i ostrzeliwać przeciwnika (poza Quadem… A SZKODA!)
  • UAV – samoloty bezzałogowe
  • Drones – drony powietrzne, jak i naziemne
  • Long lange support – wsparcie, artylerii i z powietrza

World War 3

Multiplayer: Wschód VS. Zachód VS. Glitche.

Podczas rozgrywki w World War 3 szybko poczułem się jakbym znów grał w Battlefield 4. Co było miłym zaskoczeniem. Jeszcze milszym było, gdy podczas biegu mogłem rozglądać się na boki!

World War 3Ułatwiało mi to rozglądanie się, gdy szturmowaliśmy wrogie pozycje, a wróg mógł nas oflankować z lewej, lub z prawej strony. Gorzej natomiast było kiedy wróg wytoczył ciężkie działa w postaci czołgu, a nikt z drużyny nie posiadał bazooki. Wtedy wiedzieliśmy, że dopóki ktoś „nie zdobędzie” RPG-7, to jesteśmy na straconej pozycji. Postanowiliśmy zniszczyć optykę czołgowi. Pomogło. Przeciwnik miał problem z widocznością, co wykorzystaliśmy. Jeden z nas podczepił C4, a reszta go ubezpieczała by zdążył podłożyć ładunek i wrócić na naszą pozycję, by go zdetonować. Plan się powiódł. Wróg pokonany. Ale to nie koniec. Walka trwa dalej. Wróg się wycofuje tylko po to, aby się przegrupować i zrzucić nam na nasze głowy pociski balistyczne, które no cóż… sprzątnęły każdego kto siedział na punkcie. Wkurzyłem się. Dopiero co obroniliśmy punkt przed czołgiem, a tu nagle niebo nam się zwaliło na głowy. Wziąłem głęboki oddech i pomyślałem „Tak! To jest Trzecia Wojna Światowa! Wszystkie chwyty dozwolone!”.

World War 3Zasiadłem za sterami pojazdu opancerzonego. Podczas jazdy doznałem lekkich ścięć, tak jakby mnie cofało w czasie, lub model pojazdu nie nadążał za prędkością z jaką jechałem. Innym razem zauważyłem, że mojego kompana podczas zmiany magazynka też lekko ścina. A dokładniej jego postać. Która przez chwilę jakby się zawahała, czy włożyć nowy magazynek czy jednak go zostawić na później. To tylko małe bugi które raz na 3-4 mecze ujrzałem. Ale jednak w większej ilości mogą doprowadzić do zawrotu głowy.

Berlin, Moskwa, Warszawa. To obecne mapy które wyglądają tak jakby były wycięte z rzeczywistości i wklejone prosto do gry, z domieszką wojennego krajobrazu. Mapy wyglądają fotorealistycznie. Przez co gdybyśmy zwiedzili któreś z tych miast w realnym świecie, poczulibyśmy się jakbyśmy już raz tu byli.

World War 3Kolejnym ciekawym aspektem jest recoil broni, który można tutaj bardzo mocno odczuć. Czasem ma mocnego kopa, a czasem słabszego. To również zależy od dodatków do naszego karabinu. Każda z broni ma tzw. pattern, czyli wzór strzału. Dzięki któremu możemy nauczyć się panowania nad bronią.

Early Access World War 3, który zarobił na siebie wciągu tygodnia

World War 3Nie ukrywajmy. World War 3 dopiero co w październiku wystartowało i jak każda gra Early Access posiada masę przeróżnych glitchy. A to nie współgrające ze sobą przejścia między animacjami, lub optymalizacja. Ale WW3 już zarobiło na siebie w ciągu pierwszego tygodnia od wydania na platformę Steam. I co to oznacza? To oznacza, że twórcy mogą skupić się na dodawaniu kolejnej zawartości do gry, oraz jej optymalizowaniu. Obecnie sytuacja gry wygląda lepiej, niż dwa miesiące temu, gdy gliwiczanie mieli problem z serwerami. Wtedy nikt się nie spodziewał, że gra zwróci na siebie, aż tak duże zainteresowanie graczy. Obecnie gdy piszę tę recenzję, na serwery PTE zawitał nowy patch, w którym został dodany karabin SCAR-H, prototyp mapy Smoleńsk, optymalizacja zużycia RAM-u, oraz wiele więcej dobrych rzeczy.

Moim zdaniem gra World War 3 ma potencjał w sobie, by być na tym samym podium co Battlefield i Call of Duty. Moja ocena na obecną chwilę to 8/10. Czekam, aż gra wyjdzie z Early Access, by, jeśli byłaby taka możliwość, zrecenzować jej pełną wersję. Ja oraz inni gracze trzymamy mocno kciuki za The Farm 51 oraz ich World War 3.

Zalety:

  • Prawdziwe umundurowanie, bronie, pojazdy, kamuflaże oraz gadżety
  • Balistyka
  • WARSZAWA!
  • Wymagający Multiplayer
  • Udźwiękowienie
  • Nacisk na realizm ruchu postaci
  • Cena

Wady:

  • Optymalizacja
  • Glitche i bugi
  • Brak trybu Singleplayer
  • Na razie tylko dwa Tryby Rozgrywki

Za udostępnienie gry do recenzji dziękujemy ekipie The Farm 51.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułKtórych pięciu zawodników zagra w drużynie Virtus.pro?
Następny artykułADATA XPG GAMMIX S11 Pro – nowa seria nośników dla graczy

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.