Dzięki uprzejmości firmy SilverStone do naszej redakcji trafiło chłodzenie SST-NT08-115X. Należy ono do serii Nitrogon i zostało zaprojektowany z myślą o obudowach z małą liczbą miejsca. Jako, że nasz portal uwielbia forma mini-ITX, to w sam sprawdzi się w naszych zastosowaniach.

Wygląd

Chłodzenie dotarło do nas w prostym kartonowym pudełku. Producent dobrze zabezpieczył całość specjalnymi piankami oraz folią ochronną.

Pośrodku znajduje się miedziany rdzeń, który odprowadza ciepło do zewnętrznych finów. Spód jest dobrze wypolerowany i posiada idealną powierzchnię stykową z procesorem. Na górze znajduje się radiator o wymiarach 101 x 101 mm, który posiada szereg cienkich finów. Ułożone one są w postaci gwiazdy.

Wysokość całego chłodzenia to jedynie  42 mm i bez problemów wejdzie w takie obudowy, jak Cougar QBX czy SilverStone SST-SG13B.

Do chłodzenia załączono 92 mm wentylator o obrotach w przedziale  1200 – 3500 na minutę. Jest on zamontowany na górze i owiewa radiator od góry do dołu. Tym samym chłodzi w pewnym stopniu inne podzespoły na płycie głównej.

Montaż

Montowanie chłodzenia zajęło nam około 30 minut czasu. Było to związane z tym, że przy naszej obudowie musieliśmy wyjąć wszystkie podzespoły. Dopiero wtedy dało się normalnie przykręcić całe chłodzenie do płyty głównej.

Chłodzenie jest przykręcane do umieszczonej z tyłu specjalnej płytki. Przez otwory w płycie głównej wychodzą wypustki do przykręcenia. Jest to dość łatwe i proste montowanie.

Platforma testowa

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna ZotacGeForceGTXGBAMP!EditionZotac GeForce GTX 1060 3 GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSeagate Barracuda PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 550W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Benchmarki

Do testów chłodzenia SST-NT08-115X wykorzystaliśmy obudowę Cougar QBX. Jako benchmarków użyliśmy OCCT Linpack oraz Blendera. Chcieliśmy tym samym pokazać, jak chłodzenie zareaguje pod maksymalnym obciążeniem oraz w czasie renderingu. Temperatura 100 stopni Celsjusza oznacza krytyczną wartość, przy której test zostaje przerwany, ponieważ następuje wtedy automatyczny restart maszyny.

OCCT – CPU: Linpack

OCCT 4.5.9 Linpack uruchomiliśmy po około 30 minutach od startu komputera. Test trwał 20 minut.
SilverStone SST-NT08-115X

Blender: Blenchmark

W przypadku Blendera był to Blenchmark 1.0.7, czyli najnowsza wersja ze strony producenta.
SilverStone SST-NT08-115X

Kultura pracy

Podczas maksymalnego obciążenie dość mocno słychać wentylator. Głośność jest, jak w fabrycznym chłodzeniu od Intela.

Minimalne obroty wentylatora wynoszą 1300 RPM, natomiast maksymalne 3370 RPM.

Podsumowanie

Kilkudniowe testy chłodzenia SST-NT08-115X zostały zakończone. Niestety, ale jednostka nie spełniła naszych oczekiwań. O ile w spoczynku temperatury utrzymują się na względnie niskim poziomie, to podczas obciążenia dochodzą do prawie 94 stopni Celsjusza. Do tego głośność wentylatora jest nie do wytrzymania.

Na plus zasługuje o wiele lepsza wydajność od chłodzenia boksowego Intela, dzięki zastosowaniu lepszego wentylatora, większej powierzchni radiatora oraz miedzianemu rdzeniowi.

Cena chłodzenia NT08-115X wynosi obecnie około 100 zł. Troszkę za wysoka, jak na oferowane możliwości.

Zalety

  • Miedziany rdzeń radiatora
  • Chłodzi niektóre elementy na płycie głównej
  • Łatwy i szybki montaż

Wady

  • Wysokie temperatury pod obciążeniem
  • Głośny wentylator podczas pracy
  • Cena nieadekwatna do wydajności

PcMod.pl - nagroda, super wygląd

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy firmie SilverStone.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułAMD Ryzen 7 2700U – nowy APU przetestowany w 3DMark 11
Następny artykułEKWB wypuszcza CoolStream Slim – nowe, cieńsze radiatory
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.