Do naszej redakcji zawitało chłodzenie Scythe Shuriken 2. Jest to egzemplarz o niskim profilu, wykonany z niklowanego aluminium oraz miedzi. Producent deklaruje możliwość obsłużenia procesorów o maksymalnym TDP do aż 130 Watów. Czy podoła ono naszemu procesorowi Ryzen 2700X w standardowej i podkręconej wersji?

Chłodzenia niskoprofilowe to dość obszerny rynek. Praktycznie każdy producent zajmujący się wytwarzaniem schładzaczy powietrznych dla procesorów, ma w swojej ofercie taki rodzaj. Jednakże, który nadaje się najlepiej, to w dużej mierze decyduje zastosowany procesor, budowa płyty głównej oraz przestrzeń w obudowie. Czy na tym polu pozostaje jeszcze miejsce dla nowych wynalazków, czy może już wszystko zostało wyeksploatowane?

W naszym laboratorium mieliśmy do tej pory takie chłodzenia: pasywne Arctic Alpine AM4 Passive, które sprawdzaliśmy na procesorze Athlon 240GE, czy Cryorig C7 Cu, które testowaliśmy na Ryzen 7 2700X. Nie zabrakło także Scythe Big Shuriken 3, które jest starszym bratem obecnie testowanego.

Wygląd i budowa chłodzenia Scythe Shuriken 2

Chłodzenie Scythe Shuriken 2 jest to następca bardzo znanego, aczkolwiek leciwego już modelu Scythe Shuriken Rev. B. Nowa wersja została przeprojektowana od zera, aby spełnić wymagania wielu obudów i innych podzespołów mini-ITX. W porównaniu do poprzednika zmniejszyła się wysokość – z 64 mm do 58 mm. Wymiary chłodzenia wynoszą 94 x 93 x 58 mm, a waga to 341 gramów.

Radiator, składający się z wielu cienkich finów, wykonano z aluminium. Główne miejsce styku z procesorem zostało dokładnie wypolerowane. Z tego miejsca wybiegają 4 niklowane miedziane rurki cieplne o średnicy 6 mm, które odprowadzają ciepło do wspomnianego wcześniej radiatora.

Domyślnie mamy zamontowany 92 mm wentylator o wysokości 25 mm – Kaze Flex 92 Slim PWM.

Producent zdecydował się także na nowy system montażu do płyty głównej – H.P.M.S. III. Jest to nic innego jak specjalne siodło dla głównej części chłodzenia, przykręcane do backplate płyty głównej. Chłodzenie współpracuje ze wszystkimi znanymi podstawkami procesorów AMD i Intel.

Scythe Shuriken 2

Montaż chłodzenia sprowadza się do przykręcenia dwóch śrub do otworów we wspominanym siodle. Całość zajmuje około 7 – 10 minut i nie nastręcza trudności. Na spód chłodzenia nałożyliśmy pastę Arctic MX-2.

Procedura testowa

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Home 64-bit w wersji November 2019 Update. Pobrane były najnowsze aktualizacje. Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.

Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był do około 10 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości.

Oto użyte oprogramowanie:

  • HWInfo 6.22
  • Handbrake
  • Prime95
  • MSI Afterburner 4.6.2
  • RivaTuner
  • NVIDIA GeForce Game Ready Driver 441.86

Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie tych 2 rodzajów testów, aby pokazać, jak chłodzenie zachowuje się w realnych warunkach. Oto jak wykonywaliśmy testy na każdej z aplikacji:

  • Domyślne ustawienia procesora (3,9 GHz) – regulacja szybkości wentylatora poprzez płytę główną w trybie Normal
  • Ustawienie OC (4.1 GHz) – regulacja szybkości wentylatora poprzez płytę główną w trybie Normal

Temperatury były mierzone przy użyciu HWInfo.

Platforma testowa

Model Dostawca
Procesor Ryzen 3AMD Ryzen 7 2700X PcMod.pl
Płyta główna ASUS ROG STRIX X370-I GamingASUS ROG Strix X370-I Gaming PcMod.pl
Karta graficzna ZotacGeForceGTXGBAMP!EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Patriot Viper SteelPatriot Viper Steel 2×8 GB DDR4 4000 MHZ Patriot Viper Steel
Dysk twardy ADATA XPG GAMMIX S11ADATA GAMMIX S11 480 GB ADATA
Zasilacz SilverStone SX600-GSilverStone SX600-G SilverStone
Chłodzenie Scythe Shuriken 2Scythe Shuriken 2 Scythe
System operacyjny Windows 10Windows 10 Home 64 bity PcMod.pl

Benchmarki

Scythe Shuriken 2 - Temperatury - spoczynek (bazowe zegary)

Scythe Shuriken 2 - Prime95 - Temperatury - bazowe zegary

Scythe Shuriken 2 - Handbrake - Temperatury - bazowe zegary

Scythe Shuriken 2 - Temperatury - spoczynek (podkręcanie)

Podsumowanie testów Scythe Shuriken 2

Czas na podsumowanie po testach. Wykorzystane przez nas chłodzenie ma zarówno zalety, jak i wady. Jednym z największych plusów jest bardzo ciche działanie – w trybach Silent oraz Normal praktycznie nie słychać pracującego wentylatora. Dopiero podczas większych temperatur zaczyna się on rozkręcać do większych obrotów i staje się słyszalny. Dodam, że nie przeszkadza to w niczym, bo i tak poziom głośności pozostaje na dobrym poziomie.

Wypolerowana podstawa świetnie spełnia swoje zadanie. W spoczynku temperatury oscylują w okolicach 36 stopni, co jest akceptowalnym wynikiem. Jeżeli podkręcimy jednostkę do 4.1 GHz, to wzrastają one do około 42 stopni. Czyli nadal mamy bardzo dobre wyniki.

Jeżeli obciążymy jednostkę, to jak widać na standardowych zegarach, temperatury sięgają 81 stopni. Jest to dużo, ale przez krótki okres nie powinno sprawiać problemów. W przypadku OC temperatury natychmiast przekroczyły 100 stopni Celsjusza i musieliśmy przerwać dalsze testy. W niektórych przypadkach mieliśmy automatyczne działanie bezpieczników na płycie głównej.

Chłodzenie spisuje się znakomicie w grach na standardowych zegarach. Temperatury nie przekraczały 65 stopni Celsjusza, a we większości tytułów oscylowały w okolicach 75 stopni. Dało się usłyszeć pracujący wentylator – ale nie powodowało to problemów.

Chcielibyśmy tutaj odnieść się także do większej jednostki z tej rodziny – Scythe Big Shuriken 3. W spoczynku starszy brat jest wydajniejszy, jednakże pod obciążeniem te różnicy zaczynają się praktycznie zacierać. Jak zatem to interpretować? Z przeprowadzonych testów możemy wysnuć wniosek, że większa jednostka poradzi sobie lepiej z szybszym odprowadzeniem zgromadzonego ciepła. Mniejsza natomiast zrobi to wolniej. Dodatkowo w grach starszy brat lepiej dawał sobie radę, ale różnice nie były jakieś duże.

Chłodzenie Scythe Shuriken 2 jest obecnie praktycznie niemożliwe do kupienia. Nam udało się zdobyć egzemplarz do testów, dzięki czemu mogliśmy zrobić porównanie. Na pewno będziemy mieli okazję wykorzystać je w kilku naszych projektach.

Zalety:

  • Wypolerowana niklowana podstawa
  • Bardzo cichy wentylator w trybach Silent i Normal
  • Niska konstrukcja pozwala na montaż w wielu typach obudów
  • Prosty i szybki montaż na płycie głównej
  • Odpowiednio wyprofilowany radiator umożliwia montaż na wielu płytach głównych

Wady:

  • Temperatury przy dłuższym obciążeniu
  • Nie nadaje się do podkręcania procesorów

Scythe Shuriken 2 - testy niskoprofilowego chłodzenia 1

Scythe Shuriken 2 - testy niskoprofilowego chłodzenia 2

Scythe Shuriken 2 - testy niskoprofilowego chłodzenia 3

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy firmie Scythe.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułCore i5-10400 – pierwsze zdjęcia procesora z rodziny Comet Lake-S
Następny artykułJak poradzili sobie Polacy w pierwszych meczach FLASHPOINT?
Piotr Bieńkowski
Miłośnik technologii najnowszych ale i tych starych . Uzależniony od wszystkiego co związane z komputerami oraz grafiką komputerową . Wolne chwile spędza nad fotografia i tworzy strony internetowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.