fbpx
Strona głównaSprzętNoctua pokazała nowości na targach Computex 2023

Noctua pokazała nowości na targach Computex 2023

Podczas niedawnych targów Computex 2023 w Taipei, pierwszej fizycznej edycji na pełną skalę od czasu pandemii, Noctua zaprezentowała szeroką gamę nadchodzących produktów i prototypów. Wśród nich znajdziemy nowe wentylatory: 140 mm, 60 mm i 40 mm, nowy typ siodła dla podstawki AM5, czarne wersje chłodzeń niskoprofilowych

140 mm wentylator serii A

Jest to jeden z dłuższych projektów firmy Noctua, na który czeka wielu klientów. Na targach Computex 2023 Noctua przedstawiła warte uwagi informacje na temat wyzwań związanych z procesem rozwoju i produkcji tego wentylatora. Projekt został rozpoczęty w 2015 roku i dopiero w 2020 roku udało się zbudować działający prototyp. Rok później osięgnięto zadowalający benchmark wydajnościowy, w stosunku do NF-A14 i NF-A12x25 z adapterami NA-FMA1. W 2021 roku projekt wszedł w możliwości wstępnego produkowania. Inżynierowie wyprodukowali całość i rozpoczęli proces walidowania w czerwcu 2022 roku. W tym momencie napotkano na niewielkie odchylenie w piaście wentylatora po kilku latach użytkowania w podwyższonych temperaturach. Z racji tego, że tzw. MVT (Manufacturing Validation Test) musi trwać minimum 4 miesiące, a przygotowanie i analiza to kolejne tygodnie, Noctua opóźniła oficjalną premierę.

Noctua - Computex 2023

Analiza wykazała problemy z płynem chłodzącym, co udało się szybko skorygować. Drugi test MVT wentylator przeszedł pomyślnie. Pojawił się natomiast inny problem, podczas testu LTCV (Long-term Thermal Creep Validation). Testy ujawniły wadę systemu montowania i śrub montażowych. Wyeliminowano to poprzez zastosowanie stopu Sterrox LCP, zarówno do samego wiatraka, jak i ramy go utrzymującej. Spowodowało to wzrost wytrzymałości całej konstrukcji i odporność na naprężenia.

Noctua - Computex 2023

Jeżeli aktualnie trwające testy nie wykażą żadnych problemów, to masowa produkcja ma się rozpocząć pod koniec 2023 roku. Finalna premiera miałaby miejsce w 1 kwartale 2024 roku.

Siodło do montowania chłodzenia AM5 z niewielkim przesunięciem

W czasie optymalizacji wydajności swoich chłodzeń dla platformy AM5, Noctua zauważyła drobny problem. Ujawnia się on w sposobie wydalanego ciepła przez procesory ZEN 4, a który widać dokładniej na poniższym zdjęciu.

W jednostkach bez budowy chipletowej wszystko jest umieszczone w centralnej części płytki PCB i ciepło odprowadzane jest równomiernie. W przypadku Zen 3 i Zen 4, w centralnej części znajduje się układ IOD, który używany jest do komunikacji, a w dolnej części są rdzenie CCD. Jak widzimy na rysunku najwięcej ciepła, oddawane jest w dolnej partii.

Podjęto współpracę ze znanym geekiem branży IT – Roman “der8auer” Hartung. Przygotowano rozwiązanie dla tzw. oskalpowalnych procesorów Ryzen 7000. Usunięcie osłonki IHS i bezpośredni montaż płytki odbierającej ciepło, potrafi zmniejszyć temperatury w zakresie 10 – 15 stopni C. Dodatkowo specjalne siodło pozwala na przesunięcie chłodzenia lekko w dół i centralny montaż nad rdzeniami CCD oraz IOD. Dodatkowym atutem jest idealne rozłożenie siły nacisku pomiędzy rdzenie, a IOD.

Siodło do montowania chłodzenia AM5 z niewielkim przesunięciem będzie dostępne do kupienia za 4,80 Euro. Noctua przygotowała pliki STL do samodzielnego druku na stronie Printables.com.

Czarna wersja chłodzenia NH-L9x65

Noctua przygotowała również czarną wersję chłodzenia NH-L9x65 dla procesorów AMD i Intel. Mówimy o wentylatorze, podkładkach antywibracyjnych, kablach oraz radiatorze. Co ciekawe, podkładki antywibracyjne oraz kable będą udostępnione w kolorach: czerwonym, niebieskim, białym, zielonym i żółtym. Producent dodaje specjalne siodło do montowania chłodzenia AM5 z niewielkim przesunięciem w komplecie.

Noctua - Computex 2023

Wentylator NF-A4x10 w wersji 24 V

Noctua zaprezentowała wentylator NF-A4x10 w wersji 24V. Jego wymiary wynoszą 4 x 4 cm i wspiera kontrolę obrotów. W zestawie znajduje się kable NA-AC9 dla popularnych drukarek 3D z wejściem JST XHP-2 2.5 mm. Nie zapomniano o adapterze OmniJoin do podłączenia do autroskich złączy zasilania. Producent chwali się również zmniejszeniem rozmiary opakowania o 65%. Produkt ma się pojawić w IV kwartale 2023 roku.

Noctua - Computex 2023

Wentylator 60 mm z serii A

Noctua zaprezentowała nowy 60 mm wentylator typu Slim z serii A. Jego grubość to zaledwie 15 mm. Zastosowano nowy rodzaj ramki: Advanced Acoustic Optimisation, która ma pozwolić na zmniejszenie generowanego hałasu. Zastosowano rozwiązania: Stepped Inlet Design, Inner Surface Microstructures, Flow Acceleration Channels oraz łożysko SSO2. W zestawie znajdują się podkładki antywibracyjne. Sprzedaż ma się rozpocząć w 4 kwartale 2023 roku z wersjami 5V i 12V.

Noctua - Computex 2023

Źrodło: noctua.at

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać