Podczas niedawnych targów Computex 2023 w Taipei, pierwszej fizycznej edycji na pełną skalę od czasu pandemii, Noctua zaprezentowała szeroką gamę nadchodzących produktów i prototypów. Wśród nich znajdziemy nowe wentylatory: 140 mm, 60 mm i 40 mm, nowy typ siodła dla podstawki AM5, czarne wersje chłodzeń niskoprofilowych
140 mm wentylator serii A
Jest to jeden z dłuższych projektów firmy Noctua, na który czeka wielu klientów. Na targach Computex 2023 Noctua przedstawiła warte uwagi informacje na temat wyzwań związanych z procesem rozwoju i produkcji tego wentylatora. Projekt został rozpoczęty w 2015 roku i dopiero w 2020 roku udało się zbudować działający prototyp. Rok później osięgnięto zadowalający benchmark wydajnościowy, w stosunku do NF-A14 i NF-A12x25 z adapterami NA-FMA1. W 2021 roku projekt wszedł w możliwości wstępnego produkowania. Inżynierowie wyprodukowali całość i rozpoczęli proces walidowania w czerwcu 2022 roku. W tym momencie napotkano na niewielkie odchylenie w piaście wentylatora po kilku latach użytkowania w podwyższonych temperaturach. Z racji tego, że tzw. MVT (Manufacturing Validation Test) musi trwać minimum 4 miesiące, a przygotowanie i analiza to kolejne tygodnie, Noctua opóźniła oficjalną premierę.
Analiza wykazała problemy z płynem chłodzącym, co udało się szybko skorygować. Drugi test MVT wentylator przeszedł pomyślnie. Pojawił się natomiast inny problem, podczas testu LTCV (Long-term Thermal Creep Validation). Testy ujawniły wadę systemu montowania i śrub montażowych. Wyeliminowano to poprzez zastosowanie stopu Sterrox LCP, zarówno do samego wiatraka, jak i ramy go utrzymującej. Spowodowało to wzrost wytrzymałości całej konstrukcji i odporność na naprężenia.
Jeżeli aktualnie trwające testy nie wykażą żadnych problemów, to masowa produkcja ma się rozpocząć pod koniec 2023 roku. Finalna premiera miałaby miejsce w 1 kwartale 2024 roku.
Siodło do montowania chłodzenia AM5 z niewielkim przesunięciem
W czasie optymalizacji wydajności swoich chłodzeń dla platformy AM5, Noctua zauważyła drobny problem. Ujawnia się on w sposobie wydalanego ciepła przez procesory ZEN 4, a który widać dokładniej na poniższym zdjęciu.
W jednostkach bez budowy chipletowej wszystko jest umieszczone w centralnej części płytki PCB i ciepło odprowadzane jest równomiernie. W przypadku Zen 3 i Zen 4, w centralnej części znajduje się układ IOD, który używany jest do komunikacji, a w dolnej części są rdzenie CCD. Jak widzimy na rysunku najwięcej ciepła, oddawane jest w dolnej partii.


Podjęto współpracę ze znanym geekiem branży IT – Roman “der8auer” Hartung. Przygotowano rozwiązanie dla tzw. oskalpowalnych procesorów Ryzen 7000. Usunięcie osłonki IHS i bezpośredni montaż płytki odbierającej ciepło, potrafi zmniejszyć temperatury w zakresie 10 – 15 stopni C. Dodatkowo specjalne siodło pozwala na przesunięcie chłodzenia lekko w dół i centralny montaż nad rdzeniami CCD oraz IOD. Dodatkowym atutem jest idealne rozłożenie siły nacisku pomiędzy rdzenie, a IOD.


Siodło do montowania chłodzenia AM5 z niewielkim przesunięciem będzie dostępne do kupienia za 4,80 Euro. Noctua przygotowała pliki STL do samodzielnego druku na stronie Printables.com.
Czarna wersja chłodzenia NH-L9x65
Noctua przygotowała również czarną wersję chłodzenia NH-L9x65 dla procesorów AMD i Intel. Mówimy o wentylatorze, podkładkach antywibracyjnych, kablach oraz radiatorze. Co ciekawe, podkładki antywibracyjne oraz kable będą udostępnione w kolorach: czerwonym, niebieskim, białym, zielonym i żółtym. Producent dodaje specjalne siodło do montowania chłodzenia AM5 z niewielkim przesunięciem w komplecie.
Wentylator NF-A4x10 w wersji 24 V
Noctua zaprezentowała wentylator NF-A4x10 w wersji 24V. Jego wymiary wynoszą 4 x 4 cm i wspiera kontrolę obrotów. W zestawie znajduje się kable NA-AC9 dla popularnych drukarek 3D z wejściem JST XHP-2 2.5 mm. Nie zapomniano o adapterze OmniJoin do podłączenia do autroskich złączy zasilania. Producent chwali się również zmniejszeniem rozmiary opakowania o 65%. Produkt ma się pojawić w IV kwartale 2023 roku.
Wentylator 60 mm z serii A
Noctua zaprezentowała nowy 60 mm wentylator typu Slim z serii A. Jego grubość to zaledwie 15 mm. Zastosowano nowy rodzaj ramki: Advanced Acoustic Optimisation, która ma pozwolić na zmniejszenie generowanego hałasu. Zastosowano rozwiązania: Stepped Inlet Design, Inner Surface Microstructures, Flow Acceleration Channels oraz łożysko SSO2. W zestawie znajdują się podkładki antywibracyjne. Sprzedaż ma się rozpocząć w 4 kwartale 2023 roku z wersjami 5V i 12V.
Źrodło: noctua.at