Na nasz warsztat trafił jeden z modeli firmy Transcend – StoreJet 25H3 4 TB. Jest to pierwsze takie urządzenie na naszym portalu, które będziemy recenzować. Już sama pojemność zrobiła na nas ogromne wrażenie. Ciekawe jak wypadnie w całej reszcie testów.

Przenośne dyski twarde to urządzenia, bez których dzisiaj wiele osób nie potrafi się obejść. W pewnym momencie pojemność dysków HDD wzrosła do takich rozmiarów, że wydawało się, że nie będą one potrzebne. W obecnych czasach przeżywają swoją drugą młodość. A to za sprawą nośników SSD, które w komputerach stacjonarnych i laptopach zastępują powoli dyski talerzowe.

Transcend StoreJet 25H3 4 TB

Mimo tego, nadal wiele osób nie wie jaki dysk wybrać. A to ze względu na ogromny wybór na rynku. Oczywiście dla nas konsumentów to bardzo dobrze. Więcej urządzeń, równa się większy wybór oraz dobra cena. Aczkolwiek patrząc po parametrach większość osób kieruje się pojemnością i ceną. Czasami zapominając o np. prędkości wgrywania/pobierania, czasach odczytu, czy nawet odporności na wstrząsy.

Warto tutaj zaznaczyć, że obecnie istnieją tylko 3 koncerny na świecie, wytwarzające dyski talerzowe: Western Digital, Seagate oraz Toshiba.

Wygląd StoreJet 25H3 4 TB

Dysk dotarł do nas w bardzo ładnym opakowaniu. Jak to przystało na firmę Transcend otrzymujemy dysk przenośny, kabel USB 3.0 oraz zestaw ulotek.

Transcend StoreJet 25H3 4 TB

Obudowa wykonana jest z dobrej jakości gumy. Jest miła w dotyku, posiada spasowane kolory. Według producenta, potrafi uchronić dysk przed upadkiem z wysokości 120 cm.

Transcend StoreJet 25H3 4 TB

Dołączony kabel USB jest bardzo krótki. Na górze obudowy mamy mały przycisk. Służy on do ponownego podłączania dysku do systemu, bez konieczności wyjmowania i wkładania kabla. Dodatkowo sygnalizuje, czy dysk pracuje, czy jest uśpiony.

Transcend StoreJet 25H3 4 TB

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i5 LGA 1155Intel Core i5-2400 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Sapphire R7 240 Low Profile - chlodzenieSapphire Radeon R7 240 Low Profile Sapphire
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 6 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Transcend StoreJet 25H3 4 TBTranscend StoreJet 25H3 4 TB Transcend
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 550W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

Czas kopiowania dużego pliku 7 GB

7 GB plik kopiowaliśmy na różne możliwe sposoby.

Czas kopiowania różnych plików

Stworzyliśmy paczkę 30 GB plików o różnej wielkości. Była ona kopiowania na różne sposoby.

Czas usuwania 30 GB plików

Transcend StoreJet 25H3 4 TB

Czas instalacji pakietu LibreOffice Portable

Plik z pakietem biurowym LibreOffice Portable został skopiowany na dysk i tam zainstalowany.
Transcend StoreJet 25H3 4 TB

Czas rozpakowywania 7 GB plików

Paczka 30 GB plików została skompresowana do archiwum, skopiowana na dysk i tam rozpakowana.
Transcend StoreJet 25H3 4 TB

Crystal Disk Mark

Na koniec zrobiliśmy odczyt i zapis sekwencyjny. Dzięki złączu USB 3.0 można było wyciągnąć maksymalną dostępną prędkość.

Podsumowanie

Po dwóch tygodniach testów musimy przyznać, że dysk Transcend StoreJet 25H3 4 TB sprawuje się należycie dobrze. Jego prędkość jest zadowalająca, a duża pojemność robi swoje. Można wręcz zrobić z niego taki magazyn danych, jeżeli ktoś posiada laptopa z dyskiem SSD o małej pojemności.

Niestety, nie byliśmy w stanie porównać go obecnie do żadnego innego modelu, także nasza ocena jest w miarę obiektywna.

Zalety:

  • Dobry odczyt i zapis sekwencyjny
  • Dobrej jakości gumowa osłona
  • Duża pojemność
  • Ciekawa kolorystyka
  • Dołączone oprogramowanie do zarządzania

Wady:

  • Krótki kabel USB 3.0
  • Nie można się dostać do dysku wewnątrz, bez niszczenia obudowy
  • Nie ma jak schować kabla USB

Za wypożyczenie dysku dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Transcend.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułNatec Scarab – mały czytnik kart na złączu USB 3.0
Następny artykułNVIDIA GeForce NOW – wykorzystaj moc chmury do wymagających graficznie gier
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj