Strona głównaPcMod.plNewsyPiekło zamarzło! Intel Coffee Lake-H z GPU Vega od AMD - opis...

Piekło zamarzło! Intel Coffee Lake-H z GPU Vega od AMD – opis i wydajność

Jakby to nie brzmiało to prawda. Na rynku pojawią się procesory Intela Coffee Lake-H z grafikami ze stajni AMD. W branży czeka nas bardzo gorąca zima. Mowa oczywiście o mobilnych układach Coffee Lake-H, w których ma zagościć dedykowany układ GPU Vega z 24 jednostkami NCU (Next-Generation Compute Unit). Z przecieków wiemy, że identyfikatory sprzętowe układów graficznych to 694C:C0 oraz 694E:C0 – a więc jednostki firmy AMD.

intel-cpu-amd-gpu

Parametry układów mogą wyglądać następująco:

  • 24 jednostki NCU
  • 1536 Procesorów Strumeniowych
  • Częstotliwość pracy układu od 1000 do 1100 MHz
  • Moc obliczeniowa ok. 3.3 TFLOPS
  • 4 GB pamięci HBM2 z zegarem od 700 do 800 MHz w zależności od modelu

Do tej pory światło dzienne ujrzały trzy modele procesorów: Core i7-8705G, Core i7-8706G oraz Core i7-8809G. Minimalny zegar bazowy układów to 3,1 GHz, a maksymalne Turbo wynosi 4,1 GHz.

intel-cpu-amd-gpu

Nowe procesory to jednak nie układy SoC, a pakiet trzech różnych rodzajów “krzemu” na jednym PCB. Wszystkie elementy nowego procesora mają się ze sobą komunikować za pomocą EMIB – wykorzystaniu Embedded Multi-Die Interconnect Bridge. Dzięki temu wymiana danych między poszczególnymi elementami będzie natychmiastowa. Zmniejszy się także ilość miejsca, które do tej pory należało zarezerwować na laminacie dla procesora, grafiki i jej pamięci. W przypadku ultrabooków będzie to duży krok na przód pozwalający zminiaturyzować płyty główne jeszcze bardziej.

Przyjrzyjmy się teraz wydajności nowych układów. W internecie jest już dość sporo przecieków w postaci zrzutów ekranu z osiągniętymi rezultatami.

Układy Intela z kartami graficznymi AMD to kolejne zaskoczenie w tym roku w branży IT. Mimo, że w przeciwieństwie do procesorów Ryzen, pojawiało się dużo plotek o takich układach mało kto dawał im wiarę. Nikt nie przypuszczał, że dwóch odwiecznych rywali nawiąże współpracę na taką skalę. Notabene na tej współpracy najbardziej może ucierpieć NVIDIA. Może ona stracić zupełnie znaczenie w intelowskich urządzeniach z niskiego i średniego segmentu. Czas pokaże jak potoczą się sprawy. Tegoroczna zima a w szczególności nowy rok będą bardzo gorące.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Warto przeczytać