ASUS wprowadził do sprzedaży płytę główną ASUS ROG STRIX Z690-I GAMING WIFI. Jest to gamingowy model, oparty na chipsecie Z690 z gniazdem LGA 1700. Obsługiwane są procesory Intel Alder Lake-S, co pozwala na zbudowanie ciekawej maszyny do grania oraz pracy.

Sekcja zasilania i inne technologie

Płyta główna ASUS ROG STRIX Z690-I GAMING WIFI wyposażona została w 11-fazową sekcję zasilania ze złączem ProCool II. Składa się z solidnych komponentów i zapewnia płynny przesył mocy do procesora. Producent zamontował dławiki o mocy 105A Klasy Premium.

Do schłodzenia tak potężnej sekcji przygotowano także wydajne chłodzenie z niewielkim wentylatorem. Sekcja ma umieszczoną rurkę cieplną w kształcie litery L, która odpowiednio transportuje ciepło. Chipset wespół ze złączem M.2 i kartą dźwiękową również otrzymały radiator w technologii Triple-Decker. Jest on wydajny, a cała konstrukcja pozwala na zaoszczędzeniu miejsca na płycie głównej.

Pamięci RAM, PCI Express 5.0 i pamięci masowe

Płyta główna ASUS ROG STRIX Z690-I GAMING WIFI otrzymała dwa sloty na pamięci RAM. Maksymalne dostępne taktowanie wynosi aż 5133 MHz (O.C.) w konfiguracji 64 GB. Co ciekawe, złącza nie otrzymały dodatkowego metalowego wzmocnienia.

Producent umieścił jedno wzmocnione złącze PCI-Express Gen 5 x16 dla najbardziej wymagających kart graficznych. Do tego dochodzą złącza: 2 x USB 3.2 Gen 2, 2 x USB 3.1 Gen 2 oraz 2 x USB 2.0 z obsługą portów w obudowie. Na pokładzie są także 4 x SATA 6 Gb/s i 2 x M.2. Nie zabrakło też modułów łączności bezprzewodowej Wi-Fi 802.11ax i Bluetooth 5.2. Ten pierwszy ma dołączane specjalne zewnętrzne anteny.

Użytkownicy mogą również zamontować do dwóch urządzeń pamięci masowej w standardzie M.2 na złączu PCI Express 4.0. Jedno znajduje się na górze pod specjalnym typem chłodzenia. Drugie natomiast jest na spodzie płyty.

Inne udogodnienia

Producent nie zapomniał o fanach multimediów. Na pokładzie ASUS ROG STRIX Z690-I GAMING WIFI zamontowano system ROG SupremeFX. W jego skład wchodzi kodek ALC4080 ze wzmacniaczem Savitech SV3H712. Do tego mamy DTS Sound Unbound i Sonic Studio III.

ASUS ROG STRIX Z690-I GAMING WIFI

Nie zapomniano również o podświetleniu RGB. Na płycie głównej zostały zintegrowane headery RGB oraz adresowalny header RGB, które pozwalają na montaż kompatybilnych urządzeń LED. Użytkownicy mają również możliwość synchronizacji certyfikowanych urządzeń AURA SyncPolychrome Sync RGB dla stworzenia unikatowych efektów podświetlenia.

Dla fanów multimediów i gier mamy Intel Wi-Fi 6E oraz Intel 2.5Gb Ethernet z ASUS LANGuard.

Tylne porty

Na tylnym panelu ASUS ROG STRIX Z690-I GAMING WIFI znajdziemy: HDMI 2.1, 2 x Thunderbolt 4 USB Typu C, 2 x USB 3.2 Gen 2 Typu A, 3 x USB 3.2 Gen 1 Typu A, 2 x USB 2.0 Typu A, moduł Wi-Fi, port Ethernet, podświetlane porty dźwięku, wyjście optyczne S/PDIF, przycisk BIOS FlashBack, przycisk Clear CMOS.

ASUS ROG STRIX Z690-I GAMING WIFI

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ŹRÓDŁOrog.asus.com
Poprzedni artykułFinały LAN-owe ESL Mistrzostw Polski Jesień 2021 i rywalizacja o znaczący turniej w Polsce!
Następny artykułRozpoczyna się faza półfinałów – PGL Major Stockholm 2021
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.