fbpx
Strona głównaSprzętNVIDIA zaprezentowała kartę GeForce RTX 4070

NVIDIA zaprezentowała kartę GeForce RTX 4070

NVIDIA zaprezentowała karty graficzne GeForce RTX 4070, oparte na architekturze Ada Lovelace. Ich ceny zaczynają się od 3199 zł. To dobry wybór dla użytkowników, którzy będą mogli zagrać w najnowsze gry na wysokich ustawieniach graficznych w rozdzielczości 1440p. Prócz tego strumieniowanie i tworzenie własnych treści będzie działało o wiele szybciej, dzięki wykorzystaniu technik RTX oraz narzędzi wspomaganych przez sztuczną inteligencję.

Na pokładzie znajdziemy rdzeń AD104 wykonany w technologii TSMC 4N. Chip został wyposażony w 5888 rdzeni CUDA, 184 jednostki teksturujące oraz 64 jednostki renderujące. Prócz tego mamy jeszcze 46 jednostek RT (obliczenia ray tracingu) oraz 184 jednostki Tensor (sztuczna inteligencja i głębokie uczenie się). Taktowanie podstawowe rdzenia wynosi 1920 MHz, a w trybie Boost wzrasta do 2475 MHz.

Jeżeli chodzi o pamięć to znajdziemy 12 GB GDDR6X od firmy Micron na 192-bitowej szynie danych. Taktowanie wynosi 21 GHz. Daje to przepustowość na poziomie 505 GB/s.

Ciekawe funkcje

GeForce RTX 4070 korzysta ze wszystkich zalet platformy RTX, w tym technik NVIDIA DLSS 3, NVIDIA Reflex, RTX Video Super Resolution czy sterowników Game Ready. Jest 1,7 razy szybsza z DLSS 3 niż GeForce RTX 3070 Ti z DLSS 2. Jest także średnio o 20% szybsza w tradycyjnym renderingu, przy zapotrzebowaniu na energię niższym o 23%.

Wykorzystywana jest sztuczna inteligencja z technika DLSS 3, która pozwala twórcom 3D na renderowanie scen 4K w aplikacji NVIDIA Omniverse 2,8x szybciej niż w przypadku karty GeForce RTX 3070 Ti.

Enkoder NVIDIA NVENC ósmej generacji ze wsparciem dla kodeka AV1 sprawia, że bitrate transmisji na żywo jest wyższy o 40% w aplikacjach do strumieniowania, takich jak OBS Studio.

Entuzjaści sztucznej inteligencji, którzy używają modelu głębokiego uczenia Stable Diffusion, mogą generować szczegółowe obrazy na podstawie tekstu nawet 1,4x szybciej niż dotychczas.

Z serwisu GitHub można już pobrać środowisko uruchomieniowe RTX Remix, najnowszej aplikacji z pakietu NVIDIA Studio. Jest już to rewolucyjne narzędzie do modowania gier, które pozwala na dodanie pełnego ray tracingu, tekstur ulepszonych za pomocą sztucznej inteligencji oraz innych usprawnień graficznych do klasycznych gier opartych na bibliotekach DirectX 8 oraz 9. Więcej informacji na temat narzędzia oraz jego potencjału można znaleźć tutaj.

NVIDIA GeForce RTX 4070

Przykład wykorzystania karty GeForce RTX 4070 w pracy kreatywnej zaprezentowali twórcy pracujący w firmie NVIDIA, na czele z Rogelio Olguinem. Artyści postanowili stworzyć ogromną scenę nazwaną Projekt Hauler, pełną asteroid i międzygalaktycznych elementów. Zespół wykorzystał narzędzie Omniverse USD Composer (znane wcześniej jako Create), dzięki któremu każdy twórca mógł wprowadzać zmiany w czasie rzeczywistym, a efekty pracy są kompletne i zgodne z prawami fizyki.

Ceny i dostępność

Karty graficzne GeForce RTX 4070 są dostępne od 13 kwietnia u wybranych sprzedawców detalicznych w wersji NVIDIA Founders Edition, a także jako domyślnie taktowane jak i fabrycznie podkręcone modele autorskie od czołowych dostawców kart rozszerzeń, takich jak ASUS, Colorful, Gainward, GALAX, GIGABYTE, INNO3D, KFA2, MSI, Palit, PNY i ZOTAC. Ceny zaczynają się od 3199 zł.

Źródło: nvidianews.nvidia.com

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać