W czwartek 21 czerwca 2018 roku miała miejsce premiera nowych monitorów High Dynamic Range (HDR) z matrycami 4K G-SYNC HDR o częstotliwości odświeżania 144 Hz. Wydarzenie zostało zorganizowane przez firmę NVIDIA w Warszawie. Po krótkim przywitaniu się zostaliśmy zaproszeni na główną prezentację. Poprowadził ją Igor Stanek. Pokrótce wytłumaczył różnice pomiędzy SDR a HDR.

HDR, SDR, Human eyeW skrócie można powiedzieć, że HDR jest to obraz o wysokiej rozpiętości tonalnej. Czyli takiej w jakiej rejestruje go nasz wzrok. Obecnie we większości produkowane monitory oraz telewizory posiadają rozpiętość tonalną w standardzie SDR. Na szczęście zmienia się to powoli już i wiele nowych urządzeń posiada technologię HDR.

Do pełni szczęścia potrzeba jeszcze gier oraz filmów. I tutaj producenci wyprzedzili swoje czasy. Filmy produkowane są już w wysokiej rozpiętości tonalnej. I to samo tyczy się gier.

A jak się to ma w przypadku tytułowych monitorów High Dynamic Range (HDR) z matrycami 4K G-SYNC o częstotliwości odświeżania 144 Hz? NVIDIA wbudowała 384 indywidualnie sterowane diody LED. W danym momencie podświetlany jest wyłącznie ten obszar, który tego wymaga. Dzięki temu możliwe jest wyświetlanie jasnych oraz wyraźnych kolorów oraz głębi czerni.

NVIDIA zastosowała także w monitorach technikę Quantum Dot Enhancement Film (QDEF). Jest to specjalna folia pokryta nano-punktami, które emitują światło o specyficznym kolorze, w zależności od rozmiaru “punktu”. Pozwala to uzyskać całe spektrum jasnych, nasyconych i żywych kolorów – od głębokiej zieleni i czerwieni, po intensywny błękit. W rezultacie otrzymujemy o 25% większą przestrzeń kolorów w porównaniu do tradycyjnego sRGB. Można stwierdzić, że bliską standardu DCI-P3 wykorzystywanego w najlepszych kinach cyfrowych.

Przejdźmy jednak do meritum, czyli pokazu na żywo. Po prezentacji zaproszono nas przed 4 monitory, które napędzane były komputerami marki x-kom.

Dostępne były 4 monitory: ASUS ROG Swift PG27UQ (HDR), Acer Predator X27 (HDR) oraz 2 SDR 4K z najwyższej półki, również od Asusa i Acera. Uruchomiono dwie gry: FINAL FANTASY XV WINDOWS EDITION i Destiny 2. Na poniższych zdjęciach można zobaczyć różnice w jakości kolorów.

Po pokazie mogliśmy samodzielnie porobić własne testy oraz porównania. Udało się nam też porozmawiać z Igorem nt obu technologii. A także opowiedział nam też o G-Sync oraz dlaczego monitory przechodzą tak rygorystyczne testy.

Prócz tego wywiązała się bardzo żywa dyskusja z Igorem Stankiem, który od dłuższego czasu wykorzystuje nowe monitory.

Mamy nadzieję, że w niedługim czasie NVIDIA udostępni nam któryś z monitorów do testów i będziemy mogli Wam opisać nasze własne wrażenia oraz pokazać zdjęcia na żywo.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułStar Citizen: PC Gaming 2018 Persistent Universe Trailer
Następny artykułGigabyte GeForce GTX 1050 D5 3GB – nowa karta mini-ITX
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.