Strona głównaSprzętIntel prezentuje układy Atom E3900 dla Internetu Rzeczy

Intel prezentuje układy Atom E3900 dla Internetu Rzeczy

Firma Intel ogłosiła wprowadzenie do oferty układów Intel Atom E3900. Nowe jednostki zostały zaprojektowane całkowicie od zera. Mają wspierać szybkie projektowanie oraz rosnąco złożoność Internetu Rzeczy. Nowe jednostki posiadają świetną wydajność rdzeni, szybkie przetwarzanie obrazów i multimediów, a także technologię Intel Time Coordinated Computing Technology. Prócz tego zaimplementowano sporo nowości w kwestii bezpieczeństwa, obsługę większej liczby czujników oraz zwiększoną odporność na wysokie temperatury.

W nowej rodzinie znajdą się trzy jednostki:

  • Intel Atom x5-E3930, 2 rdzenie, 6 Watów
  • Intel Atom x5-E3940, 4 rdzenie, 9.5 Wata
  • Intel Atom x7-E3950, 4 rdzenie, 12 Watów

Dzięki procesorom Intel Atom z serii E3900 brzeg sieci i mgła obliczeniowa staną się bardziej inteligentne. Wiele procesów przetwarzania będzie się odbywać bezpośrednio w czujniku gromadzącym dane lub w jego pobliżu, bez konieczności ich przenoszenia do centrum przetwarzania danych. Mgła obliczeniowa (ang. fog computing) to zdecentralizowana infrastruktura obliczeniowa, w której zasoby obliczeniowe i usługi aplikacyjne są rozmieszczone w najlepszych z logicznego punktu widzenia miejscach między źródłem danych a chmurą.

Przykładem są dane pochodzące z czujników i kamer śledzących ruch drogowy. Przesyłanie tych danych do serwera w celu analizy zajmuje dużo czasu, a kompresja nagrań wideo powoduje utratę części informacji. Za sprawą nowych procesorów Intela dane te mogą być przetwarzane bezpośrednio na urządzeniu. Przetwarzanie danych na brzegu sieci przynosi również duże korzyści w systemie kabiny kierowcy sterowanym programowo. Jeden system sterujący cyfrowymi wskaźnikami, nawigacją i funkcjami ADAS to rozwiązanie zgodne z najnowszymi trendami. Czujniki parkowania i boczne czujniki kolizyjne, a także kamery monitorujące parkingi z góry, powinny mieć na tyle krótki czas reakcji, aby odpowiednio szybko zmieniać swoją funkcję niezależnie od tego, jakie czynności wykonuje w danej chwili system mediów lub nawigacji.

Procesory z serii E3900 mają 1,7 raza większą moc obliczeniową w porównaniu z procesorami poprzedniej generacji1. Przyspieszają pracę pamięci i zwiększają jej przepustowość. Zapewniają moc i wydajność przetwarzania niezbędną w technologiach obliczeniowych, które łączą brzeg sieci z chmurą. Procesory z serii Intel Atom E3900 są wbudowane w macierz FCBGA (z ang. Flip Chip Ball Grid Array) i oparte na 14-nanometrowej technologii krzemowej. Sprawdzą się doskonale w wielu zastosowaniach związanych z Internetem rzeczy, gdzie skalowalna wydajność, niewielkie rozmiary i duża moc obliczeniowa mają ogromne znaczenie. Ponadto procesory te zapewniają następujące nowe funkcje i możliwości:

  • Duże możliwości graficzne w aplikacjach multimedialnych. Nowe procesory są wyposażone w nowy moduł graficzny Intela dziewiątej generacji, który zwiększa jakość grafiki trójwymiarowej 2,9 raza w porównaniu z poprzednią generacją2 i może obsługiwać aż trzy niezależne wyświetlacze.
  • Zaawansowana technologia przetwarzania obrazu spełniająca wymagania wszystkich systemów wizyjnych. Procesory z serii E3900 mają cztery jednostki wektorowego przetwarzania obrazu, co zapewnia lepszą widoczność, lepszą jakość nagrań wideo w słabym świetle, redukcję szumów oraz wierne odwzorowanie kolorów i szczegółów.

Szybsza łączność ułatwiająca synchronizację urządzeń. Technologia Intel® Time Coordinated Computing koordynuje i synchronizuje pracę urządzeń peryferyjnych i sieci połączonych urządzeń. Synchronizuje również zegary wewnątrz układu scalonego SoC i w całej sieci, dzięki czemu sieć pracuje z dokładnością do mikrosekundy.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać