fbpx
Strona głównaPcMod.plE-SportGrashog - Intel Extreme Masters Cologne 2023 - wywiad

Grashog – Intel Extreme Masters Cologne 2023 – wywiad

W następnym tygodniu rozpoczyna się Intel Extreme Masters Cologne 2023. O całym turnieju miałem okazję porozmawiać z trenerem bułgarskiego zespołu 500, jak i analitykiem podczas BLAST.tv Paris Major 2023 – Denisem “Grashogiem” Hristovem.

Zanim przejdziemy do tematów Intel Extreme Masters Cologne 2023, porozmawiajmy chwilę na temat zakończonego już BLAST Premier: Fall Groups 2023. Jak ocenisz turniej w Danii oraz zespoły? Warto dodać, że w dużej mierze były to debiuty nowych zawodników w drużynach.

Jeśli chodzi o organizację turnieju, to jak zwykle BLAST nie zawiódł. Miałem okazję być w ich Kopenhadzkim studiu podczas kwalifikacji do majora, i potwierdzam, wszystko jest na bardzo wysokim poziomie – co widać na każdej ich transmisji. Same mecze były również bardzo jakościowe, najbardziej ciekawiło mnie jak sobie poradzi nowe Liquid z moim byłym teammatem Rainwakerem. Mimo tego, że nie dostali się na finały, pokazali potencjał na przyszłość pokonując G2 i FaZe 2-1.


NAVI po raz pierwszy grało międzynarodowym składem w języku angielskim. Mieli dość problematyczny start turnieju, ale finalnie też przeszli do finałów. Tak czy inaczej uważam, że mają dość nietypowy dobór zawodników i mam obawy, co do funkcjonowania tego składu na dłuższą metę. JL i IM byli gwiazdami w swoich starych zespołach. Tutaj ewidentnie nowe środowisko nie sprzyja im do kręcenia podobnych liczb.


Jeśli chodzi o inne zespoły, to nie ma jakichś większych zaskoczeń. EG tak jak przegrywało, nadal przegrywa. Vitality po wygranym Majorze nadal solidne. Jedynie sytuacja G2 mnie trochę martwi. Nie udało im się przejść dalej mimo braku zmian w rosterze. Hooxi już znacząco zaczyna odstawać i pytanie: Ile jeszcze czasu mu dadzą, by znowu organizacja coś wygrała?

Michał Urban: Rok temu Intel Extreme Masters Cologne wygrał zespół FaZe Clan, który w wielkim finale pokonał Natus Vincere. Czy według Ciebie Finn „karrigan” Andersen i jego koledzy mogą powtórzyć ten sukces i obronić tytuł?

Denis “Grashog” Hristov: Tak, powiem więcej, są faworytami aby ten turniej ponownie wygrać. Faze Clan jako jedna z niewielu drużyn nie dokonała żadnych zmian w czasie przerwy wakacyjnej, czyli zdecydowanie będą bardzo stabilną drużyną – nie muszą wprowadzać nowych osób do swoich sposobów gry, nie muszą przebudowywać stylu po zmianie prowadzącego (jak to ma miejsce w niektórych innych zespołach), nie muszą testować nowych ustawień na mapach. To wszystko daje im dużą przewagę nad większością innych formacji.

Jeśli mówimy już o FaZe Clan. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że RobbaN opuścił FaZe Clan, natomiast nowym trenerem europejskiego zespołu ma zostać Filip “NEO” Kubski.

Bardzo się z tego powodu cieszę. Miałem okazję współpracować z NEO w Honoris, jest mega porządnym gościem i oczywiście legendą CS-a. Ciężko będzie zastąpić wieloletniego trenera FaZe, szczególnie że to będzie pierwsza styczność Filipa z coachowaniem na tak wysokim poziomie, ale mam nadzieje, że uda mu się dać te dodatkowe parę procent swojej drużynie, które dadzą różnicę. Oczywiście i dla niego samego pewnie będzie to niezapomniane przeżycie.

Czy podczas tegorocznego turnieju mogą być zaskoczenia?

Według mnie negatywnymi zaskoczeniami okażą się wszystkie te drużyny, które stawiają na międzynarodowe składy złożone z graczy, którzy wybili się na ostatnim Majorze (BLAST.tv Paris Major 2023 przyp.red). Gamerlegion, Into The Breach, Apeks. Według mnie zagrają o wiele poniżej oczekiwań jakie by można było mieć do teamów grających w playoffach majora. Głowna przyczyna – zmiany jakie zostały dokonane.

Kto według Ciebie jest zdecydowanym faworytem do zwycięstwa

Tak jak wspomniałem w poprzednim pytaniu, Faze Clan. Aczkolwiek równie wysokie szanse bedzie miało Heroic z podobnych przyczyn – brak zmian w już bardzo solidnym składzie. Jeśli chodzi o zespoły, które dokonały jakichś roszad, to Team Vitality wygląda najlepiej.

Wśród wszystkich drużyn, które zagrają podczas Intel Extreme Masters Cologne 2023 jest polska formacja 9INE, która pierwszą połowę roku na światowej scenie miała rewelacyjną. Czy w fazie Play-In, patrząc na ich potencjalnych rywali, dadzą sobie radę?

Według mnie mają bardzo duże szanse przejść do playoffów. Ich pierwszym przeciwnikiem jest OG, które po aż 4 zmianach wygląda na papierze jak losowy (aczkolwiek dość solidny :D) skład z FPL-a. W każdym razie przed nową drużyną F1KU na pewno ogrom pracy, aby zbudować grę od zera, co 9INE może wykorzystać. Potencjalnym kolejnym oponentem jest Fnatic lub Complexity. Fnatic to przypadek nowego prowadzącego i snipera (2 najważniejszych ról w drużynie), a amerykańska formacja, mimo wzmocnienia w postaci EliGE’a, zawsze była i jest do pokonania.

Ponadto, w niemieckim mieście zagra nie tylko w pełni polska formacja, ale Polacy w międzynarodowych drużynach: ENCE (Dycha), Into the Breach (rallen), Monte (kRaSnaL), Apeks (kuben w roli trenera), OG Esports (F1KU) oraz MOUZ (Kamil „Siuhy” Szkaradek). Tak więc podczas turnieju w Kolonii będzie dużo polskich zawodników.

Dzięki czemu jest komu kibicować, nawet jeśli 9INE odpadnie. Szczególnie w moim przypadku, kRaSNaL i F1KU to byli koledzy z drużyny, więc na pewno będę ich wspierał.

Rywalizacja podczas całego Intel Extreme Masters Cologne 2023 będzie wyrównana, zarówno w fazie Play-In, jak i głównej?

Na to wygląda, że będzie wyrównana. Jest to moim zdaniem zasługa bardzo obszernych i często kuriozalnych zmian w niektórych drużynach. Cieżko wiedzieć czego się po niektórych formacjach spodziewać. Z perspektywy trenera mogę też powiedzieć, że w takich sytuacjach zrobienie analizy przeciwnika jest bardzo utrudnione, co sprzyja chaotycznym i często bliskim spotkaniom.

Co powiesz o samych grupach?

Mimo że grupa A na papierze wygląda trochę słabiej, to obie są niezwykle ciekawe. W grupie A jest przecież bardzo wzmocniony Cloud9, w teorii najsilniejsza drużyna regionu CIS. Oprócz tego ciekawi mnie GamerLegion bez Siuhego, aczkolwiek raczej negatywnie nastawiony jestem na ten skład. W grupie B najwięcej uwagi zasługuje kwestia ewolucji międzynarodowego składu NAVI. Jaki progres komunikacyjny i gameplayowy zrobili od BLASTA? Reszta drużyn z tej grupy to dosłowna topka światowa.

Komu łatwiej się gra podczas takiego turnieju, zespołom które już rywalizowały w fazie Play-In, czy tym które dopiero zaczynają od fazy głównej?

Jeśli mówimy o zespołach po większych zmianach, zdecydowanie lepiej zebrać więcej doświadczenia meczowego i wyjść z fazy Play-In do Play-offów. Tego komfortu nie będzie miało NAVI, Gamer Legion, Cloud9. Dla drużyn złożonych z doświadczonych graczy, które nie dokonały większych szufli, jest to według mnie bez różnicy.

Patrząc na zmiany, które były w składach w czasie przerwy wakacyjnej dla graczy na światowej scenie, co możesz o nich powiedzieć?

Tak jak już niejednokrotnie mówiłem o nich w poprzednich pytaniach, wiele z nich określiłbym jako kuriozalne, czasami nawet niezrozumiałe. Z drugiej strony poniekąd rozumiem brnięcie organizacji w bardziej niesprawdzone warianty z racji całej tej niepewności dotyczącej tego, jak CS będzie wyglądać w jego nowej wersji, CS2. Możliwe, że młodsi szybciej zaadaptują się do zmian w nowej grze. Dlatego zmiana w Team Vitality po wygranym Majorze, czy sprowadzenie mniej znanych graczy z Europy przez Liquid, czy jakakolwiek inna podobna zmiana może mieć sens ze względu na przyszłościowe podejście tych organizacji.

Z racji tego, że jesteś trenerem jednej z europejskich formacji. Jak przygotować zespół pod tak prestiżowy turniej i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jedyne porównywalnej rangi doświadczenie jakie miałem w swojej karierze to turniej RMR – kwalifikacje do majora, gdzie dano nam się zmierzyć z drużynami takiego samego kalibru jak drużyny w Kolonii. Mieliśmy mecze na Heroic, Spirit, BIG i Ence. Najważniejsze według mnie w przygotowaniu zespołu na taki turniej jest posiadanie własnego stylu, czyli dobrze przygotowanego swojego playbooka na te 6 map, które się gra. Wtedy grając na teoretycznie lepszych przeciwników można skupić się aby indywidualnie zagrać jak najlepiej i dać najwięcej drużynie, a nie myśleć o tym jakim sposobem czy strategią trzeba na przeciwników zagrać. To po prostu musi być już przygotowane wcześniej. Podsumowując, teoretyczne przygotowanie zrobione wcześniej daje możliwość skupić się na indywidualnych aspektach podczas tak wielkiego turnieju – co jest najważniejsze.

I w sumie podobne pytanie, ale również ważne w kwestii przygotowań. Jeśli masz zespół, który składa się w zawodników, dla których jest to jeden z pierwszym tak ważnych turniejów, a widzisz że gra nie układa się po waszej myśli, co wtedy?

Nic, wtedy kwestia jest taka, aby wyciągnąć z takiego doświadczenia jak najwięcej pozytywów na przyszłość. A co będzie na turnieju to będzie, szczególnie w przypadku osób, które po raz pierwszy grają na tak dużym evencie – nikt nie oczekuję od nich od razu sukcesów. Ważne jest, aby zrozumieć że to praca drużyny wykonana przed takim turniejem determinuje jaki ona wynik osiągnie na turnieju. Podczas samych meczów to już tylko kwestia nastawienia i podejścia, ale to sprawy, którymi się zajmują zazwyczaj psycholodzy sportowi.

Jak ważna jest rola trenera na turnieju?

Jest ona niezwykle ważna, bo to zazwyczaj trener przygotowuje plan na veto i sposób gry na poszczególnych mapach, często współpracując z prowadzącym. Trener musi też przygotować analizę przeciwnika i przekazywać poszczególnym swoim graczom, co muszą o oponencie wiedzieć, na co zwracać uwagę, czego unikać. A podczas samego meczu to trener kontroluje wszystko zza pleców graczy, daje pauzę jak jest to potrzebne, przypomina role czy zagrywki i motywuje zawodników.

Dlaczego Intel Extreme Masters Cologne jest tak ważnym turniejem dla zespołów?

Intel Extreme Masters Cologne jest równie kultowym eventem jak Intel Extreme Masters Katowice na naszym Spodku. Po prostu jest to niezwykłe wydarzenie, które ze względu na fanów, arenę i całą atmosferę często robiło większe wrażenie niż niejeden Major. Każdy gracz chciałby zagrać na LANXESS arenie. Poza tym jest to event ESLa, który zalicza się do Intel Grand Slamu – 1 milionowej nagrody dla graczy, którzy wygrają 4 turnieje od tego organizatora.

Jak Tobie podoba się turniej w Kolonii, miałeś okazję być na miejscu?

Tak jak wspomniałem, jest to jeden z najbardziej niezwykłych CS-owych LAN-ów. Nigdy nie zawiódł jeśli chodzi o vibe i atmosferę, więc tak jak każdego roku, będę oglądał na możliwie największym ekranie do jakiego będę miał dostęp :D. Niestety nigdy nie miałem okazji być na miejscu.

Intel Extreme Masters Cologne 2023:

Co sądzisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Urban
Michał Urban
Dziennikarz esportowy, zajmujący się tematyką Counter-Strike: Global Offensive.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać