Strona głównaSprzętDisplayPort 2.0 - organizacja VESA zapowiedziała nowy standard

DisplayPort 2.0 – organizacja VESA zapowiedziała nowy standard

Organizacja Video Electronics Standards Association (VESA) udostępniła wszystkim informacje o nowym standardzie DisplayPort 2.0. Najbardziej zauważalną zmianę będzie przepustowość – nowa wersja pozwoli na przesyłanie aż 77,37 Gb/s. To prawie trzy razy więcej, aniżeli oferuje DisplayPort 1.4 – 25,92 Gb/s. Prócz tego dodane zostanie wsparcie dla 30-bitowego koloru oraz interfejsu Thunderbolt 3.

Zacznijmy od zwiększenia przepustowości. DisplayPort 2.0 pozwoli na obsługę rozdzielczości 8K, odświeżanie 60 Hz oraz włączone HDR. Do tego dojdzie pełne wsparcie dla rozdzielczości 4K, odświeżania 144 Hz oraz włączonego HDR. Ale chyba najciekawsza jest obsługa rozdzielczości 16K – 15,360 x 8,460 pikseli przy 60 klatkach na sekundę i 30-bitowym kolorze. Jak dobrze policzono, standardowy film będzie miał rozmiar ponad 100 Terabajtów oraz niesamowitą ostrość obrazu.

VESA DisplayPort 2.0 - wykres

Przejdźmy teraz do kabli, bo mają się pojawić aż trzy rodzaje: Ultra High Bitrate 10 (UHBR 10 z 40 Gb/s), Ultra High Bitrate 13,5 (UBR 13,5 z 54 Gb/s) i Ultra High Bitrate 20 (UHBR 20 z 80 Gb/s).

Standard DisplayPort 2.0 ma się pojawić pod koniec 2020 roku.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać