fbpx
Strona głównaSprzętCPU Profile - nowe testy procesorów w oprogramowaniu 3DMark

CPU Profile – nowe testy procesorów w oprogramowaniu 3DMark

UL Benchmarks zaprezentowało dedykowane testy wydajności procesorów o nazwie CPU Profile. Zostały one dodane do znanego oprogramowania 3DMark Advanced Edition i 3DMark Professional Edition. Wszyscy, którzy posiadają te edycje, mogą dokonać stosownej aktualizacji, aby móc sprawdzić swoje procesory pod kątem wydajności i porównać do innych wyników.

3DMark CPU Profile zawiera sześć testów, które pokazują, jak wydajność procesora skaluje się w zależności od liczby wykorzystywanych rdzeni i wątków. Mamy tutaj kombinację obliczeń fizycznych i niestandardowych symulacji. Wszystkie sześć testów wykorzystuje to samo obciążenie – zmienia się jedynie ilość wątków. Warto jednakże pamiętać, że testy ograniczają się do wykorzystania 1, 2, 4, 8, 16 lub maksymalnej liczby dostępnych wątków.

Jak przeprowadzić benchmarking i porównać wydajność procesora?

Każdy z sześciu testów generuje wynik. Wyniki są porównywalne pomiędzy testami. Można na przykład porównać wynik 8 wątków z wynikiem 4 wątków. Wyższy wynik oznacza, że procesor wykonał pracę szybciej. Wykres monitorowania sprzętu pokazuje, jak zmieniała się częstotliwość zegara i temperatura procesora podczas wykonywania testów.

CPU Profile w 3DMark pokazuje, jak wyniki naszego procesora wypadają na tle innych wyników uzyskanych przez tę samą jednostkę. Zielone paski na ekranie wyników pokazują, jak nasze wyniki wypadają w porównaniu z najlepszymi wynikami dla danego procesora. Im dłuższy jest pasek, tym bardziej nasz wynik zbliża się do najlepszego rezultatu dla konkretnego modelu CPU.

3DMark CPU Profile

Wynik mediany, oznaczony znacznikiem, pokazuje poziom wydajności, jakiego powinniśmy się spodziewać od naszego procesora. W większości przypadków mediana reprezentuje wydajność przy ustawieniach fabrycznych. Jeśli wynik jest poniżej, może to oznaczać problem z chłodzeniem lub procesami działającymi w tle. Warto wtedy sprawdzić, jak zmieniała się temperatura procesora podczas pracy.3DMark CPU Profile

Warto zauważyć, że te funkcje są oparte na wynikach benchmarków uzyskanych od innych użytkowników oprogramowania 3DMark. Dla niektórych modeli procesorów może brakować takowych informacji, póki nie pojawi się odpowiednia liczba wyników w bazie.

3DMark CPU Profile

Powyższy zrzut ekranu pokazuje, jak wzrasta wydajność procesora w stosunku do liczby obsługiwanych wątków. Jednakże wyniki dla 8, 16 i maksymalnej liczby rdzeni logicznych są praktycznie takie same. Dla procesorów z SMT, które mają więcej wątków niż rdzeni, korzyść z posiadania większej ilości wątków maleje po przekroczeniu liczby rdzeni procesora.

6 poziomów wydajności procesora:

  • Test maksymalnej liczby wątków – mamy tutaj pokazany pełny potencjał naszego procesora, przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych rdzeni logicznych.
  • Test 16 wątków – wynik jest świetną miarą w przypadku zadań, które wymagają dużej mocy obliczeniowej, jak rendering 3D, czy tworzenie treści multimedialnych.
  • Test 8 wątków – nowoczesne gry z DirectX 12 potrafią wykorzystać w pełni potencjał procesorów z 4 i większą liczbą rdzeni.
  • Test 4 i 2 wątków – starsze gry, bazujące na DirectX 9 mają swoje ograniczenie do 4 rdzeni logicznych. Mowa tutaj o takich tytułach, jak DOTA 2, League of Legends, czy Counter-Strike: Global Offensive.
  • Test 1 wątku – podstawowa miara wydajności procesora.

My już otrzymaliśmy nową aktualizację. Zrzuty ekranu, które widzicie zostały zrobione na procesorze Ryzen 7 2700X 🙂

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Piotr Bieńkowski
Piotr Bieńkowski
Miłośnik technologii najnowszych ale i tych starych . Uzależniony od wszystkiego co związane z komputerami oraz grafiką komputerową . Wolne chwile spędza nad fotografia i tworzy strony internetowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać