Nie tak dawno mieliśmy premierę chipsetów AMD B450. Wszyscy znani producenci płyt głównych wypuścili swoje konstrukcje. Postanowiliśmy w naszej redakcji przetestować płytę ASUS ROG STRIX B450-I GAMING. Czego możemy się po tym modelu spodziewać?
ASUS ROG STRIX B450-I GAMING – budowa oraz wyposażenie
Model ten miał swoją premierę na początku sierpnia 2018 roku.
- Chipset: AMD B450
- Socket: AM4
- Obsługiwane procesory: Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7
- Format płyty: mini-ITX
- Ilość slotów pamięci: 2 x DDR4
- Maksymalna ilość pamięci: 32 GB
- Maksymalne taktowanie pamięci: 3400 MHz (OC)
- Karta sieciowa: Intel GbE LAN
- WiFi: Intel Wi-Fi 802.11 Dual-Band
- Kodek dźwiękowy: Realtek ALC1220A (ROG SupremeFX)
- RAID: Tak (0/1/5/10)
- PCI-Express 3.0 x16
- 4 x SATA 6.0 Gb/s
- 2 x złącze M.2
- 3 x wtyczki wentylatorów
- 2 x USB 3.1 Gen 2
- 4 x USB 3.1 Gen1
Sekcja zasilania procesora została zbudowana w układzie 6+1. Całość została wyposażona w radiator.
Prócz tego przygotowano dedykowane złącze do podłączenia chłodzenia procesora. Dodatkowo umieszczono dwa osobne złącza dla dodatkowych wentylatorów. Zaraz obok nich znajdują się złącza do podświetlenia RGB LED.
Za odpowiednie sterowanie wentylatorami odpowiada Ai Suite III. Prócz tego oprogramowanie monitoruje sekcję zasilania, procesor itp.
Laminat ASUS ROG STRIX B450-I GAMING jest koloru czarnego. Sloty na pamięci RAM, wtyczki zasilania oraz porty SATA są również czarne. Złącza na pamięci RAM wspierają moduły DDR4 o taktowaniu 3400 MHz (OC).
Dla osób lubiących posłuchać muzyki zamontowano kodek ALC1220A. Prócz dobrej jakości dźwięku, producent wyposażył go w podświetlane złącza miniJack. Dla dysków SSD przygotowano dwa specjalna miejsca na płycie głównej. Zintegrowany radiator z kartą dźwiękową to pierwsze z nich.
Po zdjęciu górnego radiatora, możemy zobaczyć miejsce na montaż dysku. Drugie złącze znajduje się po przeciwnej stronie laminatu.
Aby gracze oraz osoby strumieniujące rozgrywkę miały stabilne łącze, dodano gigabitowe złącze Intel GbE LAN. Skoro już jesteśmy przy sieci, to płyta została zaopatrzona w bezprzewodowy moduł 802.11ac Wi-Fi z zewnętrznymi antenami. Na śledziu znajdziemy również: Bluetooth 4.2, 2 x USB 3.1 Gen 2, 4 x USB 3.1 Gen1 oraz wyjścia karty dźwiękowej.
Na płycie ROG STRIX B450-I GAMING wzmocniono również złącze PCI-Express. Dzięki temu mamy pewność, że ciężkie karty graficzne nie uszkodzą przez przypadek złącza.
UEFI i oprogramowanie
UEFI w ASUSie dostępne jest w czarno-czerwonym kolorze. Osobiście woleliśmy odcienie czerni i granatowego, aczkolwiek całe menu działa nader sprawnie przy pomocy myszy oraz klawiatury.
ASUS Ai Suite III
Firma udostępnia również oprogramowanie ASUS Ai Suite III. Za jego pomocą możemy sterować wieloma aspektami na płycie głównej. Główny ekran zawiera podstawowe informacje o obecnej formie wydajności.
Możemy z jego poziomu uruchomić diagnostykę, która przystosuje nasz komputer do każdego z trybów pracy.
Zakładka CPU Fraquency pokazuje nam pracę rdzeni procesora. Możemy z jej poziomu zmieniać ich parametry.
CPU natomiast umożliwia kontrolę pracy sekcji zasilania oraz samego procesora.
Fan Expert daje możliwość wykrycia wentylatorów oraz przygotowanie odpowiedniego profilu ich pracy.
CPU Fan odpowiada za ustawienia pracy wentylatora procesora.
Możemy także przeskanować nasz komputer i usunąć zbędne śmieci z niego.
Ciekawostką jest opcja ustawienia wydajności pracy komputer dla poszczególnych aplikacji.
Na końcu możemy zobaczyć również troszkę informacji o podzespołach.
ASUS AURA Sync RGB
Aplikacja ASUS AURA Sync RGB odpowiada za podświetlenie LED. Można ustawić naprawdę sporo trybów. Od domyślnych poprzez całkowicie własne.
Producent umożliwia także podłączenie zewnętrznych taśm LED.
ASUS EZ Update
Oprogramowanie to pozwala na aktualizację wszystkich sterowników oraz programów, powiązanych z płytą główną. W ten sposób szybko i łatwo będziemy mieli najnowsze oprogramowanie.
Ustawienia platformy testowej
Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dysk miał ustawiony interfejs AHCI i wpięty był w porty SATA 6 Gb/s. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Pominęliśmy testy dysków oraz temperatur procesora z prostego powodu – zbyt duża liczba zależnych czynników.
Model | Dostawca | |
---|---|---|
Procesor | AMD Ryzen 5 1600 | |
Płyta główna | ASUS ROG STRIX B450-I GAMING | |
Karta graficzna | Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition | |
Pamięć RAM | HyperX Fury 16 GB DDR4-2133 MHz | |
Dysk twardy | Segate Barracuda 500 GB | |
Obudowa | SilverStone SST-SG13B | |
Zasilacz | be quiet! SFX L Power 500W | |
System operacyjny | Windows 10 Pro 64 bity |
Benchmarki
Cinebench
Tradycyjnie nasze testy zaczynamy od syntetyków. W tym przypadku jest to Cinebench R15.038 i test wydajnościowy jednego rdzenia.
Drugi test to już wykorzystanie wielu rdzeni. Tutaj zastosowany procesor pokazuje swoje możliwości.
Testy pamięci operacyjnej
Teraz przyszedł czas na zapis i odczyt modułów pamięci. Jest to bardzo ważna część na płycie głównej. Wykorzystaliśmy do tego program AIDA64 5.95.4500. Zobaczmy, jak to wygląda.
3DMark Fire Strike
I kolejny syntetyk, ale tym razem związany z graniem. 3DMark Fire Strike potrafi wykorzystać wszystkie dostępne rdzenie oraz mocno obciążyć kartę graficzną.
Crysis 3
Ta gra to już klasyk wręcz. Silnik CryEngine 3 potrafi wycisnąć siódme poty ze sprzętu. W naszych testach wykorzystaliśmy słynną mapę Welcome to the Jungle. Jest to miejsce, które wymaga dobrej karty graficznej oraz procesora.
DOOM
DOOM to gra autorstwa studia id Software. Wykorzystuje swój własny silnik id Tech 6, który renderuje przy użyciu OpenGL lub Vulkan. Jako miejsce testowe wybraliśmy pierwszą mapę w grze i miejsca różnych walk z wrogami.
DOTA 2
Silnik Source 2 to podobny przykład, jak w Crysis 3. Bez mocnego procesora nic nam po mocarnej karcie graficznej. Gra jest pod tym względem wymagająca.
Dying Light
Dying Light to gra akcji w klimatach survival horroru. Za tytuł odpowiedzialne jest polskie studio Techland. Gra działa na silniku Chrome Engine 6, a do renderowania grafiki wykorzystuje interfejs DirectX 11. Testy wykonywaliśmy na mapie od społeczności The Hunter. Jest to ogromna dolina z mnóstwem roślinności i zombi.
Pobór mocy
A ile pobiera cała platforma? W stanie spoczynku jest to zaledwie 35 Watów. Byliśmy bardzo zaskoczeni tym.
Pod obciążeniem nie wygląda to tak źle.
Podsumowanie testów ASUS ROG STRIX B450-I GAMING
Wybór płyt głównych mini-ITX opartych o chipset B450 jest dość duży. Firma AMD postarała się, aby dla jej procesorów było dostępnych dużo modeli. W związku z tym firma ASUS od lata stara się sprostać estetyce oraz wyposażeniu i możliwościom.
Ze względu na zastosowane komponenty oraz oferowane możliwości cena płyty ASUS ROG STRIX B450-I GAMING nie jest niska. Nasz model jest dostępny w Polsce w przedziale 750 – 810 zł. Jednakże uważamy, że producent mógłby troszkę obniżyć jej cenę. Skusiłoby to potencjalnych nabywców. Wszak konkurencja depcze po piętach.
Producent nie zapomniał o dobrym monitoringu podzespołów, podkręcaniu oraz dodatkowych profilach. Trzy złącza dla wentylatorów to ogromna zaleta dla osób stosujących różnego rodzaju chłodzenia (wodne i powietrzne).
Sama płyta prezentuje się również bardzo dobrze. Kolory poszczególnych elementów zostały dobrane idealnie. Na duży plus zasługuje wbudowane oświetlenie RGB LED. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu jesteśmy w stanie w pełni kontrolować kolory. Miłośnicy modyfikacji docenią to bardzo.
Duży plus także za kartę dźwiękową, którą ładnie połączono z dyskiem SSD na złącze M.2. Po prostu estety i funkcjonalność w jednym.
Zalety:
- Złącza NVMe oraz M.2
- Wzmocnione złącze PCI-Express
- Dobrej jakości zintegrowany układ dźwiękowy
- Dodatkowe oprogramowanie do sterowania podzespołami
- Podświetlenie RGB LED, który można sterować
- Pozwala na podkręcanie odblokowanych procesorów
- Zewnętrzne anteny WiFi
Wady:
- Zbyt wygórowana cena
Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy ASUS.