Strona głównaPcMod.plNewsyASRock Z790M-ITX WiFi – płyta mini-ITX pod Raptor Lake-S

ASRock Z790M-ITX WiFi – płyta mini-ITX pod Raptor Lake-S

ASRock wprowadził do sprzedaży płytę główną ASRock Z790M-ITX WiFi. Jest to topowy model, oparty na chipsecie Z790 z gniazdem LGA 1700. Obsługiwane są procesory Intel Alder Lake-SRaptor Lake-S, co umożliwia zbudowanie mocnej maszyny do profesjonalnej pracy oraz grania.

Sekcja zasilania i inne technologie

Płyta główna ASRock Z790M-ITX WiFi wyposażona została w 9-fazową sekcję zasilania. Składa się z solidnych komponentów i zapewnia płynny przesył mocy do procesora. Producent zamontował dławiki o mocy 50A Klasy Premium, które saturują odpowiednio napięcie, dostarczając stabilne i wzmocnione zasilanie Vcore do płyty głównej.

ASRock Z790M-ITX WiFi

Konstrukcja Dr.MOS jest zoptymalizowana pod kątem monitorowania prądu i temperatury każdej z faz, dzięki czemu dostarcza bardziej płynne i czyste zasilanie do procesora, zwiększając jego wydajność i możliwości OC.

8-warstwowa płytka PCB zapewnia stabilne przesyłanie zasilania, co przekłada się na dobrą wydajność energetyczną. Skorzystają na tym zarówno overclockerzy, gamerzy jak i entuzjaści komputerowi.

Pamięci RAM, PCI Express 5.0 i pamięci masowe

Płyta główna ASRock Z790M-ITX WiFi otrzymała dwa sloty na pamięci RAM DDR5. Zamontowane pamięci mogą pracować z maksymalną częstotliwością 6800+ MHz (OC). Użytkownik może umieścić do 64 GB w dwóch kościach łącznie.

ASRock Z790M-ITX WiFi

Trzeba tutaj wspomnieć o ważnym aspekcie bezpieczeństwa. ASRock zaimplementował na bezproblemowy obwód ochronny, który obniża ryzyko uszkodzenia modułu pamięci. Jest to spowodowane unikalną architekturą elektryczną DDR5. Jeżeli dojdzie do ich demontażu, w czasie włączone zasilania, to istnieje duże ryzyko uszkodzenia modułu pamięci.

Na pokładzie jest także złącze PCI Express 5.0 ze specjalnym montażem typu SMT. Sposób ten poprawia przesyłanie sygnałów oraz wzmacnia ich stabilność przy wysokiej prędkości. Standard PCI Express 5.0 pozwala osiągnąć przepustowość na poziomie 128 GB/s.

ASRock Z790M-ITX WiFi

Użytkownicy mogą również zamontować do dwóch urządzeń pamięci masowej w standardzie M.2 na złączu PCI Express 4.0. Oba umieszczono pod specjalnym typem chłodzenia na górze płyty. Nie zabrakło także 4 złączy SATA 6 Gb/s.

Inne udogodnienia

Producent nie zapomniał o fanach multimediów. Na pokładzie ASRock Z790M-ITX WiFi zamontowano system Nahimic Audio z kodekiem Realtek ALC897.

ASRock Z790M-ITX WiFi

Nie zapomniano również o podświetleniu RGB. Na płycie głównej zostały zintegrowane headery RGB oraz adresowalny header RGB, które pozwalają na montaż kompatybilnych urządzeń LED. Użytkownicy mają również możliwość synchronizacji certyfikowanych urządzeń Polychrome Sync RGB dla stworzenia unikatowych efektów podświetlenia.

Jeżeli chodzi o Internet, to producent przygotował kontroler 2.5G Ethernet oraz Gigabit LAN Intel I219V. Nie zabrakło również bezprzewodowego modułu 802.11ax Wi-Fi 6E.

Tylne porty

Na tylnym panelu ASRock Z790M-ITX WiFi znajdziemy: Display Port 1.4, HDMI, 4 x USB 3.2 Gen2 Typu A, USB 3.2 Typu C, 2 x USB 2.0 Typu A, 2 x RJ-45 LAN, wyjście optyczne, złącza HD Audio, złącza anten WiFi.

ASRock Z790M-ITX WiFi

Źródło: www.asrock.com

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Warto przeczytać