W czasie targów CES 2022 firma AMD zaprezentowała procesor Ryzen 7 5800X3D. Jest to pierwsza jednostka, która otrzymała technologię 3D V-Cache. Umożliwia ona umieszczenie na każdym z chipletów modułu SRAM, zwiększającego rozmiar dostępnej pamięci podręcznej L3. Tym samym 8-rdzeniowa i 16-wątkowa jednostka, prócz 32 MB podstawowej pamięci cache L3, zaoferuje dodatkowy stos o rozmiarze aż 64 MB. Razem daje to aż 96 MB.

Ryzen 7 5800X3D

Według AMD tak duża ilość pamięci cache L3 ma zaoferować do nawet kilkudziesięcioprocentowego wzrostu osiągów w grach. Nie podano jeszcze, jak zachowają się przy tym specjalistyczne aplikacje, które również mogą skorzystać na zwiększonej ilości pamięci podręcznej. Pozostaje nam czekać na oficjalne testy, które powinny mieć miejsce wiosną 2022 roku, niedługo po premierze.

Specyfikacja Ryzen 7 5800X3D
Liczba rdzeni 8 / 16
Taktowanie podstawowe 3.4 GHz
Taktowanie w trybie Turbo do 4.5 GHz
Rodzina Zen 3+
Litografia 7 nm
TDP 105 W
Łączny L3 Cache 96 MB
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PRZEZamd.com
ŹRÓDŁOamd.com
Poprzedni artykułBardzo dobra gra MOUZ NXT w WePlay Academy League Season 3!
Następny artykułRaijintek ERMIS 450B – nowy zasilacz mini-ITX
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.