fbpx
Strona głównaSprzętKarty graficzneRadeon RX 7800 XT – nowe karty graficzne na architekturze RDNA 3

Radeon RX 7800 XT – nowe karty graficzne na architekturze RDNA 3

Firma AMD wprowadziła do sprzedaży kartę graficzną Radeon RX 7800 XT. Nowa generacja została oparta o architekturę RDNA 3, która to ma budowę chipletową. Zastosowano tutaj rdzeń NAVI 32 XT z 60 Jednostkami obliczeniowymi (Compute Units).

Budowa rdzenia graficznego karty Radeon RX 7800 XT

Powierzchnia rdzenia wynosi 346 mm2. Producent umieścił w nim 3840 procesorów strumieniowych, 240 jednostek teksturujących oraz 96 jednostek renderujących. Mamy również 60 jednostek RT oraz 120 jednostek AI. Producent umieścił 64 MB pamięci Infinity Cache.

Taktowanie bazowe rdzenia wynosi 2025 MHz, w trybie “Gry” wzrasta do 2124, a w trybie “Boost” osiąga aż 2430 MHz. Karta otrzymała do dyspozycji 16 GB pamięci GDDR6 o taktowaniu 19,5 GHz i 256-bitowej szynie danych. Daje to łączną przepustowość na poziomie 620 GB/s.

Karta Radeon RX 7800 XT obsługiwać będzie następujące złącza wideo: HDMI 2.1a, DisplayPort 2.1. TBP ma wynosić 263 Waty, a do zasilania konieczne będzie podłączenie dwóch 8-pinowych wtyczek. Cena MSRP ustalona została na 499 dolarów.

Zastosowane technologie

Nowe FidelityFX Super Resolution (FSR) 3

Następna generacja popularnej funkcji skalującej obraz oferuje znaczny wzrost wydajności w obsługiwanych grach. AMD FSR 3 obsługuje generowanie klatek za sprawą AMD Fluid Motion Frames i danych o ruchu z gry. Technologia ta, tak jak poprzednie wersje, została zaprojektowana tak, aby zapewniać korzyści na wielu platformach sprzętowych, w tym produktach konkurencji i konsolach.

AMD Radiance Display Engine

Funkcja wyposażona została w 12-bitowy HDR i pełne pokrycie przestrzeni kolorów REC2020. Dzięki obsłudze portu DisplayPort 2.1 można wykorzystać 68 miliardów kolorów w rozdzielczości 8K i odświeżaniu 165 Hz.

Dual Media Engine z AV1

Dodano pełną obsługą kodowania i dekodowania AV1, zaprojektowane do działania z rozdzielczością 8K, szerokim spektrum kolorów oraz HDR.

Dual Media Engine z AV1

AI Matrix Accelerator

Całkowicie nowe jednostki obliczeniowe, które mają być konkurencją dla technologii NVIDIA Tensor, czy Intel XMX.

Źródło 1: www.amd.com

Źródło 2: www.amd.com/en/products/graphics/amd-radeon-rx-7800-xt

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać