Akceleratory graficzne nVidia Tesla umożliwiły dokonanie przełomu w badaniach nad wirusem HIV

0
267

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign (UIUC) po raz pierwszy w historii określili precyzyjnie chemiczną strukturę kapsydu wirusa HIV, tj. białkowego płaszcza chroniącego jego materiał genetyczny. Poznanie tej struktury jest kluczowe do powstania nowych i skutecznych leków antyretrowirusowych pomagających zwalczyć wirusa. Przy tym przełomowym wydarzeniu wykorzystano maszynę bazującą na platformie Cray XK7, wyposażoną w 3000 akceleratorów graficznych nVidia Tesla K20X, która była częścią superkomputera Blue Waters. Jej moc pozwoliła naukowcom na uruchomienie największej symulacji w historii badań naukowych, obejmującej aż 64 miliony molekuł.

Dzięki temu naukowcy z UIUC poznali szczegóły struktury kapsydu, czyli białkowej osłony wirusa, która zawiera jego materiał genetyczny. Chroni ona i wprowadza ten materiał do ludzkich komórek. Po przedostaniu się do środka, materiał jest wypuszczany na zewnątrz. Tak rozpoczyna się infekcja.

Dzięki planowanemu zwiększeniu liczby akceleratorów graficznych w superkomputerze Blue Waters, naukowcy z UIUC planują wydłużenie czasu symulacji, aby uzyskać lepszy wgląd w strukturę oraz zachowanie kapsydu HIV. Do tej pory nie utworzono jeszcze leków, których celem byłby kapsyd wirusa HIV. Jednak zdobyte informacje o strukturze kapsydu wirusa HIV dają farmakologom możliwość stworzenia nowych i bardziej skutecznych leków zwalczających HIV.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułTP-Link TL-SG5412F – zaawansowany przełącznik zarządzalny L2
Następny artykułnVidia GeForce GTX 760M, GeForce GTX 765M, GeForce GTX 770M, GeForce GTX 780M
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.