Rynek kart graficznych ostatnimi czasy przeżywa duży kryzys. A to za sprawą bardzo dużego popytu na karty graficzne. Powodem tego są kryptowaluty i ogromna chęć ich wydobywania. A najlepiej do tego sprawdzają się właśnie karty graficzne.

Pod koniec października 2017 roku miała miejsce premiera karty GeForce GTX 1070 Ti. Jest to kolejny i zarazem bardzo mocny członek rodziny Pascal. Firma ZOTAC przygotowała miniaturową wersję tego modelu – ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini. A my postanowiliśmy sprawdzić jej możliwości. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Wygląd

Zotac GeForce GTX 1070 Ti Mini posiada układ graficzny GP104-300, wykonany w 16 nm procesie technologicznym FinFET. W jego wnętrzu znajdują się 2432 rdzenie CUDA, zbudowane z 19 bloków SM (Streaming Multiprocessors). Do tego dochodzą 152 jednostki teksturujące oraz 64 jednostki renderujące.

Karta Zotac GeForce GTX 1070 Ti Mini ma fabrycznie podkręcone zegary do wartości 1607 MHz, a w trybie Boost wzrasta do 16830 MHz. Całość wspomagana jest przez 8 GB pamięci GDDR5 o taktowaniu 8016 MHz i na 256 bitowej szynie danych. Łączna przepustowość modułów pamięci wynosi 256 GB/s.

PCB posiada długość 174 mm oraz system chłodzenia, składający z dwóch wentylatorów: 90 mm i 100 mm. Ma to zapewnić o wiele lepszy sposób odprowadzania ciepła. Technologia FREEZE dodatkowo reguluje działanie wentylatorów, przełączając je w cichy tryb w trakcie bezczynności systemu.

Do rdzenia przylegają miedziane ciepłowody o średnicy 8 mm oraz miedziana płytka chłodząca, zapewniające trzypunktowy efekt chłodzenia. Elementy te przekazują nadmiar ciepła do aluminiowych żeberek. Radiator posiada długość 211 mm.

Wszystkie elementy konstrukcyjne Zotac GeForce GTX 1070 Ti Mini są umieszczone wewnątrz osłony. Z tyłu mamy jeszcze miedzianą płytkę chłodzącą, zapewniającą dodatkowe wzmocnienie i odprowadzanie ciepła.

Na śledziu znajdziemy wyjścia: 3 x DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b oraz DVI-D.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dysk miał ustawiony interfejs AHCI i wpięty był w porty SATA 6 Gb/s. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti MiniZotac GeForce GTX 1070 Ti Mini Zotac
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSeagate Barracuda PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 550W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

Unigine Heaven

Unigine Heaven to znany benchmark do mierzenia wydajności kart graficznych. W naszych testach włączyliśmy wysokie detale, średnią teselację oraz wyłączyliśmy antyaliasing. Liczba klatek była mierzona po około 10 minutach od uruchomienia benchmarku.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - Unigine Heaven

Unigine Valley

Unigine Valley to benchmark do testowania wydajności karty graficznej od Unigine Corp. Podcas testów generowany jest krajobraz w klimacie górskim, z dużą rozległą doliną. Doskonale tutaj widać działanie teselacji oraz jak zmienna pogoda, wpływa na ilość generowanych klatek. W naszych testach włączyliśmy wysokie detale oraz wyłączyliśmy antyaliasing. Liczba klatek była mierzona po około 10 minutach od uruchomienia benchmarku.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - Unigine Valley

Unigine Superposition

Unigine Superposition jest to benchmark dopasowany pod karty graficzne najnowszej generacji. Obsługuje takie technologie jak OpenGL, Vulkan (w późniejszym czasie) oraz DirectX 12.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - Unigine Superposition

3DMark – Fire Strike

3DMark – Fire Strike to jeden z najpopularniejszych benchmarków na świecie. Służy do testowania wydajności komputerów, w tym głównie układów graficznych. Ostateczny wynik podawany w ilości punktów.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - 3DMark - Fire Strike

3DMark – Sky Diver

3DMark – Sky Diver jest to benchmark do testowania wydajności sprzętu. Został jednak przystosowany do sprzętu ze średniego segmentu wydajnościowego. Ostateczny wynik jest podawany w ilości punktów.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - 3DMark - Sky Diver

Crysis 3

Crysis 3 to gra, która została wydana w 2013 roku. Działa na silniku CryEngine 3, który potrafi wycisnąć siódme poty ze sprzętu. W naszych testach wykorzystaliśmy słynną mapę Welcome to the Jungle. Jest to miejsce, które wymaga dobrej karty graficznej oraz procesora.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - Crysis 3

DOOM

DOOM to gra autorstwa studia id Software. Wykorzystuje swój własny silnik id Tech 6, który renderuje przy użyciu OpenGL lub Vulkan. Jako miejsce testowe wybraliśmy pierwszą mapę w grze i miejsca różnych walk z wrogami.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - DOOM ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - DOOM

 

 

Elite Dangerous: Arena

Elite Dangerous: Arena to samodzielna produkcja od studia Frontier Development. Tytuł koncentruje się na szybkich i dynamicznych pojedynkach w trybie wieloosobowym. Jest to w zasadzie przerobiona wersja Elite Dangerous, bez możliwości zwiedzania ogromnego uniwersum.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - Elite Dangerous: Arena

Dying Light

Dying Light to gra akcji w klimatach survival horroru. Za tytuł odpowiedzialne jest polskie studio Techland. Gra działa na silniku Chrome Engine 6, a do renderowania grafiki wykorzystuje interfejs DirectX 11. Testy wykonywaliśmy na mapie od społeczności The Hunter. Jest to ogromna dolina z mnóstwem roślinności i zombi.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - Dying Light

DOTA 2

DOTA 2 to znana wszystkim gra typu MOBA. Jest to kontynuacja fanowskiej modyfikacji Defense of the Ancients dla gry Warcraft 3 i stała się jedną z najczęściej rozgrywanych gier online na świecie. W czasie rozgrywki może uczestniczyć do 10 graczy, po maksymalnie pięć osób w dwóch drużynach. Gracz kontroluje jednego bohatera, który zdobywa doświadczenie i awansuje na kolejne poziomy. Za zdobyte złoto kupowany jest ekwipunek, który wzmacnia bohatera.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - DOTA 2

Silnik gry Source 2 bardzo lubi dużą liczbę silnych wątków. Dlatego im posiadamy mocniejszy model, tym lepiej dla tej gry.

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2 to symulator jazdy ciężarówką. Gra oferuje nam kilka europejskich krajów do zwiedzania oraz wiernie odwzorowane modele pojazdów. Każde miasto w grze posiada swoje unikalne budynki. Za tytuł odpowiada czeskie studio SCS Software, w którym pracuje kilku Polaków.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - Euro Truck Simulator 2

Pobór mocy

Pobór mocy mierzyliśmy w całym zestawie przy użyciu watomierza. Błąd pomiarowy mógł wynieść maksymalnie 5 Watów. Jak widzimy, podczas zwykłej pracy zestaw pobiera niewiele. W naszych testach wartość ta mogła urosnąć do 120 watów, jeżeli oglądaliśmy film czy wykonywaliśmy jakieś inne czynności, które w zamierzeniu miały lekko obciążyć zestaw.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - Pobór mocy - spoczynek

Maksymalny pobór mocy zmierzyliśmy po około 15 minutach uruchomienia gry Crysis 3 na mapie Welcome to the Jungle.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - Pobór mocy - obciążenie

Temperatury

Karta Zotac GeForce GTX 1070 Ti Mini w stanie spoczynku posiadała normalne temperatury. Chłodzenie było praktycznie bezgłośne, a wiatraki chodziły na minimalnych obrotach.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - Pobór mocy - spoczynek

Podczas obciążenia można było usłyszeć lekki szum wentylatorów. Podczas 20 minutowego obciążenia w Unigine Heaven karta nie przekroczyła 80 stopni Celsjusza.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini - Pobór mocy - obciążenie

Wnioski końcowe na temat ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini

Musimy powiedzieć, że ZOTAC po raz kolejny pokazał, że mocne modele kart graficznych można zmieścić w standardzie mini-ITX. W benchmarkach syntetycznych widać wyraźną pogoń za modelem ZOTAC GeForce GTX 1080 Mini. Nasz model wręcz depcze tej karcie po piętach.

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini

ZOTAC GeForce GTX 1070 Ti Mini wymaga mocnego procesora. Nasz Core i7-3770 radził sobie znakomicie. Aczkolwiek podejrzewamy, że z nowszymi generacjami Core i7 wyniki mogłyby być jeszcze lepsze. Szczególnie mowa tutaj o grach Crysis 3, DOTA 2, czy Euro Truck Simulator 2, gdzie silniki lubią dużą liczbę silnych wątków.

Posiadana przez nas obudowa Cougar QBX z zasilaczem ATX zmieściła na styk kartę Zotac GeForce GTX 1070 Ti Mini. Finy od radiatora praktycznie stykają się z kablami wychodzącymi z zasilacza. Jedynym ratunkiem tutaj jest zakup zasilacza SFX lub SFX-L z adapterem ATX.

Karta obecnie kosztuje prawie 2500 zł, jednakże jej cena sugerowana powinna wynosić 2090 zł.

Zalety:

  • Świetna wydajność w testowanych tytułach
  • Cicha i kulturalna praca chłodzenia
  • Świetnie się sprawdzi w zestawach mini-ITX z odpowiednią obudową i zasilaczem
  • Kompaktowe rozmiary i ładny wygląd
  • 5 lat gwarancji (2 lata podstawowej + 3 lata po darmowej rejestracji na stronie producenta)

Wady:

  • W niektórych obudowach mini-ITX może być problem z jej montażem
  • Nie do zdobycia w sugerowanej cenie 2090 zł 🙁

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Zotac.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułZnamy wydajność zintegrowanego układu graficznego nowego procesora Ryzen 5 2400G
Następny artykułFestiwal Muzyki Filmowej 2018 w Krakowie z CD Projekt RED
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.