Pięć tygodni temu zakończyły się największe targi gier komputerowych w tej części Europy – Poznań Game Arena 2019. Wszystko, co dobre niestety, ale się szybko skończyło. Z informacji od organizatorów wiemy, że imprezę odwiedziło łącznie 79 347 zwiedzających, co jest rekordowym wynikiem. W poprzednim roku liczba ta wynosiła 76 199 odwiedzających. Na uczestników czekało aż 10 pawilonów wypełnionych atrakcjami oraz 220 wystawców. Punktualnie o godz. 10:00 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich pojawili się pierwsi zwiedzający, choć najbardziej spragnieni gamingowych emocji czekali na otwarcie bram już dużo wcześniej. Niesłabnące zainteresowanie wydarzeniem sprawiło, że już od pierwszych minut niemal wszystkie stoiska zostały oblężone przez miłośników gier.

Zapraszamy do naszych relacji:

Poznań Game Arena 2019 – jaki sprzęt mogliśmy zobaczyć
Poznań Game Arena 2019 – jakie gry mogliśmy zobaczyć
Odwiedziliśmy stoisko OMEN (by HP) na Poznań Game Arena 2019

Ceremonia otwarcia targów Poznań Game Arena 2019 odbyła się w samo południe w pawilonie 6. Podczas uroczystości usłyszeliśmy przemowy Tomasza Kobierskiego (Wiceprezesa Grupy MTP), Jakuba Marszałkowskiego (Szefa Game Industry Conference) oraz Jędrzeja Solarskiego (Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania).

Następnie rozpoczęto wręczanie statuetek dla najlepiej przygotowanych stoisk podczas PGA. Kapituła w składzie prof. Andrzej Wielgosz (przewodniczący), Jędrzej Solarski (Zastępca Prezydenta Miasta Poznania), Dariusz Wawrzyniak (Dyrektor Grupy Produktów MTP) i Łukasz Wołonkiewicz (Dyrektor Targów PGA), postanowiła wyróżnić następujące stoiska:

 • Gigabyte
 • Koch Media
 • Lotto
 • Farming Simulator
 • Cenega / Bethesda
 • Samsung / Komputronik
 • Polymus Sp. z o.o. / HP
 • Media Markt
 • Ubisoft
 • Asus
 • CD Projekt / Cyberpunk
 • Klabater S.A.
 • LG
 • Wargaming
 • Nintendo
 • All in! Games

Zabawa podczas VIP DAY trwała do godziny 18:00. Ostatnim punktem pierwszego dnia Poznań Game Arena był spektakl Epic Game Music, który pozwolił publiczności zgromadzonej w Sali Ziemi przenieść się w magiczny świat gier wideo, dzięki niesamowitej muzyce oraz imponującej oprawie audiowizualnej.

Paweł Lewandowski odwiedza targi

Podobnie jak przed rokiem targi odwiedził Paweł Lewandowski – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miał okazję zobaczyć tegoroczne stoiska oraz spotkać się z polskimi twórcami gier. Zwieńczeniem pobytu Wiceministra była obecność na gali Central & Eastern European Game Awards, na której wręczono nagrody dla najlepszych twórców gier z Europy Środkowo – Wschodniej. Paweł Lewandowski wręczył statuetkę za najlepszą grę, która przypadła dla Mordhau, która została wyprodukowana przez studio Triternion.

Wyróżnienia dla twórców gier

W czasie tragów wyłoniono laureatów plebiscytów CEEGA oraz PGA Awards. Central & Eastern European Game Awards to wspólne przedsięwzięcie organizacji branżowych z 15 krajów naszego regionu, takich jak m.in.: Litwa, Łotwa, Rumunia, Macedonia, Białoruś, Mołdawia, Bułgaria, Gruzja, Słowacja, Węgry, Słowenia, Ukraina, Czechy i Polska. W ramach projektu co roku przyznawane będą nagrody dla najlepszych gier wideo powstałych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Poznań Game Arena 2019 - Central & Eastern European Game Awards

Zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę, w Sali Ziemi. W wydarzeniu wzięło udział wielu szczególnych gości na czele z Wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pawłem Lewandowskim, który wręczył statuetkę dla najlepszej gry – Mordhau.

Poniżej prezentujemy pełną listę zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

 • Najlepsza oprawa wizualna: Blood Will be Spilled (Doublequote Studio)
 • Najlepsza oprawa audio: My Brother Rabbit (Artifex Mundi)
 • Najlepszy projekt: Book of Demons (Thing Trunk)
 • Najlepsza narracja: Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści (CD Projekt RED)
 • Najlepsza technologia: Space Engineers (Keen Software House)
 • Ukryty klejnot: Feudal Alloy (Attu Games)
 • Najlepsza gra mobilna: Tanks a lot (BoomBit Inc.)
 • Najlepsza gra: Mordhau (Triternion)
 • China Choice: World War 3 (The Farm 51)

Nagrody wręczono także twórcom niezależnym, którzy zaprezentowali się w strefie Indie. Do ścisłej czołówki zostało nominowanych aż 16 gier. Dyskusje wśród jury trwały długo, lecz po długich debatach udało się wyłonić zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Decyzją kapituły PGA Awards na największe wyróżnienie zasłużyła gra RiftBreaker. Produkcja EXOR Studios otrzymała nagrody w kategoriach “Najlepsza Gra Indie na PGA ” oraz “Najlepsze Stoisko na PGA”.

Poznań Game Arena 2019 - Central & Eastern European Game Awards

Jako Najlepszą Zagraniczną Grą Indie ogłoszono z kolei Through the Darkest of Times. To strategiczna gra, w której wcielamy się w członka ruchu oporu, działającego w Berlinie. Akcja toczy się w czasach nazistowskich. Jako przywódca musimy planować i wykonywać działania, mające na celu walkę z reżimem. Naszym zadaniem jest nie tylko dbanie o morale zespołu i pozyskiwanie środków na realizację celów, ale także ukrywanie się przed Gestapo.

Nagroda dziennikarzy przypadła z kolei grze Chernobylite. To najnowsza produkcja z gatunku survival horror od twórców uznanej na całym świecie gry Get Even.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułADATA XPG Summoner – klawiatura mechaniczna z podświetleniem RGB
Następny artykułVirtus.pro zagra w Los Angeles na turnieju cs_summit 5!
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.