Na nasz warsztat trafiła konstrukcja Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB. Jest to karta należąca do średniego segmentu. W naszych testach chcemy odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania:

 • Czy posiadacze tej karty powinni się rozglądać za nową konstrukcją?
 • Czy osoby chcące ją zakupić, powinny się nią dalej interesować?

Dodatkowo spojrzymy też na aspekt zestawów mini-ITX.

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

GeForce GTX 960 na rynku jest już od prawie 2 lat. Karta miała swoją premierę 22 stycznia 2015 roku i w tamtym okresie była wyceniana na około 1000 zł. Model ten wykorzystuje rdzeń GM206, należący do drugiej generacji architektury Maxwell.

Opisywany przez nas Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB posiada 1024 jednostki CUDA, po 8 bloków SMM, 32 jednostki ROP oraz 64 jednostki teksturujące. Prócz tego wyposażono ją w 2 GB pamięci GDDR5 o taktowaniu 1405 MHz na 128 bitowej szynie danych.

Cała karta z chłodzeniem posiada długość 215 mm. Zastosowano tutaj system DirectCU II z czterema niklowanymi rurkami cieplnymi o średnicy 10 mm. Warto zaznaczyć, że posiadają one bezpośredni kontakt z rdzeniem, co ma zapewniać bardzo dobre przewodnictwo cieplne.

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Prócz tego chłodzenie zostało wyposażone w dwa wentylatory o średnicy 70 mm. Dzięki technologii Strix podczas braku obciążenia, chłodzenie przechodzi w tryb pasywny.

Na śledziu znajdziemy 3 x DisplayPort 1.4, HDMI 2.0 oraz DVI-I.

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Karta Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB świetne wpasowuje się do obudowy Cougar QBX. Jest niedługa, posiada ciemne kolory i co najważniejsze jest cicha w działaniu.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dysk miał ustawiony interfejs AHCI i wpięty był w porty SATA 6 Gb/s. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i5 LGA 1155Intel Core i5-2400 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GBAsus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB ASUS
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 6 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Zotac 240 GB Premium Edition SSDZotac 240 GB Premium Edition SSD Zotac
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz CorsairCorsair CX600 600W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Jaśniejszy kolor oznacza średnie klatki na sekundę, natomiast ciemniejszy to wartość minimalna.

Testy

Unigine Heaven

Unigine Heaven to znany benchmark do mierzenia wydajności kart graficznych. W naszych testach włączyliśmy wysokie detale, średnią teselację oraz wyłączyliśmy antyaliasing. Liczba klatek była mierzona po około 10 minutach od uruchomienia benchmarku.

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Unigine Valley

Unigine Valley to benchmark do testowania wydajności karty graficznej od Unigine Corp. Podcas testów generowany jest krajobraz w klimacie górskim, z dużą rozległą doliną. Doskonale tutaj widać działanie teselacji oraz jak zmienna pogoda, wpływa na ilość generowanych klatek. W naszych testach włączyliśmy wysokie detale oraz wyłączyliśmy antyaliasing. Liczba klatek była mierzona po około 10 minutach od uruchomienia benchmarku.

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

DOOM

DOOM to gra autorstwa studia id Software. Wykorzystuje swój własny silnik id Tech 6, który renderuje przy użyciu OpenGL lub Vulkan. Jako miejsce testowe wybraliśmy pierwszą mapę w grze i miejsca różnych walk z wrogami.

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Elite: Dangerous Arena

Elite: Dangerous Arena to samodzielna produkcja od studia Frontier Development. Tytuł koncentruje się na szybkich i dynamicznych pojedynkach w trybie wieloosobowym. Jest to w zasadzie przerobiona wersja Elite Dangerous, bez możliwości zwiedzania ogromnego uniwersum.

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Dying Light

Dying Light to gra akcji w klimatach survival horroru. Za tytuł odpowiedzialne jest polskie studio Techland. Gra działa na silniku Chrome Engine 6, a do renderowania grafiki wykorzystuje interfejs DirectX 11. Testy wykonywaliśmy na mapie od społeczności The Hunter. Jest to ogromna dolina z mnóstwem roślinności i zombi.

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

DOTA 2

DOTA 2 to znana wszystkim gra typu MOBA. Jest to kontynuacja fanowskiej modyfikacji Defense of the Ancients dla gry Warcraft 3 i stała się jedną z najczęściej rozgrywanych gier online na świecie. W czasie rozgrywki może uczestniczyć do 10 graczy, po maksymalnie pięć osób w dwóch drużynach. Gracz kontroluje jednego bohatera, który zdobywa doświadczenie i awansuje na kolejne poziomy. Za zdobyte złoto kupowany jest ekwipunek, który wzmacnia bohatera.

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2 to symulator jazdy ciężarówką. Gra oferuje nam kilka europejskich krajów do zwiedzania oraz wiernie odwzorowane modele pojazdów. Każde miasto w grze posiada swoje unikalne budynki. Za tytuł odpowiada czeskie studio SCS Software, w którym pracuje kilku Polaków.

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Pobór mocy

Pobór mocy mierzyliśmy w całym zestawie przy użyciu watomierza. Błąd pomiarowy mógł wynieść maksymalnie 5 Watów. Jak widzimy, podczas zwykłej pracy zestaw pobiera niewiele. W naszych testach wartość ta mogła urosnąć do 100 watów, jeżeli oglądaliśmy film czy wykonywaliśmy jakieś inne czynności, które w zamierzeniu miały lekko obciążyć zestaw.

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Maksymalny pobór mocy zmierzyliśmy po około 15 minutach uruchomienia benchmarku Unigine Heaven.
Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Temperatury

Karta Asusa w stanie spoczynku posiadała normalne temperatury. Chłodzenie było praktycznie bezgłośne, a wiatraki chodziły na minimalnych obrotach.
Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Podczas obciążenia można było co najwyżej usłyszeć lekki szum wentylatorów, ale nawet podczas 20 minutowego obciążenia w Unigine Heaven karta nie przekroczyła 80 stopni Celsjusza.
Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Wnioski końcowe

Nasze trzytygodniowe testy karty Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB dobiegły końca. Karta dumnie działała w naszym zestawie mini-ITX z 6 GB pamięci RAM i procesorem Intel Core i5-2400. Teraz czas odpowiedzieć na postawione na początku pytania? Czy osoby posiadające tą kartę powinny kupować nową? Czy osoby chcące ją zakupić, powinny się nią dalej interesować?

Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2 GB

Wpierw odpowiemy na pierwsze z nich. Otóż według nas nie trzeba póki co wymieniać tego modelu. Sprawdza się on nadal świetnie w tych tytułach, co testowaliśmy na wysokich detalach. A nawet, jakby trzeba było je zmniejszyć do średnich to i tak nadal by się świetnie grało. Karta spokojnie starczy na 2 – 3 lata, chyba że ktoś jest zapalonym graczem. Ale patrząc po dobrze zoptymalizowanych silnikach, to według nas nie ma takowej potrzeby.

Jeżeli ktoś myślał o jej zakupie i chce już teraz grać, to powinien śmiało brać. Aczkolwiek w niedługim czasie model ten powinien stanieć, ponieważ za mniejsze pieniądze będzie do kupienia karta GeForce GTX 1050 Ti. I ona w wielu testach jest równie wydajna, jak stary poczciwy Asus GeForce GTX 960 Strix OC 2GB.

Jeżeli chodzi o zestaw mini-ITX to jest to jak najbardziej konstrukcja dla takich komputerów. Długość 215 mm, dobrej jakości chłodzenie oraz niewielkie zapotrzebowanie na prąd, czynią z niej idealny produkt dla graczy z małymi obudowami.

Zalety:

 • Dobra wydajność pomimo upływu czasu
 • Cicha i kulturalna praca chłodzenia
 • Niskie temperatury pod obciążeniem
 • Świetnie się sprawdzi w zestawach mini-ITX
 • Nie wymaga mocnego zasilacza, w zupełności starczy 350 Watów dobrej klasy
 • Świetny wygląd
 • Nie wymaga mocnego zasilacza, w zupełności starczy 350 – 400 Watów dobrej klasy

Wady:

 • Zbyt wysoka cena, jak na tak stary model
 • Wymaga dodatkowej 6-pinowej wtyczki zasilania

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Asus.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułAMD wprowadza na chiński rynek kartę Radeon RX 470D
Następny artykułCall of Duty: Infinite Warfare – wojna na niespotykaną skalę rozpoczęta
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj