fbpx
Strona głównaSprzętChłodzenie wodne, czy powietrzem? Cooler Master wyjaśnia i proponuje.

Chłodzenie wodne, czy powietrzem? Cooler Master wyjaśnia i proponuje.

Firma Cooler Master postanowiła odpowiedzieć na pytanie: które chłodzenie wybrać: chłodzenie wodne czy powietrzem? Opisano dokładnie, jak wygląda kwestia różnego rodzaju chłodzeń dla komputerów osobistych. Jak wiemy, urządzenia te w odmienny w stosunku do siebie sposób schładzają podzespoły. Posiadają zupełnie inne rozmiary, cenę i przede wszystkim efektywność działania. Jak te różnice wyglądają w praktyce?

Chłodzenie wodne

Budowa chłodzenia cieczą jest bardziej złożona, ale w miarę prosta do zrozumienia. Urządzenie składa się z:

  • pompy, przez którą przepływa ciecz
  • bloków wodnych, odbierających wytworzone przez podzespół ciepł
  • chłodnicy z zamontowanymi na niej wentylatorami
  • rezerwuaru, gdzie gromadzi się ciecz
  • węży łączących wszystko w całoś

Wiele osób się zastanawia, jak ciecz używana jest w procesie chłodzenia. Otóż nie jest to woda, a specjalne chłodziwo. Posiada ona odpowiednie właściwości, pozwalające na dobry transport ciepła. Oczywiście woda również posiada zastosowanie, ale nie w tak małych systemach.

MasterLiquid Pro 240

By pozbyć się ciepła z procesora czy karty graficznej, blok wodny przejmuje gorące powietrze i za pośrednictwem węży oddaje je do cieczy. Ta następnie wędruje do chłodnicy, gdzie w ruch idą wentylatory przekazujące ciepło z płynu do powietrza. Po wszystkim chłodziwo – już zimne – wraca do bloku wodnego.

Chłodzenie powietrzem

W przypadku chłodzenia powietrzem kluczowym elementem jest radiator. Pośredniczy on w przechwytywaniu przez powietrze ciepła z podzespołu. Następnie przy pomocy wentylatora urządzenie wydmuchuje „gorąco” poza obudowę. W rozwiązaniu tym bardzo istotne jest, by obudowa zapewniała właściwą cyrkulację powietrza tak, by ciepło znajdywało szybko ujście na zewnątrz.

Co zatem wybrać?

Na korzyść chłodzenia powietrzem przemawia przede wszystkim cena, rozmiar oraz łatwość montażu i obsługi. Niestety, coolery te są głośniejsze i nie tak efektywne jak chłodzenie cieczą, dlatego osoby posiadające naprawdę potężne podzespoły, raczej powinny skorzystać z MasterLiquid Pro i innych jemu podobnych. W innym wypadku, dobre chłodzenie powietrzem takie jak Hyper 212 EVO, powinno zdać egzamin.

Oczywiście producenci podejmują próby zniwelowania wspomnianych niedogodności. Cooler Master stworzył swojego rodzaju hybrydę – MasterLiquid Maker 92. Jest to chłodzenie cieczą o kompaktowych rozmiarach z możliwością zamontowania przy procesorze w pozycji poziomej, jak i pionowej.

Jeżeli chodzi o laptopy, to dla nich najlepszym wyborem będzie zakup podstawki chłodzącej. Model MasterNotepal Maker umożliwia ustawienie wentylatorów w dowolnym miejscu w obrębie ramy tak, by schładzały ten fragment laptopa, który tego akurat wymaga.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać