Strona głównaPcMod.plNewsyChipset AMD X399/X390 dla HEDT pod procesory Ryzen - prawda czy fałsz?

Chipset AMD X399/X390 dla HEDT pod procesory Ryzen – prawda czy fałsz?

Zawarte poniżej informacje należy traktować jako plotkę, bardzo prawdopodobną, ale jednak plotkę. Wiemy już, że AMD ma w planach procesory mocniejsze niż Ryzen 7. Od dłuższego czasu w sieci przewijają się informacje o chipsecie AMD X399/X390. Czas na kolejne, bardziej szczegółowe dane.

Poniższe schematy przedstawiają układ X399 przeznaczony dla płyt głównych obsługujący 2 fizyczne proceosry, oraz X390 dla pojedynczego procesora.

Można założyć, że chipset X399 przeznaczony będzie dla serwerowych płyt głównych oraz stacji roboczych. Potwierdza to nie tylko obecność dwóch gniazd na procesor, ale również obsługa pamięci ECC – po 64 GB na każdy procesor. Na schemacie widać także informacje o biosie grafiki, co może wskazywać ma wyposażenie płyty w grafikę, której nie będą posiadały serwerowe procesory.

AMD-X399-Chipset

Schemat przedstawiający układ X390 pokazuje, że będzie to chipset przeznaczony do użytku domowego – głównie gamingu. Wskazuje na to potężna ilość linii PCIe (44 linie), co jest wartością wyższą niż w przypadku topowego układu Intela i7 6950X (40 linii).

AMD-X390-ChipsetCałość podkręca fakt, że w sieci krąży schemat płyty głównej z chipsetem x390. Najprawdopodobniej jest to płyta firmy Asus. Przemawia za tym obecny na płycie układ AURA odpowiadający za podświetlenie LED płyt głównych tego producenta. Według informacji, kolory na diagram zostały naniesione później, żeby pokazać, które podzespoły komunikują się bezpośrednio z procesorem, a które z chipsetem. Patrząc na schemat, widzimy też podstawkę AM44, która jest zdecydowanie większa niż obecna AM4. Dodatkowo można być niemal pewnym, że patrzymy na płytę typowo gamingowa, ponieważ ja nie widzę sensu upychania kontrolera podświetlenia LED na płycie serwerowej lub przeznaczonej dla stacji roboczej.

AMD-X390-Motherboard

Teraz należy czekać na dalsze informacje o płytach bazujących na układach AMD X399/X390. Szykuje się gorące lato tej wiosny 🙂

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Warto przeczytać